Testről és Lélekről (2017)

Teströl és lélekröl

csd   2020. 09. 15.

A földtől való elrugaszkodás

Azt gondolom, hogy a Testről és lélekről a magyar filmipar egyik legkiemelkedőbb darabja az utóbbi években. Nem csupán arról van szó, hogy gondolatiságot ébreszt, de maga az utómunka is fantasztikusra sikeredett. Ebből a szempontból nagyon egyedi, bár ami számomra igazán izgalmas, az néha a karakterek jellemvilágában és a dialógusokban előforduló ellentmondások, ezt viszont nem tudtam fenntartással fogadni, sokkal inkább érdekel az, hogy miért vannak ott mindezek.

indingo   2018. 02. 11.

Az első húsz perc kicsit zavaros, de után eléggé koncentrálódik a történet és egy különleges filmet kapunk. Borbély Alexandra játéka különösebben nem tetszett.

Deku   2017. 07. 17.

Egyáltalán nem tetszett, tipikus gyenge magyar film. Nem vagyok oda a hazai filmekért. Egyszerűen már a mai magyar filmek nem tudnak olyan meglepetést okozni mint a régebbiek.

Berto49   2017. 11. 26.

Velem lenne a gond, amiért nem értek egyet a kritikákkal?

Úgy látom, hogy nagyon egyedül vagyok az átolvasott kritikák, hozzászólások, vélemények alapján, ugyanis én nem tartom szörnyű véteknek, hogy Enyedi Ildikó „csak” 17-18 év elteltével kapott lehetőséget újabb játékfilm készítésére. Szerintem inkább sz... teljes kritika»

ArpiHajdu és Réci   2018. 01. 04.

Egy újabb jól sikerült magyar film

Egyáltalán nem lepődök meg – visszaolvasva a véleményeket -, hogy a közönséget megosztja a film. Nem mindennapi alkotásról van szó, amelynek egyes részeit igen nehéz befogadni. A magam részéről én szenzációsnak tartom, amire igenis megérte várni. Ke... teljes kritika»

dailyfilmsan   2018. 03. 24.

Nem értem, ha ez a film bekerült a legjobb 5 idegennyelvű film közé milyen lehetett a többi film... Nem szépítem, halál unalmas. Nincs sztori, nincsenek fordulópontok amik vinnék előre a filmet. Csordogál és nem szól semmiről. Borbély Alexandra jól a... több»

HercegPeter   2019. 08. 12.

A közös álom furcsa, akárcsak ez a film.

Itthon szinte minden díjat besöpört és egészen az Oscar-jelölésig jutott, szóval várható volt, hogy nem egy gyenge alkotás. Nehezen formálódik ki, hogy miről is akar szólni a film és hogy mik ezek a szarvasos képek. Persze aztán öt perc alatt kiderül és onnantól kezdve szinte csak ez az egy szál létezik végig. Próbáltak mellékvonalat behozni ezzel a búgatóporos dologgal, de az inkább csak bezavart, nem sokat tett hozzá az összképhez. Persze enélkül nem derülne ki a két főszereplő közös álma, de ezt akár máshogy is megoldhatták volna. Sőt, igazából nem is volt annyira fontos ez a dolog, hiszen alapból közeledni akartak egymáshoz. Ez csak egy ürügy volt hozzá. A film lényege két különleges ember kapcsolata. Egy megcsömörlött, fél kezére lebénult férfi és egy leginkább autistaként azonosítható jóval fiatalabb nő találkozik egy olyan helyen, ahol nem sokan számítanak romantikára. Igazából az álmaikon kívül semmi sem köti őket össze. A színészekkel meg vagyok elégedve. A kis szerepekben játszók is jól adják az átlagembert. Nem volt kellemes a vágóhídi képeket nézegetni, de el kell fogadnunk, hogy ez van, így kerül a hús az asztalunkra. A film egyik nagy erőssége az operatőri munka, ami leginkább a szarvasos feltételeken a szembetűnő.

Mácsai Pál
Borbély Alexandra

A film 144 134 799 forintos bevételt termelt Magyarországon. A hazai mozik összesen 91 782 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

Fenntartásaim ellenére azt a tényt feltétlenül meg kell említenem, hogy Enyedi Ildikó az első rendezőnő, akinek a filmje bekerült az öt legjobb idegennyelvű film közé.

(Berto49)

A román filmes szakma legrangosabb gáláján Enyedi Ildikó filmje vihette haza a Gopo - díjat a legjobb európai film kategóriában.

(XETH)

A film forgalmazási jogát a Netflix is megvásárolta, így február 21-től az Egyesült Államokban, Kanadában, Dél-Amerikában, Dél-Afrikában, Indiában, Pakisztánban, Afganisztánban, Butánban, Bangladesben, Srí Lankán és Mongóliában is elérhető lesz.

A Horkai Zoltán által vezetett Horkai Animal Training Center már több száz produkcióhoz készített fel állatokat az elmúlt húsz évben. A Testről és lélekről stábja is velük dolgozott együtt.

Sanyi karaktere kifejezetten Nagy Ervinre íródott, akivel Enyedi Ildikó korábban a Terápia című HBO sorozaton dolgozott együtt.

2017. szeptember 5-én jelentette be a Magyar Nemzeti Filmalap, hogy a Testről és lélekről című filmet nevezi a 90. Oscar-díjátadóra. 2017. december 14-én pedig kiderült, hogy a film bekerült a legjobb 9 film közé a külföldi filmek kategóriájában.

Borbély Alexandrát eredetileg a pszichológus szerepére szemelték ki, ám Enyedi Ildikó időközben rájött, hogy tökéletes lenne Mária szerepére.

A film rendezője, Enyedi Ildikó 17 év után tért vissza a direktori székbe.

Legutóbb 1975-ben nyerte meg egy magyar alkotás a Berlinale fődíját (Mészáros Márta - Örökbefogadás).

A filmet 420 millió forinttal támogatta a Magyar Nemzeti Filmalap.

A Testről és lélekről, amely külsőségeiben sokszor hideg, fagyos hangulatot áraszt, igazából egy megható, átérezhető és empatikus mozi, amely egy kicsit sem erőlteti rá magát a nézőre. Viszont könnyedén bele lehet szeretni, és képes katarzis-élményt okozni. Számomra nem is kicsit. Hatott testemre, lelkemre.

10/10 több»

Mély, emberi, de mindemellett részleteiben igen komikus szerelmi drámával tért vissza tizennyolc év után Enyedi Ildikó. Már-már tökéletes film, amely egyszerre tud szerzői és zsánerdarab lenni. Vagy, ha úgy tetszik: tudott újat mondani egy olyan örökzöld témában, mint a szerelem. 90/100 több»

A Testről és lélekről a legvalószerűtlenebb helyeken kialakuló emberi kapcsolatokat vizsgálja, meglepő fordulatok nélkül, mégis eszközgazdagon. Távol áll a sírva röhögős vígjátékoktól, de a mély drámai alkotásoktól is, mégis olyan film, amire érdemes jegyet váltani. Március 2-tól már a hazai mozikban is lehetséges. több»