Messze fuss, soká maradj! (2007)

Pars vite et reviens tard

Berto49   2019. 06. 19.

Hiányos regényadaptáció

Immár sokadjára bebizonyosodott, hogy szinte lehetetlen – néhány nagyon ritka kivétel erősíti a szabályt - egy regényt tökéletesen filmvászonra adaptálni. Ennek a filmnek az esetében is ez történt. Egy tartalmas, információkban gazdag, ráadásul izgalmas krimit zanzásítva láthat a néző. Persze aki nem olvasta a regényt annak jó szórakozást nyújt, de a regény ismeretében csak sajnálkozni lehet, hogy mennyi minden kimaradt az írónő alkotásából. Az elmúlt évszázadok félelmetes, pusztító betegsége, a pestis korunkban Párizsban jelenik meg. A Fekete Halál természetesen pánikot kelt a városban, a betegség terjesztőjét Adamsberg (José Garcia) nyomozónak kell leállítania. A remek színészt, Garciát a „Csak ön után…” című filmben „fedeztem fel”, az itteni alakítása is nagyon jó. Itt is szerelmi bánat emészti, ráadásul az ügy felgöngyölítése sem megy könnyen. Ki kell emelni a film erős atmoszféra teremtését, igazi „parisienne” hangulat árad belőle. A nagyszerű színész, Michel Serrault, több mint 150 filmmel a háta mögött utolsó szerepeinek egyike, ő játszotta az erőszakkal megvádolt M Decambrais figuráját. Nyugodt szívvel ajánlhatom a könyvet, ami után a film nézhető ugyan, de a regény sokkal emlékezetesebb.

: Pars ​vite et reviens tard, 2001 (magyarul: "Messzire ​fuss, soká maradj!", Európa, 2004, Gulyás Adrienn fordítása) című regénye alapján. A szerzőnő valódi neve Frédérique Audoin-Rouzeau, aki "civilben" középkor kutató. A film címváltozata: "Lépj le hamar, és ne siess vissza!"

(Berto49)