X polgártárs

Citizen X

Érdekes megfigyelés, hogy több gyilkosságot nem ismert el Csikatilo, de sosem tiltakozott a vádak ellen.Szerző: JRD

Mellékszereplőként számos hazai tehetség is megjelent a filmben: Gera Zoltán, Ujlaki Dénes, Szervét Tibor, Csuja Imre, Kóti Kati stb.Szerző: JRD

A filmet Magyarországon forgatták Hatvanban, Nagymaroson, Szokolyán, Budapesten. Szerző: JRD

X polgártárs több filmet is megihletett. Megszületett az X polgártárs amerikai-magyar koprodukció, olyan legendás színészekkel, mint Donald Sutherland, Stephen Rea. Az olaszok is megfilmesítették Evilenko címmel: a sztori maradt, csak a nevek változtak, és Malcolm McDowell játszotta a főszerepet. 2004-ben pedig a 44. gyermek című film volt az, mely a Csikatilo-ügy anyagát használta fel, de ez a film erősen eltér a valóságtól.Szerző: JRD

Csikatilo (mint a legtöbb tudatos gyilkos) benyújtotta a kegyelmi kérvényt, de azt az akkori elnök, Boris Jelcin elutasította. Golyó általi halálra ítélték, melyet 1994. február 14-én végre is hajtottak.Szerző: JRD

A tárgyalást vezető bíró kijelentette, hogy nem zárja ki a nyilvánosságot. „Ez a tárgyalás legalább megtanít minket arra, hogy ilyen soha többé és sehol ne forduljon elő újra.” mondta.Szerző: JRD

Csikatilo részletesen elmesélte a bevallott gyilkosságait.Szerző: JRD

A rendőrsági kihallgatás után még 60 napos megfigyelésre vitték, hogy megállapítsák az épelméjűségét.Szerző: JRD

Csikatilo számtalan gyilkosságot követett el, mígnem végül letartóztatták. Mivel a férfi makacsul tagadott, így a rendőrség taktikát váltott. Igyekeztek elhitetni vele, hogy ő egy beteg férfi, és mint olyat, nem ítélhetik halálra. Később a kihallgatásban besegített egy pszichiáter is, Alekszandr Buhanovszkij. Ez azért volt fontos , mert korábban Buhanovszkij az akkor még ismeretlen elkövetőről egy elég terjedelmes profilt alkotott. A határidő szorította a kétségbeesett rendőröket, hiszen jól tudták, hogy törvényes kereteken belül csak tíz napig tarthatják a gyanúsítottat fogva. Ha nem tudják ezen idő alatt megvádolni, akkor el kell engedniük. A pszichiáter megjelenése azonban előre lendítette az ügyet és nem sokkal később Buhanovszkij kijelentette, hogy Csikatiklo kész a vallomástételre.Szerző: JRD

Mivel az akkori Szovjetunióban kategorikusan elzárkóztak attól, hogy köztük élnek sorozatgyilkosok, így a számtalan bűnesetet csak a zárt falak között kötötték össze egymással. A társadalom felé folyamatosan azt igyekeztek kommunikálni, hogy a Szovjetunióban nincs sorozatgyilkos.Szerző: JRD

Csikatilo áldozatai 7 és 19 éves kor közötti gyerekek és fiatalok, főként lányok voltak.Szerző: JRD

Csikatilo második áldozata egy 17 éves fiatal lány volt. Mivel nem volt nála kés, így nem tudta halálra szurkálni, ezért a fogaival marcangolta áldozatát. Következő áldozata a 13 éves Ljubov Birjuk volt. Őt összeszurkálta és összevagdosta.Szerző: JRD

Alekszandr Kravcsenko a barátok és neje terhelő vallomásának hatására bevallotta bűnösségét, majd ezt visszavonta, és mindvégig kitartott ártatlansága mellett. Azonban ez sem volt elég. Később a 9 éves kislány hozzátartozóinak hatására újra bíróság elé állították, elítélték és kivégezték.Szerző: JRD

A 9 éves kislány esete felzaklatta az embereket. Noha Csikatilo bűnösségére számtalan bizonyíték utalt, mégis egy már korábban vandalizmus miatt bajba keveredett másik gyári munkást, Alekszandr Kravcsenkót tartóztattak le. Mivel az akkori rendőrségtől komoly és gyors eredményeket vártak el, ezért a gyanúsított feleségét és barátait is rávették a hamis tanúzásra, és Kranvcsenkó börtönbe került.Szerző: JRD