Baráti társaság beszélget egy kocsmában. Kívül javában zajlik a magyar fasiszta nyilas párt terrorja, miközben a szovjetek bombázzák Budapestet, de Király, a sznob könyvügynök, Kovács, a jámbor asztalos, Béla, a pragmatikus kocsmáros és a látszólag cinikus Gyuricza arról beszélnek, hogy a… több»
A hozzászólás cselekményleírást tartalmazhat!
Egyértelmű, a legjobb magyar film! Akkorát szól, hogy azért az ember még másnap is elgondolkodik. Hát, az az igazság a 20. század kemény volt mint a birkasz*r halállal és vérrel írtak. Anyukám, aki 1950-ben született, sajnos rosszul reagált a filmre. „Hogy merted berakni nekem ezt a gyilkos, szadizós filmet?! Most reggelig nem fogok tőle aludni.” De hát, ez a legjóbb magyar film! Két színésznő, egymástól függetlenül ugyanazt a történetet mesélik. Felléptek a 40-es években a nyilasok házbában az Andrássy úton, és az egykedvű nyilas fiatalok közönsége csak néz ki a fejéből. Olyan érzésük volt, hogy ezt a fellépést nem fogják túlélni.
Az általam látott legjobb magyar film! Megtekintése után napokig járt a fejemben, hogy hasonló helyzetben én mit tettem volna. Túl azon, hogy a zseniális kérdésfelvetés elsősorban Sánta Ferenc érdeme, a regényadaptációk számára példaértékű; így kell ... több»
A hozzászólás cselekményleírást tartalmazhat!
Erős színészi gárdát felvonultató Fábri-remekmű. Négy különböző nemzetiség képviselője volt az asztalnál... (ja, bocs, ez Rejtő!) Szóval négy férfi poharazgat egy pincekocsmában. A cinikus, elégedetlen órás, a nagyképű és beképzelt könyvügynök, a jég hátán is megélő kocsmáros, valamint a csendes és nyugodt asztalos. Beszélgetnek semmiségekről, mint a borjúszegy megfelelő elkészítési módja, froclizzák egymást, mint régi haverok. Kinn még a nyilas testvérek grasszálnak, de már a szovjetek bombázzák a várost. Persze közben fogy a bor, gyűlnek a csikkek és egy hadirokkant jelenik meg az ajtóban. Komoly, öntudatos ember. A beszélgetés mélyebbé válik, filozofikus szintre emelkedik. Ekkor teszi fel a sorsfordító kérdést az órás: zsarnokként vagy rabszolgaként támadna fel? Komoly kérdés ez, bár többen elbagatellizálnák. Hiába, mert befészkeli magát az agyukba, bent döngicsél idegesítőn, mint a pimasz nyári légy. Van, aki aludni nem tud miatta, más félretolja, de vissza-visszatér hozzá. Még olyan is akad, aki a döntését meghozva a túlélést magyarázza bele. Egyikük sem sejti, hogy nemsokára muszáj lesz választaniuk. És ki tudja, van-e helyes döntés?!
Az ötödik pecsét mint cím utalhat epheszoszi János próféta jövendölésére, amely szerint a végítéletkor feltörik az ötödik pecsétet, és előjönnek azok, akik tudták az igazságot, és mártíromságot vállaltak érte.
(ArpiHajdu és Réci )Az ötödik pecsét a második olyan film, amely Sánta Ferenc művéből készült és Fábri Zoltán rendezett. Az első a Húsz óra című mű és annak filmválozata volt.
(ArpiHajdu és Réci )A filmet bemutatták az akkori NSZK-ban is, mégpedig 1977 júniusában. A Szovjetunióban 1977. júliusában volt a bemutatója.
(citizenfour99)Szeretnéd használni a Mafab értékelését a weboldaladon?
Használd ezt a HTML-kódot »