Játssz egy Huawei MediaPad T3-ért! · Ajándék mozijegy minden felhasználónknak! Több info itt » Login

A hentes, a kurva és a félszemű

(A hentes, a kurva és a félszemű)

ArpiHajdu és Réci  2018. 01. 20.

A magyar filmipar egy újabb gyöngyszemét köszönthetjük Szász János új filmjében, amely nem mindennapi filmélménnyel jutalmazza meg közönségét. A rendező művei mindezidáig kimaradtak az életünkből, de a premier előtti vetítés előtt A nagy füzettel elkezdtük bepótolni a lemaradásunkat. Nem kevésbé nyomasztó mozit kaptunk A hentes, a kurva és a félszemű esetében is, bár egészen más a tematika és egészen mások a nézőpontok is. S bizony már megint sikerült egy olyan témát felkeresni, amelyet maga az élet produkált és amelytől már önmagában azért, mert tudom, hogy valóban megtörtént, feláll a szőr a hátamon. Kezdjük mondjuk a szereplőkkel: Ebben a filmben nincsenek jó és erkölcsös emberek, a karakterek mindegyike bűnös, amelyért feloldozást nem kaphatnak és nem is kapnak. A motiváció minden esetben a pénz, amely egyeseket bűnbe hajszol, míg mások általa tudnak felülemelkedni a rideg valóságon. Kudelka az oligarchák tökéletes prototípusa, nemcsak a mészárszéket és a falut, hanem a falusi embereket is birtokolja, élete azonban fenekestül felfordul, amikor meglátja a nemrég még (a prostituált szó ahhoz kevés, amit Gryllus Dorka karaktere a film első jeleneteiben átél) szexrabszolgaként tevékenykedő Máriát, s ez érzelmeket vált ki belőle. Ha szerelmet érzett iránta, ha nem (ezen lehet vitatkozni) az kétségtelen, hogy ez a már-már beteges birtoklási vágy is érzelemnek tekinthető. Hegedüs D. Géza, vagy ahogyan Léderer emlegeti, „Zsírszalonna” még kinézetében is az Orwell-féle Állatfarmot juttatja eszembe (biztosan nem véletlenül). E mellett pedig ott van Nagy Zsolt, vagyis Léderer, akinek a megnyilvánulásai már-már gyermetegek, a film első felében mást sem hallhatunk tőle, mint hogy „Ő az enyém”, meg „75 ezer forint”. A színészgárda tökéletesen lett kiválogatva, nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is idomulnak a karaktereikhez. A kivitelezés briliáns, a fekete-fehér megoldás nemcsak a 20-as évek hangulatát idézi meg, hanem még fokoz egy kicsit a nyomasztó hangulaton, a vége felé az egyetlen színes képsor pedig olyan kontrasztot teremt, amely nagyon szépen zárja keretbe a történetet. Az operatőri munka is gyönyörű, már rögtön az első jelenetben kapunk egy nagyszerű kompozíciót (Gryllus Dorka fekszik az ágyon, hátulról veszi a kamera, közben szemből a tükörből látjuk az arcát is). A test és a szexualitás rendkívül expliciten van kifejezve, nem finomkodik (a 18-as karika bevállalása bátor lépés, de a kivitelezés szempontjából abszolút indokolt), nem takar ki semmit, s ez csak még valóságosabbá teszi a tartalmát. Tetszik, hogy bár egyértelműnek tűnő értékítéletet nyújt, mégis elgondolkodtat a karaktereket illetően (mi mozgatta például Fekete Máriát, csak a pénz és egy jobb jövő ígérete vagy tetszett neki, hogy egy férfi személyében végre olyan érzelmeket kap, amelyek egy nőt megilletik), ugyanígy Kudelka esetében (tényleg szerelmes vagy csak a szexuális vágyai vezérlik). A fő karakterekkel bár úgy tűnik elsőre, hogy nem könnyű azonosulni, a történetvezetés módjának köszönhetően a sztori (amely nem mellőzi az áthallásokat korunk állapotaira) mégis magába szippantja a nézőt, amelyből aztán nem lehet szabadulni, s szerintem ez így van helyén. Az utóbbi évek jó és sikeres magyar filmjei mellett Szász János új mozija sem vall szégyent, úgyhogy hiába a magas korhatár besorolás, A hentes, a kurva és a félszeműre érdemes befizetni, mert a látottakat biztos nem fogjuk könnyen elfelejteni (a jó értelemben, teszem hozzá gyorsan).

Berto49  2018. 01. 26.

Folyamatosan filmvászonra kerülnek a magyar kriminalisztika leghírhedtebb ügyei; Mágnás Elza esete (Félvilág), Kovács Péter gyilkosságai (A martfűi rém), az újabbak közül, Ambrus Attila bankrablásai (A Viszkis) és a legújabb, a magyar Pitavalba került Léderer-ügy. A bűnügyi esetek feldolgozása a történelmi hűség szempontjából eléggé kétes, ami számomra kissé érthetetlen. Miért kell elrugaszkodni a valóságtól, miért kell mögöttes tartalmakat begyömöszölni a megtörtént rémségek közé? Maguk a megtörtént bűnügyek is borzasztóan sokkolók, nem kellene oda nem illő mondanivalókkal „kicifrázni”. A szóban forgó filmről: szerintem sokkal szerencsésebb lett volna, ha megtartják az eredeti munkacímet, vagyis a Sóhajok hídját. A trágárság amúgy is hihetetlenül elterjedt, igazán szükség volt az inkriminált szó használatára? A másik kifogás, ami a film kapcsán eszembe jutott: nehogy már a magyar filmek trendi figurája legyen a felismerhetetlenségig elhízott, kopasz „zsírszalonna” típusú szereplők! (lásd Rudolf Péter az 1945-ből). Értem én, hogy áthallással Rákosi elvtárs alakjára céloznak, de legyen annyi bátorságuk a filmeseknek, hogy egy az egyben R.M. életét és személyiségét állítsák a központba. Erre még nem érett meg a helyzet? Csak sanda hasonlítgatással próbálkoznak. A filmnek egyébként volt némi „tarrbélás” beütése azzal együtt is, hogy a példakép összes filmjében nem volt annyi dialógus, mint ebben az egyben (a beszéd érthetőségével – szokás szerint – bajaim voltak.) A színes részlet, az elképzelt jövő képeivel viszont zseniális volt. Csak dicsérni lehet a szereplők kiválasztását is, minden ellenérzésem mellett Hegedűs D Géza tökéletes átéléssel játszott. Gryllus Dorka nem volt és nem is lesz a kedvencem, de itt most ragyogó volt, ahogy a szemeivel minden érzést és gondolatot ki tudott fejezni. Nagy Zsoltnál csak az tűnt fel, hogy kitették a Csendőrségtől, sőt körözés alatt állt, mégis egyenruhában járt. Ezt a bakit észre kellett volna venni az alkotóknak. Szász János általam látott filmjei között ez valahol középen helyezkedik el, az Ópium-nál rosszabb, de a Nagy füzetnél sokkal jobb.

Crocs  2018. 02. 08.

Nagy csalódás volt a nagy füzet után, mert az egy jó film. Hegedűs D. Géza és Gryllus Dorka alakítása és az operatőri munka említésre méltó. Szász János filmjének eredeti címe a "Sóhajok hídja" lett volna állítólag, ami kétértelműségével legalább közelített a valós storyhoz. Értelmetlen volt önmagukból kifordítani a szereplőket, mert a valós történet évtizedekig foglalkoztatta a magyar közvéleményt 100 éve, és sokkal árnyaltabb, logikusabb, ez által brilliánsabb krimi volt, mint amit ebben a filmben "kihoztak" belőle.

marklar  2018. 01. 26.

Ne vicceljünk már, ez a film nagyon elmarad a rendező korábbi filmjeitől. Kimondottan kíváncsi voltam rá, de csalódva kellett elhagynom a mozitermet. Akármennyire is merengőnek, mélynek, "fekete-fehérnek" tűnik a film, élménynek ez sekély.

Lowcash  2018. 01. 24.

Az, hogy fekete-fehér az egész film, nagyon sokat dob a hangulatán. Bár emiatt egy kicsit klisés is, nem igazán hoz újat a film. A sztori egész jól meg van írva, de nem voltak olyan pillanatai, amitől úgy beleszorultam volna a székbe. Igazából én személy szerint jól szórakoztam, nem bántam meg, hogy elmentem rá, de nem mondanám egy emlékezetes alkotásnak.

Herendi Gábor
Till Attila
VOX.hu - A hentes, a kurva és a félszemű
Végtelenül embergyűlölő film A hentes, a kurva és a félszemű, ami csupán annyit tud elérni, hogy undorral az arcodon figyeld, ahogy a három emberkezdemény főhőse bedarálja egymást. 40/100
Filmsomnia.hu - A hentes, a kurva és a félszemű
Erős és határozott film, Szász János rajongóknak kötelező darab! Nagyon remélem, hogy a rendezőnek sikerül majd tervei szerint az Utas és holdvilágot is megfilmesíteni. 95/100
Popcorn Project - A Viszkis
Fájdalmasan hiányzik az egy mondat, amiben tömören és velősen összefoglalhatnánk a film lényegét. A figyelmet mindenképp felkelti, hogy gyilkolnak és van benne egy kurva, de többre sajnos nem futja a 105 perces játékidő alatt. 5,5/10

A karácsonyi jelenetben a statisztákat a helyi emberek alkották.

Eredetileg Ulrich Thomsen, dán színész is csatlakozott volna a fim szereplőgárdájához, aki Szász János korábbi filmjeiben, az Ópium: Egy elmebeteg nő naplójában, és A nagy füzetben is szerepelt, ám végül mégsem tudta elvállalni.

A korabeli sajtó "Háromszor próbáltak megölni egy embert!" szalagcímmel számolt be a történtekről.