1945, a második világháború utolsó napjai. Berlinben Hitler (Bruno Ganz) bunkerében még pár nappal a teljes összeomlás előtt is vannak, akik a győzelemben hisznek, és nem létező csatákat vívnak. Egy ideológiai rendszer elbukásának történelmi és pszichológiai végórái a maguk kegyetlen… Több

FILMINFÓ
KULCSSZAVAK
Adolf Hitler életének utolsó 10 napját mutatja be Oliver Hirschbiegel 2004-es filmje Bruno Ganz főszereplésével. A németek által elkészített háborús dráma a lehető legvalósághűbb, teljes egészében szemtanúk beszámolójára épül. Leginkább egy Rochus Misch nevű altiszt és a Führer titkárnője szolgáltatták a forrásokat. Előbbi a Führer-bunkerben szolgált a kritikus végnapokban mint rádiós tiszt, utóbbi pedig rengeteg időt töltött Hitler közelében. A Führer 1945 áprilisában már szinte minden idejét a kancellária kertje alatt kiépített földalatti bunkerjében töltötte. Itt egy nagy alapterületű, több tucat helyiségből álló komplexumot hoztak létre saját energiaellátással, őrséggel, folyosókkal. Hitler itt tartotta utolsó megbeszéléseit. A film kiemeli, hogy mennyi fontos embere hagyta cserben ezekben a végső napokban. Dührohamokat kap Göring és Himmler béketárgyalásainak hírére is. Egyedül szeretője, Eva Braun tart ki mellette az utolsó pillanatig, amikor 1945. április 30-án együtt követnek el öngyilkosságot.
Nagyon megdöbbentő,és realisztikus alkotás egy eszme,rendszer,egy álom összeomlásáról.Döbbenetes erővel pörögnek a filmkockák,és a székbe présel a hihetetlenül nyomasztó légkör.Nagyon erős mozi,ajánlanám mindenkinek.
Nagyon letaglózó a film. A tekintetet a képernyőre szegezi és egy olyan kínkeserves és borzalmas időszak végnapjait mutatja meg amit ma talán a filmek nélkül el se tudnánk képzelni. A film nem rendelkezik sok harcjelenettel és javarészt Hitler bunker... Több
A film összbevétele 92 180 910 dollár volt (imdb.com).
A nyitójelenetben, mikor Traudl jelentkezik a titkárnői állásra, Traudl Humpsként mutatkozik be Hitlernek. A későbbiekben viszont Traudl Junge néven említik. Ennek oka, hogy az 1942-es nyitójelenet és a későbbi, 1945-ben játszódó események között Traudl férjhez ment. Bár ez a filmben nincs bemutatva, a névváltoztatást helyesen tartalmazza a film.