A pokolból

From Hell

A film forgatását 2000 júniusában kezdték meg, és 2000 szeptemberére fejezték be a felvételek elkészítését.Szerző: Kóborló

Kezdetben még Mel Gibson neve is felmerült a stúdiónál a potenciális rendezők személye közt.Szerző: Kóborló

A film forgalmazója, a Twentieth Century-Fox még 1998-ban jelentette be, hogy filmet fognak készíteni Hasfelmetsző Jackről, de a film előmunkálatai közel két évig elhúzódtak.Szerző: Kóborló

A filmbéli Mary Kelly szerepében látható Heather Graham színésznő e film forgatása során kezdet el randevúzni Heath Ledger (1979–2008) színésszel, aki szintén filmet forgatott annak idején Prágában.Szerző: Kóborló

A rendezők eredetileg Daniel Day-Lewis színészt szerették volna a főszerepbe, de szóba került még Jude Law, Brad Pitt és Sean Connery (1930–2020) neve is, mielőtt Johnny Depp aláírt volna a filmhez.Szerző: Kóborló

Egy kis történelmi háttér a filmhez és a történésekhez: 1888-ban rengeteg zsidó származású költözött London East End részére a cári Oroszországból és Kelet-Európából. A londoni negyedek egyre zsúfoltabbak lettek és kialakult egy erőteljes nyomorban élő réteg ahol mindennapos volt az erőszak, rablás, gyilkosság, prostitúció. Ez év októberében már 1600 prostituáltat tartott számon a rendőrség. Whitechapel az erőszak és erkölcstelenség bázispontja lett. Tizenegy gyilkosság ügyében nyomozott a rendőrség melyek megközelítően 3 év alatt történtek ( a film egyébként tévesen azt sejtet, hogy a sok gyilkosság rövid időn belül történ). „Whitechapeli gyilkosságok” néven kerültek be ezek az ügyek a rendőrsági aktákba. A tizenegy gyilkosságból csak öt esetben ("általános öt"-nek nevezték az öt egyforma esetet) gondolták azt, hogy egy és ugyanazon személy a tettes. Az "általános öt": Annie Chapman, Mary Ann Nichols, Elizabeth Stride, Mary Jane Kelly, Catherine Eddowes . Mary Jane Kelly-t tekintik Hasfelmetsző utolsó áldozatának. Maga a nyomozás nem volt egyszerű. Hihetetlen nyomás alatt dolgozott az akkori rendőrség annak ellenére, hogy a nyomornegyedben meghaltak halála nem igazán érdekelte a más negyedekben élőket és gyakran magát a rendőrséget sem. A fennmaradt rendőrségi anyagokból érdekes képet kapunk a viktoriánus kor rendőrségi módszereiről. Mary Ann Nichols meggyilkolása után Frederick Abberline, Henry Moore és Walter Andrews felügyelőket rendelte ki a Scotland Yard a gyilkosságok felderítésére. A gyilkosság profira utalt ezért henteseket, mészárosokat és hasonló szakmabelieket kérdeztek ki. A feljegyzések szerint alapos munkát végeztek, hiszen a környéken tevékenykedő 76 ember alibijét ellenőrizték fél ére visszamenőleg (még maga Viktória királynő is azt feltételezte, hogy ilyen körben kell keresni a tettest) . 1888 őszén úgymond BŰNÜGYI PROFILT készítettThomas Bond rendőrségi orvos: „Alázattal jelentem, hogy elolvastam a jegyzeteket a négy whitechapeli gyilkossággal kapcsolatban, úgymint: Buck's Row (Nichols) Hanbury Street (Chapman) Berner's Street (Stride) Mitre Square (Eddowes) Szintén elvégeztem a Dorset Streeten tegnap talált nő megcsonkított maradványainak vizsgálatát (Kelly). 1. Kétségtelen, hogy mind az öt gyilkosságot ugyanaz a kéz követte el. Az első négy áldozat torkát balról jobbra elvágták. Az utolsó esetben a kiterjedt csonkítások miatt lehetetlen megmondani, hogy milyen irányban történt a végzetes vágás, de artériás vért találtak a falra fröccsenve azon a helyen, ahol a nő fejének feküdnie kellett. 2. A gyilkosságok összes körülménye arra a véleményre vezet engem, hogy a nők feküdtek, amikor meggyilkolták őket, és minden esetben a torkukat vágták el először. 3. A négy gyilkosság esetében, melynek csak a feljegyzéseit láttam, nem tudok határozott véleményt nyilvánítani azzal kapcsolatban, hogy mennyi idő telt el a gyilkosságok és a holttestek felfedezése között. A Berner Street-i esetnél úgy tűnik, szinte azonnal a tett után találtak rá a holttestre. A Buck's Row-n, Hanbury Street-en és Mitre Square-en történt gyilkosságok esetében három-négy óra telhetett el. A Dorset Street-i esetben érkezésem idején, hajnali kettő órakor, a holttest az ágyon feküdt, teljesen meztelenül és megcsonkítva, ahogy a mellékelt jelentésben is benne van: A hullamerevség már beállt, de a vizsgálat során tovább fokozódott. Ebből nehéz megmondani teljes bizonyossággal a pontos időt, ami a halála óta eltelt, mivel az időtartam 6-12 óra közötti lehet, mire a merevség beáll. Két órakor a test viszonylag hideg volt, és nemrégen elfogyasztott étel maradványai voltak a gyomorban és a belekben. Emiatt bizonyos, hogy a nő nagyjából tizenkét órája lehetett halott, a részben megemésztett ételek azt mutatják, hogy a halál az étel gyomorba kerülése után három vagy négy órával következett be, így hajnali egy vagy két óra lehet a gyilkosság vélhető ideje. 4. Minden esetben úgy tűnik, hogy nincs bizonyíték küzdelem jeleire, és a támadások valószínűleg olyan hirtelen történtek, és olyan helyzetben, hogy az asszonyok sem ellenállni, sem kiáltani nem tudtak. A Dorset Street esetben a nő fejének jobb oldalán a lepedőt elvágták és vér borította, ami azt jelzi, hogy talán a nő arcát azzal takarták el a támadás során. 5. A négy első esetben a gyilkos jobb oldalról támadta meg áldozatát. A Dorset Street-e esetben elölről vagy balról, mivel nem volt hely a gyilkos számára a fal és az ágy azon része között, ahol a nő feküdt. Ismételem, a vér a nő jobb oldalán folyt le és a fröccsent a falra. 6. A gyilkosra nem feltétlenül fröccsent vagy terítette be a vér, de a kezei, karjai és ruhájának egy része biztosan maszatos volt a vértől. 7. A csonkítás minden esetben, kivéve a Berner Street-it, azonos jellegű volt, és világosan látszott, hogy minden gyilkosságnál a csonkítás volt a cél. 8. A csonkításokat minden esetben olyan személy végezte, aki nem rendelkezett tudományos vagy anatómiai ismeretekkel. Véleményem szerint még egy hentes vagy lómészáros technikai tudásával sem rendelkezik, sem bármely olyan személy tudásával, aki elhullott állatokat szokott feldarabolni. 9. A gyilkos eszköz egy legalább 15 cm hosszú erős kés lehet, nagyon éles, a tetején hegyes, és körülbelül 2,5 cm széles. Lehet egy bicska, mészáros kés, vagy sebész kés. Szerintem kétségtelenül egy egyenes kés volt. 10. A gyilkos minden bizonnyal nagy fizikai erővel, hidegvérrel és merészséggel rendelkezik. Nincs bizonyíték arra, hogy lenne cinkosa. Véleményem szerint olyan ember, akinél rendszeres időközönként tör elő a gyilkos és erotikus mánia. A csonkítások jellege azt mutatja, hogy az ember talán a „satyriasis” állapotában lehet. Természetesen lehetséges, hogy a gyilkos ösztön okozója egy bosszúszomjas vagy elborult elme, vagy vallási mánia is lehet az eredeti betegség, de egyik elméletet sem tartom valószínűnek. A gyilkos külső megjelenésében valószínűleg egy nyugodt arcú, ártalmatlan kinézetű és jól öltözött férfi. Azt hiszem, vélhetően köpenyt vagy kabátot szokott viselni, különben nem tudott volna észrevétlenül elmenekülni a utcán a kezén vagy ruháján látható vér miatt. 11. Feltételezve, hogy a gyilkos egy ilyen személy, ahogy azt eddig jellemeztem, vélhetően magányos és különc személy, nagy valószínűséggel nincs állandó foglalkozása, csak egy kisebb jövedelem vagy nyugdíj. Vélhetően tekintélyes személyek között él, akik valamennyire ismerik jellemét és szokásait, és akikben esetleg felmerül annak gyanúja, hogy agyával időnként nincs minden rendben. Az ilyen személyek valószínűleg nem hajlandók közölni gyanújukat a rendőrséggel amiatt, hogy bajba kerülnek vagy ismertté válnak, azonban esetleg egy kilátásba helyezett jutalom leküzdheti az aggályaikat. Maradok tisztelettel, Thomas. Bond” Szerző: JRD

Csak találgatások voltak, hogy ki lehet a gyilkos.Szerző: JRD

Öt nőt biztosan meggyilkolt Hasfelmetsző Jack, de ennél jóval nagyobb is lehet az ismeretlen tettes áldozatainak száma.Szerző: JRD

Eredeti néven Jack the Ripper.Szerző: JRD

Egy 1988-as televíziós sorozatban Michael Caine személyesítette meg az ügyben nyomozó Frederick Abberline felügyelőt.Szerző: dulkap

A gyilkosságok valójában augusztus 31. és november 9. között történtek, a nyomozás pedig több évig tartott. A film azt a hatást kelti, mintha az események mindössze néhány hét alatt történetek volna.Szerző: ps

A rendőrségen a faliújságra az igazi áldozatok korabeli fényképei is felkerültek.Szerző: ps

Valójában Godley és Abberline párhuzamosan dolgoztak az ügyön. Először csak George Chapman, az első gyanúsított letartóztatásakor találkoztak.Szerző: ps