Szép új világ (2020)

Brave New World

Tanovszky   2020. 09. 29.

Utópia akar ez lenni nem disztópia

A 30-as években íródott könyvet pár éve olvastam, elég jó, ajánlom. Aztán megnéztem a 80-as évekbeli filmet, kicsit gagyi és beszűkült volt, de nézhető. Volt később egy 90-es évekbeli feldolgozás is, azt nem bírtam megnézni. És most itt van ez. Modern, minőségi, látszik, hogy költségvetés is volt rá. Azt kell mondjam, teljesen jó lett. Igaz, hogy a könyvnek csak az alapfelállását, és egy-két fordulatát követi és a vége is teljesen más lett, de szerintem jót tett neki. Kicsit talán Westworld hangulata van néhol. Van ahol unalmas, van ahol izgalmas és van ahol véres, erőszakos. Ja, és ez a "mindenki mindenkivel" dolog most kivételesen nem a mostanában trendi ideológia miatt van benne, az alapból benne volt a könyvben is.

Aldous Huxley Szép új világa méltán a disztópia művek egyik alfája és omegája. Huxley szatirikusan szép új világba foglalt társadalomkritikája még megjelenése után 89 évvel is tűpontos, és a 2020-as években se érződik idejét múltnak. Nagy mozis változat még nem dolgozta fel a történetet (Ridley Scott és Leonardo DiCaprio közös filmterve 2009 óta áll), ám több tévéfilmes próbálkozás már volt rá - 1980-ban (Burt Brinckerhoff) és 1998-ban (Leslie Libman és Larry Williams), legutóbb pedig a Peacock (az NBCUniversal streaming felülete) hozott tető alá egy sorozatos adaptációt. több»