Az ötödik pecsét (1976)

Az ötödik pecsét

Tajti Zsuzsanna   2020. 09. 29.

A magyar filmművészet egyik kiemelkedő alkotása, Illendő megnézni.

Deku   2017. 07. 10.

Magyar film már nem is volt eleve sok esélye nálam. Ezt a filmet nagyon elszúrták. Legalábbis úgy gondolom, hogy simán több is lett volna benne de ez nem úgy jött össze ahogy kellett volna.

Berto49   2018. 09. 08.

Az általam látott legjobb magyar film! Megtekintése után napokig járt a fejemben, hogy hasonló helyzetben én mit tettem volna. Túl azon, hogy a zseniális kérdésfelvetés elsősorban Sánta Ferenc érdeme, a regényadaptációk számára példaértékű; így kell ... több»

Sabnock Sanatory   2019. 01. 26.

Hihetetlen mély érzelmeket kiváltó film,Fábri talán legjobb rendezése.Minden karakter nagyon ült,de talán kimagaslik Őze,Márkus,és természetesen Latinovits játéka.Elgondolkoztató pillanatokat ültet az agyba,hogy mi mit tennénk a szereplők helyében?Fantasztikus alkotás,ajánlott kategória !

Borga   2016. 11. 23.

Az ötödik pecsét maga a tökély, egy mestermű, igazi klasszikus. Véleményem szerint a Tanú mellett a legeslegjobb magyar film, amely valósággal beszippantja a nézőjét. Mestermunka.

MidoD7   2019. 04. 17.

Eszméletlenül szuper.Elképesztően lélegzetelállító alkotás. Ilyet összehozni valami eszméletlen. Nekem legalábbis nagyon tetszett és bármikor újra tudnám nézni ebben biztos vagyok. Épp eléggé látványos és izgalommal teli.

jake_green   2017. 05. 26.

Mestermű, alapfilm mindenkinek! Nyomasztó, tele tartalommal es meg a mellekszereplok is profin alakitnak! Életmű!

Latinovits Zoltán
Latinovits Zoltán
Márkus László
Dégi István
Márkus László
Fábri Zoltán

Latinovits Zoltán ebben a filmben játszott utoljára.

(Borga)

Az ötödik pecsét, mint cím utalhat epheszoszi János próféta jövendölésére, amely szerint a végítéletkor feltörik az ötödik pecsétet és előjönnek azok, akik tudták az igazságot és mártíromságot vállaltak érte.

Az ötödik pecsét a második olyan film, amely Sánta Ferenc művéből készült és Fábri Zoltán rendezett. Az első a Húsz óra című mű és annak filmválozata volt.

A filmhez hasznos lehet elolvasni Gelencsér Gábor filmelemzését.

(citizenfour99)

A filmet bemutatták az akkori NSZK-ban is mégpedig 1977. júniusában, és a Szovjetúnióban is 1977. júliusában.

(citizenfour99)

A film címe bibliai utalás, az ún. Hét pecsét egyikére.

(citizenfour99)

A filmet a A Sunset Limited filmmel szokták egy lapon emlegetni a minimalista stílusa végett, pedig a Sunset Limited c. filmet kéne az Az ötödik pecsét-el egy lapon.

(citizenfour99)

Latinovits Zoltán utolsó filmszerepe (1976. 06. 04-én hunyt el).

(Menyét Ibolya)

Baki a filmben: 20:50-nél nyomja a szódát a borhoz, miközben beszél, aztán egyik pillanatról a másikra eltűnik az asztalról a szódásüveg.

(Menyét Ibolya)

Az eddig leírtakból is látszik, hogy elsősorban nem a cselekményt kell megfognunk, hanem a velős, választékos párbeszédeket. Ehhez ideális választás volt a film első felére jellemző kamaradrámai műfaj, hiszen nincs, ami elvonja a figyelmünket a szofisztikált, esszenciális eszmecserékről. több»