A kis hableány (1989)

The Little Mermaid

Érdekességek: A kis hableány (1989)

Tudsz egy érdekességet a filmről? Ne habozz, oszd meg a közösséggel

1990-es Oscar-díj átadón megkapta a Legjobb eredeti filmzene, a Legjobb eredeti dal kategóriában a díjat. Ugyanebben az évben a Golden Globe átadásán is több díjat elhozott a rajzfilm: Legjobb eredeti filmzene, Legjobb eredeti filmdal,

(JRD )

Andresen meséjében a kis hableányt nem nevesítették.

(JRD )

Osvald Marika szinkronhangjával Ariel befúrta magát a halhatatlan mesék sorába!

(JRD )

Gyakorlatilag innen számítják az úgynevezett Disney-reneszánsz korszakát, mely körülbelül 2000-ig tartott és ebben az időszakban hihetetlen sikerű produkciókat alkotott a stúdió.

Műfaja: zenés-romantikus fantasy.

(JRD )

Ez inkább helyreigazítás, bár talán tekinthető érdekességnek. A film hazai mozibemutatója 1990. december 6-án volt. Igazából azon töprengek, hogy esetleg a rajzfilm hazai video/DVD-bemutatója szerepel a rajzfilm adatlapján. Számomra a mozibemutató fontosabb. S tisztán emlékszem, hogy gyerekkori emlékeim vannak a rajzfilm kapcsán, 1998-ban már kamasz voltam.

(Attila G.)

Hans Christian Andersen dán költő és meseíró 1831-ben megjelent meséje alapján készült a Disney-rajzfilm, tehát 158 éves történetet dolgozott fel. A mese – különösen a mesealak – olyan hatalmas jelentőségűnek bizonyult, hogy 1913. augusztus 23-án a koppenhágai kikötőben szobrot avattak fel a tiszteletére. Ezt a szobrot valószínűleg láthattam is szinte még kisgyerekként – 1-2 évvel a Disney-rajzfilm megjelenése előtt –, amikor Koppenhágában jártam. S úgy emlékszem, hogy Andersent, a meseírót megformázó szobornál le is vagyok fényképezve, amint épp a cipőjét fogom. Családtagjaim említették ezt párszor.

(Attila G.)

A hercegnők közül csak Arielnek van gyermeke.

(evlin16)

Az eredeti mesének nincsen boldog befejezése amit Hans Christian Andersen írt, ugyan is a királyfi más hölgybe szeret bele.

(Laca//Ho/rr/oR//)

Bár ez nem hivatalos információ, de valószínűsíthető, hogy Ariel menyasszonyi ruháját Diana hercegnő esküvői ruhájáról mintázták, amikor 1981-ben hozzáment Charles herceghez. Egy korábbi jelenetben, amikor Eric herceg megpróbálja kitalálni a néma Ariel nevét, a Diana név is szóba jön.

Christopher Daniel Barnes még csak 16 éves volt, amikor megkapta a lehetőséget, hogy Eric hercegnek kölcsönözze a hangját.

Eric herceg valószínűleg rokoni kapcsolatban áll Aurora-val és Phillip herceggel a Csipkerózsikából, ugyanis a jelenetben az ebédlőben látható egy fénykép a falon, amelyen egy olyan pár szerepel, akik nagyon hasonlítanak Phillip-re és Aurora-ra.

Eredetileg Sebastian-nak brit akcentusa lett volna, de végül Howard Ashman producer és dalszövegíró javaslatára jamaicai lett, amely segített megalkotni a Ringat a víz című Oscar-díjas betétdal stílusát is.

A kishableány neve héber nyelven annyit tesz: "az Isten oroszlánja".

1989-ben a 9. legtöbb bevételt hozó film volt.

Sebastian hangja játszotta Mufasa-t a Broadway-en az Oroszlánkirályból

Majdnem Bea Arthur lett Ursula hangja.

Ariel arcát részben Alyssa Milano-ról mintázták.

Majdnem kitörölték a filmből a Vár rám a föld c. ikonikus dalt.

A modell, akiről Arielt mintàztàk nemcsak a hercegnő küllemét adta, hanem viselkedését, beszédstílusàt is.

A hercegnő nevének jelentése Isten oroszlànja (héber).

Ariel az egyetlen a hercegnők soràban, aki eredtileg nem emberi lény.

Ariel és Herkules rokoni kapcsolatban àllnak egymàssal, unokatestvérek.

Alyssa Milano-ról mintàztàk meg Ariel arcàt.

Eredeti elképzelések szerint Arielnek szőke haja lett volna. Végül azért lett vörös, hogy kilógjon a többi szereplő közül.

A kis hableàny alakjàt Sherri Stoner modellről mintàztàk.

Amikor Triton az ünnepségre érkezik Mickey, Goofy, Kermit és Donald kacsa egy rövid időre látható az ünneplő tömegben.

(ps)

A film két Oscart is nyert, a legjobb eredeti filmzenéért és a legjobb eredeti dalért járó aranyszobrokat.

(ps)

A filmet 2007-ben feldolgozták musical formájában a Broadwayen.

(ps)

Triton lányainak úszói a szívárvány színeiben játszanak. Attinának narancssárga, Alanának ibolya, Aquatának kék, Aristának piros, Adellának sárga, Andrinának indigó, Arielnek pedig zöld úszója van.

(ps)

A filmet a xerográfiának nevezett technikával készítették. Ugyanezt használták korábban a 101 kiskutya (1961) című film készítése során.

(ps)

Az írók több ponton is eltérnek Hans Christian Andersen eredeti meséjétől.