Constantine Alexander Payne, amerikai forgatókönyvíró, rendező és producer 1961. február 10-én született a nebraskai Omahában. Szülei, Peggy és George Payne étteremtulajdonosok voltak. A családneve eredetileg Papadopoulos volt, amelyet apai nagyapja angolosított Payne-re. Felmenői között a görög mellett németet is találunk. A Brownell-Talbot Schoolban, a Dundee Elementary Schoolban és a Lewis and Clark Junior High-ban tanult, majd a Creighton Prep középiskolában érettségizett. Ezután a Stanfordra ment, ahol spanyol nyelvet és irodalmat, valamint történelmet tanult.... Több
Constantine Alexander Payne, amerikai forgatókönyvíró, rendező és producer 1961. február 10-én született a nebraskai Omahában. Szülei, Peggy és George Payne étteremtulajdonosok voltak. A családneve eredetileg Papadopoulos volt, amelyet apai nagyapja angolosított Payne-re. Felmenői között a görög mellett németet is találunk. A Brownell-Talbot Schoolban, a Dundee Elementary Schoolban és a Lewis and Clark Junior High-ban tanult, majd a Creighton Prep középiskolában érettségizett. Ezután a Stanfordra ment, ahol spanyol nyelvet és irodalmat, valamint történelmet tanult. 1990-ben szerezte meg a diplomáját a UCLA filmes iskolájában.
A filmezés iránt akkor kezdett el igazán érdeklődni, amikor 14 évesen megkapta édesapja Super 8-as kameráját. 1985-ben egy rövidfilmet készített Carmen címmel, majd 1991-ben a UCLA-n készített vizsgafilmjét, a The Passion of Martint bemutatták a Sundance filmfesztiválon is. Ezt követően a Universal Pictures szerződtette íróként és rendezőként. Első játékfilmjét, az Ez az életemet 1996-ban mutatták be, amelyet 1999-ben a Gimiboszi követett olyan színészekkel, mint Reesse Witherspoon és Matthew Broderick. 2001-ben íróként működött közre a Jurassic Park III-ban. Következő rendezése a Schmidt története volt, amellyel nemzetközi hírnevet szerzett. Két évvel később a Kerülőutak óriási szakmai elismerést hozott számára: a legjobb forgatókönyvért járó Oscar-díjat vihette haza, emellett pedig jelölték a rendezésért is. Ugyanebben az évben producere volt A Richard Nixon-merénylet című filmnek. 2006-ban a Párizs, szeretlek! társrendezője volt, s az általa rendezett részben szerepelt is, méghozzá Oscar Wilde-ként. Ezután olyan filmeket jegyzett producerként, mint az Ara csak egy van, az Apu vad napjai és a Kalifornia királya. 2009-ben sorozatrendezőként is kipróbálta magát a Hung – Neki áll a zászló pilot részével, íróként pedig a Saidoweizu című filmben működött közre.
Újabb nagy sikert a 2011-es Utódokkal ért el: újabb forgatókönyvírói Oscar-díjjal lett gazdagabb. A 2013-as Nebraska című filmjét pedig a Legjobb film Oscar-díjára jelölték. 2017-ben mutatják be a Downsizing című alkotását.
Filmjeit íróként és rendezőként is jegyzi. Emellett producerként olyan produkciókból vette ki a részét, mint a Céges buli, a Kumiko, a kincsvadász, vagy a 2017-ben várható Crash Pad és a Wilson.
2003-ban feleségül vette a kanadai-koreai színésznőt, Sandra Oh-t, akit a Kerülőutak forgatása alatt ismert meg, ám 2006-ban a kapcsolatuk válással ért véget. 2015-ben Maria Kontost vette feleségül.
(ArpiHajdu és Réci)