Közösség

Vélemény:

 

89 Metropolis

(1927)

Metropolis

 
Timon   2020.05.01 21:21
1

Kicsit spoileres lehet. Miután láttam,úgy döntöttem,hogy a 2001:űrodüsszeia,Harmadik típusú találkozások,és a Csillagok háborúja:Új remény a legjobb űrsci-fik,amelyek úttörőként fontos mérföldköveknek számítanak a filmtörténelemben,de ez a listámon a scifik előfutára lett.Elsők között érkezve egyszerűen lélegzetállító volt látni,hogy már a 20'-as években mire voltak képesek.Igaz itt csak zene volt,a hangeffektekkel nem kellett annyira foglalkozni,de ez így is egy remekmű.Olyan utat jár,hogy egy futurisztikus világ,mely tud utalni egyszerre a jövőre,jelenre,de vannak benne sötét középkori és bibliai elemek is.Az elején,az első húsz percben,ahol volt az a baleset a lenti gépezetnél,ott meglepett az a nagy megjelenő arc,amely legjobban egy Bomarzo kertjebeli szörnyre hasonlít. Hiába az elkülönülés,akkor is fura volt,hogy a futurisztikus életben előjöhetnek ilyenek is.Ez a film azt akarja mutatni,hogy bármennyire is modern a világ,a történelem ismétli önmagát.Ezenkívül még szinte nem lehet nem észrevenni,hogy mennyi filmet inspirált.A végén a csata a katedrális tetején eszembe juttatta,hogy véletlenül nem onnan ered-e a Notre Dame-i toronyőr végi jelenet. Örökre fennmaradó,megismételhetetlen alkotást tettek le az asztalra mind az akkori közönségnek,mind az utókor számára.Roppantul elgondolkodtató darab,mindenkinek ajánlom,legalább egyszer érdemes megnézni.Megér ez nekem egy tízfokú skálán tizenegyet is.