A hitehagyott (2017)

First Reformed

BoBamburg   2020. 07. 05.

Nagyszerű film, ami tökéletesen bemutatja a világ működését. Jelen esetben az egyház a fő téma, illetve az, hogyan fertőzi meg a vallást a politika, a pénz és a hatalom. Lassú film, de (az A24 stúdió által megszokott) erős atmoszférával, nagyon jó színészi játékokkal és tökéletes kamera kezeléssel és képi világgal.

NGN   2020. 03. 01.

Érdekes elképzelés, hogy a pap szép lassan hitetlenné válik a külső behatások miatt, de valahogy mégsem az igazi a film. Az kétségtelen, hogy Hawke jutalomjátékát láthatjuk, mert valóban remekül alakít. Ám sok helyen unalomba fullad és szájbarágós a sztori.

Milanman   2018. 12. 29.

Ernst Toller, az Aposztata

Aposztata, latin szó, hitehagyottat jelent, olyan ember, aki elvesztette vallási meggyőződését. A film eredeti címének magyar fordítása csak részben pontos, némiképp spolier is, de az biztos, hogy teljes egészében nem fedi le a főszereplő lelki állapotát a film történései során. A First Reformed első sorban a hitről, a meggyőződésről szól. Lehet ez vallásos hit, de elkötelezettség is egy ügy mellett. De legalább ennyire szól bűnökről, belső meghasonulásról és annak vizsgálatáról, hogy vajon a bűneinkre, az eltévelyedéseinkre milyen módon találhatunk, vagy kaphatunk megváltást, illetve mik azok a penitenciák, amiket le kell rónunk mindezért. Az Ethan Hawke által zseniálisan alakított lelkész végig járja a földi poklot testben és lélekben is, karakterén keresztül vizsgálja a film, hogy vajon az ember képes lehet-e arra, hogy kifürkéssze a magasabb hatalmak, jelesül Isten akaratát, vagy sosem lehetünk ahhoz elég megvilágosodottak, hogy csak csirájában is sejthessük azt? Mikor élünk helyesen, Istennek tetszőn, kell egyáltalán azt néznünk, vagy tudnunk, tudhatjuk-e egyáltalán, hogy Istennek mi a tetsző? Ha pedig úgy véljük, hogy bűnbe estünk, hogy Istennek nem tetszően éltünk, akkor mi válthat meg minket, mi lehet a feloldozás? A kínokkal teli, állandó bűnbocsánatért esdeklés, a halál, vagy valami egészen más? A "Hitehagyott" nem ad egyértelmű válaszokat, de ki-ki, vérmérséklet sz... több»