A salemi boszorkányok

A salemi boszorkányok

The Crucible

Néhány szexuálisan épphogy érett lányka az erdõben egy tûzrakás körül lenge viseletben botladozik, és titkolt szerelme nevét kiáltja a szélbe. Kilesi õket a falu papja, s úgy vélekedik, a lányokat megszállta az ördög. Kegyetlen boszorkányüldözési per indul.

(alexxx)

Rendező: Nicholas Hytner
Forgatókönyvíró: Arthur Miller
Premier (HU): 1997.06.12.

2023.03.07 JRD

Már nem először láttam

Számomra mindig is többször nézős volt ez a film. A történet közepében egy önérzetében sértett kamaszlány áll, és a körülötte elburjánzó félelem. Ryder jó választás volt a bosszúálló lány szerepére, ahogyan minden karaktert remek színészekkel keltettek életre. A salemi boszorkányperek csak a kezdetek voltak. A hitből fakadó félelem lassan elhagyta Salem városának „falait”, és több környező településre is átterjedt, köztük a már akkor is nagy Bostonra is. A filmben remek karaktereket formálnak meg a színészek. Szinte a teljes lakosság életét, jellemét megismerhetjük, ahogyan értetlenül állunk a lányok mérhetetlen rosszindulata és butasága előtt is. Szerintem ezt a filmet érdemes megnézni. De kinek mi tetszik! Szóval filmre fel, és jó szórakozást!

Az erdő, és a lélek nem mindig csendes hely.

Nincs sokkal több veszélyesebb, mint egy önérzetében sértett nőnél. Mindent meg fog tenni, hogy visszakapja azt a férfit, aki eltaszította magától, és eleméssze azt az asszonyt, aki miatt megesett vele ez a hatalmas csúfság, és nem fogja érdekelni, m... Teljes kritika

2016.04.26 papaja

engem lenyűgözött ez a film, nagyon tetszett minden részlete, Winona Rydertől ez lett a kedvencem

2019.07.14 danaso

nekem unalmas volt, meg idegesítő. első osztályú bemutatója annak, hogy az egyház milyen ostobaságokat követ el, és az emberek is, akik hisznek benne. kevés ilyen film van, ahol ennyire füstölt volna a fejem

Nagy a valószínűsége, hogy ha nem brahiból színészkedtek a lányok, akkor ételmérgezésük lehetett. Az események előtti években gyakran volt aranyrozs-járvány a környéken (aranyrozsnak hívják a búzát megfertőző gombafajtát). Feltételezések szerint az anyarozs lehetett az okozója a lányok viselkedésének. Ha a fertőzött búzából kenyeret sütöttek, akkor hallucinációt, rángatózást, fura önkívületi állapotot okozhatott, ha azt megették.Szerző: JRD

A perek egyik bírája John Harthorne volt, akinek egyik leszármazottja, Nathaniel Hawthorne írta A skarlát betű című remek regényt. Az író egyébként éppen azért változtatta meg a nevét, mert nem akart közösséget vállalni őse tetteivel.Szerző: JRD

De kik is voltak valójában a legendás salemi boszorkányok? A XVII. században az amerikai Salem Town (ma Salem) városában folytak le ezek a perek. A félelmek, hiedelmek, vallásos fanatizmus mintegy tömeghisztériát okozva oltotta ki számtalan ember életét. 1692-ben Salem Village-ben (ma Danvers) egy Abigail Williams nevezetű kamaszlány vezetésével több másik lány számos embert megvádolt boszorkánysággal, ördöggel való cimborálással. A viszonylag elzárt életet élő közösségben (ahol a hideg, az indiánoktól való félelem és a mély, szinte bigott vallásosság meghatározó volt) gyorsan táptalajra találtak a lányok vádjai. Abban a korban, abban az életközösségben a fiatal lányoknak szinte semmilyen szórakozási lehetőségük nem volt. A puritánság, a mély vallásosság mindent tiltott, amit egy kamasz érdekesnek találhatott. Hogy mi vezetett odáig, hogy pár felelőtlen kamasz kezéhez ennyi kiontott vér tapadjon? Valószínűleg az unalom, majd talán, szembesülve tetteik halálos következményeivel, a félelem. Történt ugyanis egy napon, hogy Abigail Williams és Betty Parris furán kezdtek viselkedni. Furán motyogtak és a földön fetrengtek. Mivel az orvos betegséget megállapítani nem tudott, így arra jutottak, hogy valószínűleg az ördög játszadozik a leányokkal. Így kezdetleges „ördögűzést” igyekeztek végrehajtani, amelynek során választ kaptak arra a kérdésükre, hogy ki okozza ezt a mérhetetlen fájdalmat a leányoknak. A válasz így hangzott: Sarah Osborne, Tituba és Sarah Good. Sarah Osborne egy ágyban fekvő beteg nő volt, aki vagyoni vitába keveredett a gazdag és befolyásos Putnam-családdal. Tituba a lelkészt szolgáló rabszolga volt. Sarah Good pedig korán árvaságra jutott koldusleányként éldegélt a közösségben. Hármukat azonnal börtönbe is vetették, ám a salemi boszorkányok ügye ezzel nem ért véget. A „megbabonázott” leányok újabb és újabb neveket kezdtek el motyogni. Dorcas Good, egy akkor még csak négyéves gyermek (Sarah Good kislánya) is az említettek között volt. Számos asszonyt, nőt megemlítettek a lányok, de egy bizonyos John Proctor is felkerült a listájukra. Történt ugyanis, hogy a férfi kiállt a már előzőleg megvádoltak ártatlansága mellett. Abban az időszakban egyébként a területnek nem volt kinevezett kormányzója. Salem városából és a környékről csak gyűltek a boszorkányság vádjával börtönbe vetettek, de nem volt területi bíróság, amely törvényesen elítélhette volna őket. Mire kineveztek egy kormányzót, addig a beteg Sarah Osborne elhunyt, a kicsi Good és sok másik ember pedig megbetegedett a börtönben. Minden perbe fogott vagyonát a börtönbe vetés pillanatában elkobozták. 1692 nyarán számos bírósági pert zajlott, és majdnem mindegyiknek kivégzés lett a vége. Aki megvallotta boszorkányság bűneit és megvádolt másokat, az felmentést kapott az ítélet végrehajtása alól. A várandós nők kivégzését elhalasztották. Legtöbb esetben nők voltak az áldozatok, de pár esetben férfiakat is perbe fogtak. Proctor csak a kezdet volt. Boszorkánysággal vádoltak meg egy lelkészt és egy rendőrt is. Ez utóbbi nem volt hajlandó részt venni az esztelen boszorkányüldözésben és az emberek letartóztatásában. Érdekes módon azonban néhány vagyonosabb polgár is áldozatául esett a hisztériának. A 80 éves Giles Corey nem vallotta magát bűnösnek, így kínvallatásnak vetették alá, amibe pár nap után belehalt. A salemi boszorkányperek 1693-ban fejeződtek be, de akkor sem a kormányzó józansága miatt, hanem azért, mert kapott egy kérvényt. Az események következtében a puritán befolyás szépen lassan megszűnt a politikában, és a perek története okulásként és alapul szolgáltak szűk egy századdal később, az Egyesült Államok törvénykezési gyakorlata alapjainak lefektetésekor is.Szerző: JRD

Az eredeti tervek szerint Kenneth Branagh lett volna a rendező. Szerző: rbernadett

(2016. 08. 10.)
Időnként kevesebb több lett volna, a hiányérzet is megmarad a film végén, mégis ajánlott a megtekintése, mert felkavaróan elgondolkodtató az összhatás.
7/10 Több