Tűnj el! (2017)

Get Out

Eastern79   2021. 02. 27.

Intelligens ijesztgetés

Jordan Peele tud valamit. Nagyon régen néztem már olyan filmet, aminek a fordulatain őszintén meglepődtem, márpedig ez a film ilyen volt. Ahogy lassan kibontakozik a történet, és helyére kerülnek a puzzle hiányzó darabjai, olyan elemi erővel hasít a nézőbe a felismerés, mint amikor a való életben elérkezik egy fordulóponthoz. A briliáns történet olyan meglepő, hogy garantáltan nem fogod a filmet megállítani sem azért, hogy kimenj a mosdóba, sem azért, hogy igyál vagy behozz valami nasit. Én legalábbis gyermeki kíváncsisággal vártam, vajon mi lesz a vége. Ráadásul jellemző egy nagyon erős vizualitás is egyes jelenetekre, mindamellett társadalomkritikaként is megállja a helyét. Horrornak nem nevezném, talán inkább pszichothrillernek, hiszen a történet meghökkentő mivolta abban rejlik, hogy teljesen megalapozott abban az értelemben, hogy akár meg is történhetett volna így, ahogy a filmben látni. Nagyon jók a színészek, a rendezés pedig elsőrangú: kerestem a megfelelő szót fél évvel ezelőtt is, amikor láttam, és most is, amikor ezeket a sorokat írom, és mivel minden képkockára emlékszem, leginkább az emlékezetes és a felkavaró szavak jutnak eszembe. A fekete humor hatványozottan jól működik, ugyanis egyrészt színes bőrű színészeket láthatunk legtöbbször, másfelől néha egészen morbid humorral találhatjuk szembe magunkat. Aki szereti azokat a filmeket, amelyek elgondolkodtatnak és meghökkentenek, ne hagyja ki! Nagy élmény lesz.

zsirafcica   2018. 08. 16.

Nagyon jó film, bár annak ellenére, hogy horrornak írták, inkább a pszichothriller szintet üti meg. Az első jelenet, és egyben a film kezdete nagyon zavarosan indul. Láthatunk egy néger férfit, akit üldöz egy fehér kocsi, aztán a benne ülők elraboljá... több»

mamiéstöti2   2018. 12. 11.

Nagyon vártam az előzetes alapján és nem is csalódtam a filmben. Nem várt fordulatok miatt még jobb volt, mint amire számítottam.

Laca//Ho/rr/oR//   2019. 09. 23.

A "fehér ördögök" támadása

Nagy érdeklődéssel vártam még Peele művét, miután átesett a beharangozón és megnéztem az első trailert. Általában nem szoktam – vagy, ha igen, csak gyors átolvasással – átnyálazni a kritikákat, mivel ahány ember, annyi nézőpont és ízlés. Azt leszöge... teljes kritika»

indingo   2017. 10. 01.

Nagyon tetszett a bizonytalanság ami körbelengte a történetet. Nem igazán tudta a néző, hogy mi a helyzet. Nem egy szokványos és kiszámítható sztori, nagyon bejött.

ArpiHajdu és Réci   2018. 02. 07.

Szatíra a liberális rasszizmusról

Elöljáróban azt leszögezném, hogy a Tűnj el! nem igazán horror, sokkal inkább pszichológiai thriller, annak viszont nagyon jó. Ezt pedig leginkább annak köszönheti, hogy remekül van megírva és összerakva (egészen a végéig). Egy jó kis szatírát láthat... teljes kritika»

Deku   2018. 02. 15.

Teljesen olyan filmet kaptam amilyet elvártam volna tőle és ez mindennel felért. Nem volt benne hiba. A film itt elmondható, hogy rendben volt minden téren, fantasztikus volt a zenei része és a karakterek kidolgozása is.

Marcus Henderson
LilRel Howery
Daniel Kaluuya

A film összbevétele 255 457 364 dollár volt (imdb.com), míg a magyarországi piacon 50 745 341 forintot termelt. A hazai mozik összesen 34 974 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

A film annyira sikeres volt, hogy Jordan Peele lett az első afrikai-amerikai író, producer és rendező, aki több mint százmillió dollárt keresett a filmjével.

(Diesel)

A filmben a legtöbb vicces jelenet Lil Rel Howeryhoz (Chris "legjobb barátja Rod Williams") köthető.

(Diesel)

Igaz, hogy ez Jordan Peele első egész estés filmje, viszont már büszkélkedhet egy Emmy-díjjal, amelyet a Key And Peele című komédiának köszönhet.

(GedyPapa)

A Sundance Fesztiválon volt a film premiere, egy titkos éjszakai vetítésen.

(GedyPapa)

Jordan Peele forgatókönyvíró-rendező ugyanis eredetileg jóval sötétebb véget forgatott a filmhez, de ez csak a DVD kiadásra került rá. Az ijesztő alternatív befejezés a néző elé tárja Peele lesújtó álláspontját az USA etnikai problémáiról.

Ez Jordan Peele első egész estés filmje.

A film megírásában a rendezőt, Jordan Peele-t Eddie Murphy egyik stand-up előadása ihlette, melyben arról beszélt, milyen volt az első látogatása fehér bőrű barátnője családjánál.

A Tűnj el! Allison Williams első egész estés filmje.

A filmet mindössze 28 nap alatt forgatták.

A film forgatási munkálatai 2016. február 16-án kezdődtek meg Alabamában.

A végjáték tehát valóban bravúros, ezt leszámítva viszont csak egyedi megközelítése emeli az átlag fölé a Tűnj el!-t. több»

Fontos témát feszegető, komplex alkotás lett a Tűnj el!, melyet érdemes többször megnézni, mert bizonyos mondatait, szimbólumait csak a film többszöri megtekintése után lehet igazán felfejteni. A Tűnj el témája komolysága ellenére okosan és szórakoztatóan, a didaktikusságot távolról sem érintve kínál tartalmas feltöltődést. Emellé pedig még egy olyan erős soundtracket is kapunk, amely még a moziból kifele jövet is jó darabig bennragad az emberben. több»

Bár horrorfilmként reklámozzák, a Tűnj el! sokkal inkább működik lenyűgözően intelligens szatíraként, amelynek fő célpontja a liberálisok rasszizmusa. több»