Menedék (2017)

The Zookeeper's Wife

Menedék

schnell8   2020. 07. 22.

Szinkronhangok

A film maga nagyon jó alkotás, úgy ahogy van. Végre egy olyan történet, ahol az állatok is kapnak egy kis "reflektorfényt",és rávilágítanak az ő szomorú sorsukra is. Egyedül nekem a szinkronhangok terén volt nagy hiányérzetem, mert a főszereplőnő karakteréhez a magyar hang valahogy egyáltalán nem illett. Egyedül ez a legnagyobb bajom a dologgal. Egyébként tényleg klassz!

ArpiHajdu és Réci   2017. 04. 10.

Civil hősök

Egy újabb film, amely megmutatja mennyire kegyetlen tud lenni az emberi faj. A kezdő képsorban, amikor azt látjuk, hogy Jessica Chastain karaktere reggelente körbebiciklizik az állatkertben, azt gondoltam... de jó volna így indítani a napot. Aztán hamarosan szívszorító jeleneteket kap a néző, ugyanis megkezdődik az előbb még oly idillinek ábrázolt kert bombázása, látjuk a megrémült és a halott állatokat...szerintem nincs ember, akinek ez ne lenne lelkileg meterhelő. Én a magam részéről folyamatosan igyekeztem mélyeket lélegezni, pedig nem először látok olyan filmet, amely bemutatja a háború kegyetlenségeit, s még csak nem is kell a harctérre utaznunk gondolatban. A film igaz történeten alapul, méghozzá egy olyan házaspár nem mindennapi életét mutatja be, akiknek a szerepvállalása példamutató volt, s garantáltan a film megtekintése után sem fogja nyugodni hagyni a nézőt. Engem legalábbis olyannyira megragadott a sztori, hogy hazatérve igyekeztem még több információt megtudni arról, kik is voltak ezek az emberek. Gyönyörű állatokat láthatunk a filmben, Chastain-nek például kevés olyan jelenete van, amelyben ne lenne a kezében egy kedves kis állat. A lengyel gettót pedig (a korabeli fotográfiák alapján) nagyon hitelesen sikerült megalkotniuk a díszlettervezőknek. Ami a szereplőket illeti: Jessica Chastain egyértelműen azokban a szerepekben a legjobb, amikor használni tudja a nőiss... több»

Deku   2018. 02. 15.

Vegyes érzéseket keltett bennem rendesen feltudta kelteni az érdeklődésemet. Néhol megható, de mindenképpen felemelő és zseniális film. Különösen szeretem, ha nem csak a karakterekre építenek, hanem az egész sztori rendben van és összeszedett.

HercegPeter   2018. 10. 29.

Háborús drámához képest elég kedvesen kezdődik.Jó volt nézni a sok szép, aranyos állatot, de sajnos előre sejtettük, hogy ez nem sokáig lesz így. Amikor pedig az előre jósolt baj beütött már nem volt olyan kellemes nézni a filmet, hiszen ki szeretné látni ahogy egy rakat állatot lelőnek, lebombáznak. A története érdekes, bár nem kimondottan izgalmas. Az alakítások rendben vannak.

Berto49   2017. 09. 29.

Egy újabb Lengyelországban játszódó háborús film. Főhősei a Zabinski házaspár, akik életüket nem kímélve sok zsidót mentettek ki a szörnyű körülmények közül a varsói gettóból, és saját villájukban, vagy a sertéshizlaldává átalakított állatkertjükben rejtegették őket. Egyéni tragédiájuk pedig az volt, hogy az életük munkájával létrehozott állatkertet a megszálláskor bombatámadás érte, rengeteg állat kedvencük elpusztult, az életben maradt úgymond értékes állatokat pedig Németországba szállították. A történelmi tényeken alapuló film eléggé a hollywoodi klisék szerinti, bár van néhány igazán megrendítő és szívszorító jelenete. Amit nem értek az Jessica Chastain túlzásba vitt dicsérete. Játékában (és szépségében, amit minden kritika hangsúlyoz) én nem találtam semmi különöset. Átlagos teljesítmény, ilyen szerepjátszás minden főszerepet kapó színésztől elvárható. Az ajkára kilószám felkent rúzs nagyon disszonáns volt az egész történetben. A valóságban élt és igazi hősként cselekvő házaspárt 1968-ban a Jad Vasem Intézet Világ Igaza kitüntetésben részesítette

MP170506   2017. 07. 10.

Nagyon tetszett ez a film. A történet megindító, magával ragadó. Szörnyű, hogy miket kellett embereknek átélniük... A színészek kiválóak.

MMcFly2015   2018. 01. 10.

A témája alapján könnyen megfogott a film, úgy gondoltam ilyen környezetben és témában nem sűrűn látok holokausztról szóló filmet. Sajnos nem túl kimagasló a műfajban, mégis egyszer érdemes megnézni, már csak azért is, hogy megismerjük Zabinski házaspár hősteteiről szóló IGAZ TÖRTÉNETET. Eddig csak olvastam a nevüket, de részletesen nem ismertem a sztorit. HD minőségben néztem, és azt kell mondanom gyönyörű a film képi világa, főleg az első órában látott állatkertben játszódó jeleneteknél. A főszereplő karakterek körül éreztem némi hiányosságot. Közülük is Jessica Chastain volt számomra üres... hiába volt a való életben Antonina Zabinska egy hős, egyszerűen nem tudtam vele szimpatizálni, bár úgy gondolom ehhez a szinkronhangja is rásegített. Daniel Brühl ismét kellemes meglepetést nyújtott. Az ő szerepe nagyon jól működött, és hiába egy negatív figura - Hitler eszméihez hű SS tiszt - mégis az emberi oldala is előjött a jelenetek során. A film lezárása inkább volt giccses hollywood-i, mint megható- és az igaz történethez méltó lezárás, mégis a témára való tekintettel ezt is el lehet nézni. Csak egy lett a sok holokausztos drámák közül (hozza az eddigi háborús filmekből megszokott kötelező momentumokat), úgy gondolom nem lett a házaspár cselekedeteihez eléggé megérdemelt alkotás, de kár lett volna kihagynom...

Daniel Brühl

A film költségvetése 20 millió dollár volt és jelenleg 23 millió bevételnél tart világszerte.

(Bob)

A napjainkban is működő Varsói Állatkert 1928. március 11-én nyitotta ki kapuit, de gyökerei egészen a 17. századig datálhatóak.

A filmben valódi kölyökoroszlánok is láthatóak.

Diane Ackerman regényét nagyban inspirálta Antonina Zabinska és Jan Zabinski, a Varsói Állatkert igazgatóiak publikálatlan naplója.

A film előzetesében felcsendülő "Varúð" című dalt az izlandi zenekar, a Sigur Rós játszotta fel. A dal címe magyarul "óvatosságot" jelent.

A film alapjául szolgáló regény 2007-ben jelent meg. A kötet 2008. február 10-én a The New York Times bestseller listájának 13. helyét foglalta el.

Bár a filmben bemutatott események valójában Varsóban játszódtak, azonban a forgatásra Prágában került sor.

A film Diane Ackerman azonos című regényén alapszik.

A film forgatási munkálatai 2015. szeptember 29-én kezdődtek meg Prágába, Csehországban. A forgatás november 29-én ért véget.

A film világpremierje 2017. március 12-én volt a Cinequest Film Festival-on.

A Menedék egy átlagos film, de nem is akarja megváltani a világok. Mégis érdemes megnézni, hogy pár ember is képes száznál is több embert megmenteni a legrosszabbtól, ha nem fél cselekedni. “Aki egy embert megment, az egész világot menti meg.” 6,5/10 több»

Ha egy történet ennyire brutális és magával ragadó, akkor nem kell rárakni még három lapáttal, és túlfinomkodva, színes-szagosan prezentálni, mert ez a valódi történésekkel szemben tiszteletlenség. Amit így kapunk, az ugyanis a borzalmak családbarát köntösbe csomagolt verziója, és ez minimum visszás 50/100 több»

A Żabiński házaspárnak megközelítőleg 300 ember köszönheti az életét. A Menedék az ő zsigerig hatoló, megható igaz történetük, amit mindenkinek ismernie kell.
8/10 több»