Gázláng

Gázláng

Gaslight

A Gázláng című filmdrámában Paula ostrom alatt tartja a vonzó, de erőszakos Gregoryt. Kiderül, hogy Gregory ügyes tolvaj, aki egy rablási kísérlet során megölte Paula nagynénjét, de a drága ékszereket nem sikerült megszereznie. Ezek után kutat a nő házában, és mindenkit próbál meggyőzni… Több

Rendező: George Cukor
Premier: 1944.05.04.

Gázláng  (1940)

Joseph Cotten
Joseph Cotten

2023.06.29 Ahoj poplacsek

9/10

Azért néztem meg, mert a pszichológia egy ideje nagyon szívesen hivatkozik az ebből a filmből kölcsönzött gázlángozás jelenségére. Na, végül nem a gázláng nagysága körül forgott a cselekmény, de volt gázlángozás bőven, sőt, eleinte némi kenyérmorzsázás is előfordult (újabb pszichológiai fogalom). Mai szemmel kicsit szájbarágós, kicsit poros, de el tudom képzelni, hogy annak idején totál kikészültek a nézők az izgalomtól, Ingrid Bergman meg közben folyamatosan dobogtatta a férfinézők szívét. Apró érdekesség: a film egy 1940-ben készült angol filmnek a remake-je – hát, nem semmi, hogy Hollywoodban már akkor is szokás volt európai filmeket remake-elni. Ja, mellesleg a filmleírás az adatlapon erősen spoileres (még jó, hogy nem olvastam el a megnézése előtt).

2022.03.16 Lazók György

Lélektani összeesküvés a családi fészekben

Az általában könnyed műfajokban jeleskedő George Cukor rendezése alapfilmmé vált a thrillerek közt. Mindezt egy olyan korban érte el, amiből a hasonló darabok közül leginkább Hitchcock munkái maradtak meg a köztudatban. A film Patrick Hamilton színda... Teljes kritika

2022.03.23 Gabor

Szerintem ezen a filmen egyszerűen nem fog az idő. Bármennyiszer meg lehet nézni, még sokadszorra is nagyon izgalmas lesz megnézni.

Ingrid Bergman első Oscar-díját a Gázláng (1944) című filmben nyújtott alakításáért kapta. Szerző: rbernadett

Charles Boyer felesége, Pat Paterson állapotos volt a forgatás ideje alatt a pár első és egyetlen gyermekével. Boyer és Paterson évek óta próbálkoztak a babával, ezért Boyer nagyon ideges volt a forgatáson, és ahogy közeledett a várható születés dátuma, folyamatosan a helyszínek között ingázott, hogy megbizonyosodjon felesége és a baba állapotáról. Úgy volt, hogy a kicsinek a film befejezése után kellene érkeznie, de hamarabb megérkezett. Amikor Boyert tájékoztatták róla, hogy apuka lett, könnyekben tört ki és azonnal elmondta az egész stábnak, hogy fia született. Ennek örömére a készítők egy napra leállították a forgatást és pezsgővel ünnepelték a kis jövevény megszületését. Szerző: rbernadett

Az 1940-es változat egy-két kópiája azért élte túl az MGM felszámolási kísérletét, mert tévesen Angel's Street címmel címkézték fel őket, ami a film 1938-as színpadi verziója. Szerző: rbernadett

Amikor elkészült ez a verzió, az MGM megsemmisítette az 1940-es Gázláng kópiáit. Habár a művelet nem sikerült maradéktalanul, az tény, hogy a korábbi változatot évtizedekig alig lehetett látni.Szerző: rbernadett

Ingrid Bergman hosszabb időt töltött egy elmegyógyintézetben, hogy felkészüljön a szerepre. Ottléte alatt egy idegösszeomlástól szenvedő nőt tanulmányozott.Szerző: rbernadett