A Halálos iramban-univerzum 2019-ben új irányt vett: megszületett az első spin-off, a Halálos iramban: Hobbs és Shaw. A film egyértelműen Dwayne Johnson és Jason Statham karizmájára épül, és arra a felismerésre, hogy a két karakter közötti kémia és szócsaták annyira népszerűek lettek a fő szériában, hogy megérdemelnek egy saját történetet. Az eredmény egy akcióorgiába oltott buddy-komédia, ami egyszerre próbálja megidézni a régi akciófilmek laza hangulatát és a modern blockbuster-szabványt, de közben megmutatja a Halálos iramban-széria minden előnyét és gyengeségét is.
A történet alapszituációja szinte képregényszerű: Brixton, a genetikailag és technológiailag felturbózott szuperkatona (Idris Elba), megszerez egy halálos vírust, amely az emberiség kipusztításával fenyeget. Megállítására csak két ember képes – a szabályokat követő, kemény amerikai ügynök, Luke Hobbs (Johnson) és a brit elitkommandós múltú, cinikus Deckard Shaw (Statham).
A recept egyszerű: két egymást gyűlölő férfi kénytelen összefogni, miközben folyamatosan civakodnak, ugratják egymást, és közben világmegmentő küldetésbe bonyolódnak.
David Leitch rendező (John Wick, Deadpool 2) kézjegye egyértelműen érződik a látványvilágon és az akciók koreográfiáján. A bunyójelenetek feszesek, jól vágottak, sokszor kifejezetten kreatívak, és érezni, hogy Leitch próbált valamiféle testközeli brutalitást vinni a szuperhősös túlzások közé. Ugyanakkor a film egy bizonyos ponton túl teljesen elszakad a realitástól: helikoptert tartanak vissza autólánccal, emberek túlélnek lehetetlen robbanásokat, és Idris Elba karaktere már inkább tűnik Marvel-gonosznak, mint egy földi ellenfélnek. Ez persze nem baj, ha a néző elfogadja a film sajátos logikáját, de sokak számára ez lehetett a végső határ.
A film igazi motorja azonban nem az akció, hanem a Hobbs és Shaw közötti kémia. Johnson és Statham folyamatos szócsatái, egymás froclizása, és a "ki a keményebb férfi?"-dinamika adják a produkció szívét. A néző számára szinte mindegy, épp melyik akciójelenet zajlik, mert a legnagyobb élvezetet a két főszereplő összecsapása hozza – legyen az fizikai vagy verbális.
Vanessa Kirby, mint Hattie Shaw jó választás, hiszen nemcsak kiegészíti a két férfi dinamikáját, hanem önállóan is karizmatikus és kompetens karakterként jelenik meg, ami ritka erény az ilyen típusú filmekben. Idris Elba gonosza szórakoztató, bár kicsit egydimenziós, de karizmája így is emeli a tétet.
Ami a gyengeségeket illeti, a film játékideje indokolatlanul hosszú. A több mint kétórás cselekményben érződik a túlnyújtás: bizonyos akciószekvenciák mintha csak azért kerülnének a vászonra, hogy még több látványt kapjunk, de a tempó ettől nem gyorsul, hanem inkább döcög. A forgatókönyv is hagy kívánnivalót maga után: a klisék sora végtelen, a "meg kell állítanunk a világ végét"-alaphelyzetet nem sikerült új ötletekkel feldobni. Emellett a humor sem mindig ül: a folyamatos odamondogatás egy idő után monotonná válhat.
A Hobbs és Shaw nem más, mint egy látványos, harsány és szórakoztató popcornmozi, amely pontosan azt nyújtja, amit ígér: két akciósztárt, akik végigverekedik és végigpoénkodják a világot. Nem hoz valódi újdonságot a Halálos iramban-univerzumba, de elég karizmatikus ahhoz, hogy a rajongók szeressék. Aki el tudja fogadni a túlzásokat, annak szórakoztató élmény lesz; aki viszont feszesebb történetre és komolyabb karakterekre vágyik, az csalódhat.

SkyShowtime (2025.07.08.)
Luke Hobbs az amerikai Diplomata Biztonsági szolgálat főnöke, Deckard Shaw pedig egykori brit elit kommandós, és veszettül utálják egymást. Ám most mégis közösen kell... több»
Szereplők: Jason Statham, Dwayne Johnson, Ryan Reynolds, Helen Mirren, Idris Elba