1945

indingo   2018. 01. 15.

A történet eléggé unalmasan van tálalva, holott nem lett volna olyan rossz az elképzelés. Kiderülnek a nagy turpisságok, senki sem ártatlan. Látványban a fekete-fehér megoldás tetszett, de nem egy újranézős film.

ArpiHajdu és Réci   2017. 04. 27.
Bűnhődik az egész falu

Egy nagyon érdekes film az 1945. Ezt annak a fényében mondom, hogy annyira nem ismerem Török Ferenc munkásságát (igen, meg lehet kövezni érte, de én még a Moszkva teret sem láttam, hiába élvez az a film bizonyos körökben kultstátuszt). Amivel viszont jelen mozi meg tudott fogni az nem is a téma, sokkal inkább az, hogy milyen módon közli erről a bizonyos témáról (hogy világos legyen: a holokausztról) való gondolkodását. Adva van egy falu, ahova megérkezik két zsidó emberke, mindez 1945 augusztus elején történik. A két alak nem is akar mást, mint eltemetni a halott hozzátartozóik, rokonaik, barátaik hagyatékait egy bizonyos faluban. Ezzel még önmagában nem is lenne probléma, csakhogy ennek a f... több»

Deku   2018. 02. 15.

Egyszerűen képtelen módon volt egyszerre bugyuta és szánalmasan gyenge történet. A színészek se nagyon voltak a toppon. Ezt el se tudom képzelni miért kellett. Az első jó pár perc után sem tudtam magamhoz térni és szeretni a filmet.

HercegPeter   2019. 06. 19.

Tetszett a hangulata, de a története szerintem nem elég kiforrott. Az a baj, hogy nem érezzük át teljesen a szereplők helyzetét. Lehet jobb lett volna egy minisorozatot csinálni belőle. Rudolf Péter felszedett néhány kilót, remélhetőleg a szerep kedvéért. Bárhogy is, hatásos lett, mert így nagyobb a tekintélye. De sajnos így sem volt számomra eléggé hiteles, ahogy a többiek sem. Azért érdekes, hogy két ember érkezése mennyire feltudja zavarni az állóvizet, pedig senkihez egy rossz szót se szóltak. Szeretem a magyar filmeket, de ez most nem jött be, pedig a színészeket is kedvelem.

Berto49   2017. 12. 18.
Visszatértek

!!!SPOILER!!! Egy falu valahol Magyarországon 1945 augusztusában. Futótűzként terjed a hír, hogy visszatértek, vagyis egyenlőre csak két „hírnök”, a rituális módon feketébe öltözött zsidó apa és fia. Az állomásfőnök szolgálati helyét elhagyva (szerintem ez már akkor is, azóta is súlyos fegyelemsértés, amelyet megfelelő módon szankcionáltak/nak!) kerékpáron, lélekszakadva közli a tényt a falu fiók Rákosinak (Rudolf Péter bámulatos „átalakulása”. Lám már nálunk is létezik olyan, egy film kedvéért véghezvitt fizikai változás, amelyet eddig csak külföldi filmekben láthattunk, például Fassbender, vagy Bale esetében!) ábrázolt jegyzőjével. A település lakói rémülten fogadják a hírt, hiszen majdne... több»

Terhes Sándor
Gados Béla
György Somhegyi
György Somhegyi
Rudolf Péter

Gyönyörű snittekkel, lehengerlő színészi játékkal, tökéletes korhűséggel és többrétű történettel repít vissza minket 1945-be Török Ferenc legújabb filmje, aminek még ha meg is vannak a maga gyengepontjai, könnyedén felíratta magát a kötelezően megtekintendő hazai filmek listájára. 7,5/10 több»

Régebben azt írtam Török Ferencről, hogy ő az a rendező, akinek minden új filmje eggyel rosszabb, mint az előző. Most kénytelen vagyok visszavonni az állításomat. 80/100 több»

Abból a szempontból persze a rendező nem hazudtolta meg magát, hogy korábbi alkotásaihoz hasonlóan az 1945 is egy hangulatfilm, egy másfél óráig kitartott pillanatkép, amelyben a történetiség másodlagos. Csakhogy ebben a sztoriban ennek éppen fordítva kellett volna lennie, így ugyanis a háború utáni magyar vidék életképei csak egy üres héjt képeznek, amely adós marad a témafelvetéshez méltó tartalommal.

7/10 több»

A 67 Berlinálén a Panoráma szekcióban közönségdíjas lett.

(KaTuS55)

A forgatás a szentendrei skanzenben zajlott, amely tökéletesen rekonstruálta a korabeli falusi miliőt.

(ArpiHajdu és Réci )

A film alapjául szolgáló elbeszélést is tartalmazó, Szántó T. Gábor "1945 és más történetek" című elbeszéléskötete a Noran Libro gondozásában jelent meg a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál keretein belül.