Schindler listája

Schindler's List

Schindler 1993. június 24-én megkapta a VILÁG IGAZA-díjat.Szerző: JRD

1939-ben belépett az NSDAP-be, és ezzel olyan kapcsolatokra tett szert, melyeket később ki tudott használni ahhoz, hogy embereket mentsen meg a biztos haláltól.Szerző: JRD

Schnidler nem volt mindig akkora emberbarát. 1936-ban a németek kémje lett (Abwher). (A cseheknek ezt azzal magyarázta meg, hogy adósságban úszott és alkoholista lett, így pénzre volt szüksége.)Szerző: JRD

Oskar Schindler tagadhatatlanul beírta a nevét a történelembe, de kevesen tudják, hogy felesége, Emilie szintén sok zsidót mentett meg a biztos haláltól.Szerző: JRD

A film szerint egyetlenegy lista létezett, a valóságban azonban a gyártulajdonos hetet készített el, ebből négy a mai napig megvan Washingtonban és Jeruzsálemben egy múzeumban. A piros kabátos kislányt, aki feltűnik a filmben, a valóságban is létező túlélőről mintázták: Roma Ligockának hívták, egy krakkói gettó túlélője (nagyon sokan említették a túlélők között a piros ruhás lánykát). A nő önéletrajzi könyvet is kiadott A piros ruhás lány címmel.Szerző: Caravaggio1978

Itzhak Stern szerepére Dustin Hoffman neve is szóba került.Szerző: stevepisti

Az utolsó jelenetnél, amikor egy rózsát helyeznek a sírra, sokan úgy gondolják, hogy az Spielberg keze, de ez nem így van, Liam Neeson az.Szerző: stevepisti

Volt egy olyan plakátterv, amin csupán egy szögesdrót volt a rátűzött listával, de ez Spielbergnek nem tetszett. Szerző: stevepisti

Mivel a film forgatásához körülbelül 20 ezer korabeli ruha hiányzott, a forgatócsoport hirdetést adott fel, melyben ruhákat keresett az 1930–1940-es évekből. Mivel az akkori lengyel gazdasági helyzet elég feszült volt, számtalan ember jelentkezett a hirdetésre, hogy eladná régi ruháit.Szerző: Crystaldeer

A film előkészítési fázisában az Auschwitz Alapítvány lehetőséget adott a rendezőnek, hogy forgathat az eredeti haláltábor helyszínén, de Spielberg visszautasította ezt a felajánlást.Szerző: Ms. Akárki

A való életben sem sikerült túl könnyen Amon Goeth kivégzése, ott a kötél adta meg többször magát, míg a filmben a széket nem sikerült rendesen kirúgni alóla. Az eredeti kivégzés megtekinthető a Youtube-on.Szerző: Archívum

1993-ban a 4. legtöbb bevételt hozó film volt.Szerző: mamiéstöti2

Ralph Fiennes a filmben nyújtott alakításáért jelölve volt az MTV Movie Award legjobb feltörekvő színésznek járó díjára.Szerző: mamiéstöti2