X polgártárs

X polgártárs

Citizen X

Az igaz történetet feldolgozó filmben egy orosz nyomozó nyolc évet tölt azzal, hogy megtalálja az elvetemült sorozatgyilkost, bár a hivatalos szervek akadá- lyozzák a munkáját.

(alexxx)

Rendező: Chris Gerolmo
Forgatókönyvíró: Robert Cullen, Chris Gerolmo
Ország: Amerikai Egyesült Államok, Magyarország
Premier (HU): 1997.01.18.

2023.11.16 Hljartal

Krimi vagy korlenyomat?

Hát, nehezen indult be ez a film. De ha az első órát átvészeli az ember, azt tapasztalja, hogy a történeti időben előrehaladva mintha a díszlet-, jelmeztervezők is „felébredtek” volna, és ekkor már néhány színész – legalább a három főszereplő – elkezd játszani. De saját átlag szintjét így is csak Max von Sydow hozza. Persze majd 30 éves film. Más a tempó, más az ütem, mint a fiatalabb filmekben.

2015.01.23 dulkap

Az Evilenko jobban tetszett, mert ott sokkal inkább szólt a gyilkosról és a gyilkosságokról. Ez se lett volna rossz. ha nagyobb hangsúlyt kapott volna a nyomozás és kevesebbet, hogy a Szovjetunió mennyire korlátolt ország és minden a bürokráciáról sz... Több

2023.01.19 JRD

Külföldi legendák és magyar tehetségek egy filmben

Szeretem az ilyen típusú filmeket, így boldogan vettem elő (immáron sokadszorra) ezt a filmet. Robert Cullen A gyilkossági osztály című könyve alapján készült a film. (Maga a történet megtörtént eseményeket dolgoz fel: Andrij Romanovics Csikatilo ámokfutásának története, aki a Szovjetunióban 1978-tól 1990-ig bizonyítottan 53 embert gyilkolt meg különösen kegyetlen módon. A rosztovi rém néven elhíresült gyilkos áldozatainak száma azonban (valószínűleg) megközelíti a 65-öt. Az ámokfutása előtti években tanárként dolgozott, de hiába volt diplomás tudásának birtokában, képtelen volt a diákok tiszteletét kivívni, és osztályában állandó volt a rendzavarás. Ő maga ezt szerény természetének tudta be. Ezek után, 1973-ban szexuálisan zaklatta egy diákját a medencében, de tettének különösebb következménye nem volt. Rá pár héttel egy másik diákot zaklatott, melynek már volt következménye. Választhatott: elmegy magától vagy felmondanak neki. Később újra iskolában helyezkedett el, ahonnan számos zaklatási ügye miatt elküldték. Ezek után érkezett meg élete azon állomására, ahonnan gyilkos pályája elindult.) Egyébként, ahogy haladok a korban, úgy érzem át egyre jobban a történetet. Pedig anno első látásra is megrendített. A film egyértelműen érdemes a figyelemre, filmmániásoknak pedig egyenesen kötelező darab. Ez nem egy látványos, millió dolláros hollywoodi film. Ennek a történetnek, a látványvilágnak és a színészi játékoknak súlya van. Szóval filmre fel, és jó szórakozást!

2017.08.02 Berto49

1995-ös, teljes egészében Magyarországon forgatott HBO-os film a rosztovi rémről, Andrej Csikatilo-ról. A filmesek szeretik ezt a témát, hiszen futott a mozikban a 44. gyermek, meg van egy Evilenko c. film is. Elképzelni is nehéz, ám mégis megtörtént... Több

2019.01.05 Norbert93

Kiváló, de lassan haladó film, ami egyszer sem csap át unalomba.

Érdekes megfigyelés, hogy több gyilkosságot nem ismert el Csikatilo, de sosem tiltakozott a vádak ellen.Szerző: JRD

Mellékszereplőként számos hazai tehetség is megjelent a filmben: Gera Zoltán, Ujlaki Dénes, Szervét Tibor, Csuja Imre, Kóti Kati stb.Szerző: JRD

A filmet Magyarországon forgatták Hatvanban, Nagymaroson, Szokolyán, Budapesten. Szerző: JRD

X polgártárs több filmet is megihletett. Megszületett az X polgártárs amerikai-magyar koprodukció, olyan legendás színészekkel, mint Donald Sutherland, Stephen Rea. Az olaszok is megfilmesítették Evilenko címmel: a sztori maradt, csak a nevek változtak, és Malcolm McDowell játszotta a főszerepet. 2004-ben pedig a 44. gyermek című film volt az, mely a Csikatilo-ügy anyagát használta fel, de ez a film erősen eltér a valóságtól.Szerző: JRD

Csikatilo (mint a legtöbb tudatos gyilkos) benyújtotta a kegyelmi kérvényt, de azt az akkori elnök, Boris Jelcin elutasította. Golyó általi halálra ítélték, melyet 1994. február 14-én végre is hajtottak.Szerző: JRD