Örökség

Berto49   2018. 06. 07.

Ezt a filmet választottam a nyert mozijegy utalvánnyal, ezúton köszönöm! Első próbálkozásra ilyen paráztató okkult horrort készíteni bravúros teljesítmény. A film két műfaj ötvözete, egyrészt családi dráma, másrészt egy számos részben új, modern horror, amelyik rengeteg helyen szakít a sablonos ijesztgetős eszközökkel. Minden összetevő a helyén van; történet, színészek, látványos fényképezés, zene és hanghatások. A szereplők közül ugyan igazságtalan kiemelni egyet is, mert a kevés szereplő mindegyike szerepében a maximumot nyújtotta, de az ausztrál születésű Toni Collette nevét mégis meg kell említeni. Már az 1994-ben készült „Muriel esküvője” óta tudtam, hogy nagy színésznő, de ez az alakítás minden várakozásomat felülmúlta. Annie Graham szerepében az összes színészi díjra jogos esélye van (bár a műfaj nem kimondottan kedvelt a díjosztók között.) További igazságtalan kiemelés: olyan elvarázsolt külsejű kislányt, mint Milly Shapiro (ő volt a szerencsétlen első áldozat, Charlie Graham, és ő látható az adatlaphoz tartozó fényképen) egyszerűen felülmúlhatatlanul bravúros casting eredmény. A film végén a kisszámú közönség (ezen a csütörtöki napon vetitették először Zalaegerszegen, így nem terjedhetett még el a híre) hosszú ideig csak letaglózva ült, annyira a látvány hatása alá kerültek/kerültem.

indingo   2018. 06. 26.
Egy lapos miszikum

Nem egy szokványos történet az biztos, nekem a Jennifer Lawrences Anyám! című filmet juttatta az eszembe, talán a stílus miatt és hogy már a legelejétől kezdve nem lehetett tudni, hogy merre is tart a film. Sok minden nem körvonalazódik a film elején. És merre is haladtunk? Az első fél óra jól építkezett, sok kérdést felvetett az emberben, beindul a fantázia. Egymást követték az érdekes jelenetek, amelyekben (még) volt feszültség. Az atmoszférája is hatásos volt és már a kislány személyétől is felállt a hátamon a szőr. Próbáltam utánanézi, hogy valami rendellenesség vagy gyerekkori baleset miatt olyan az arca amilyen, de nem találtam információkat róla. A második haláleset után viszont lela... több»

HercegPeter   2019. 01. 25.
Egyedi hangulat, újfajta filmélmény

Emlékszem, hogy pár hónapja, amikor kijött a film akkor az oldalon egy rövid ideig 100-as értékelésen állt. Sem előtte, sem azóta nem láttam ilyet. Akkor már tudtam, hogy ezt meg kell nézni. Most meg is tettem. Az elvárásaim nagyok voltak és ezeket sajnos nem igazolta a film. Nem mondom, hogy rossz volt, de a 100-astól messze van. Az biztos, hogy egyedi hangulatú és itt az egyedi alatt azt értem, hogy para. Ez leginkább a karaktereknek köszönhető. Az apán kívül mindenki olyan, hogy a hideg kiráz tőle. De a kislány volt a legkomolyabb. Tetszik, hogy végre nem arra mentek a készítők, hogy a lehető legaranyosabb gyereket tegyék be a filmbe. Ezzel nem megbántani akarom a kiscsajt, csak végre me... több»

alexxx   2018. 06. 03.

Szenzációs horror, ennél jobbat aligha fogunk látni idén ebben a műfajban. Hátborzongató, izgalmas, az alakítások igen erősek, a sztori rendesen beleszegez a székbe. Le a kalappal, ez a film egyszerűen hibátlan.

VvV   2018. 10. 28.

A történet előrehaladtával egyre jobban izgatja az ember fantáziáját, hogy mi is áll a háttérben. Ami utána történik az nekem nagyon nem jött be.

Toni Collette

Még a narratíva is meg tud lepni, bár a végén már annyira alárendelnek mindent a cselekmény zökkenőmentes előrehaladásának, hogy az már kifejezetten kínos, ám a filmvégi katarzis még így is összejön. több»

Nagyon ritkán fordul elő, hogy egy elsőfilmes rendező munkáját látva egyből zseninek nevezzünk valakit, és nem is mindig sül el jól (lásd szegény Richard Kelly esetét), de most megkockáztatom, hogy Ari Aster nemcsak egy hihetetlen nagy tehetség, hanem egy semmiből jött rendezőzseni. több»

Az Örökség a horror klisék helyett a család rémisztő aspektusaival borítja ki nézőit, amelyet a precíz kameramozgás, az alattomosan bekúszó zene és a szereplők fantasztikus alakítása tesz emlékezetessé. Egy nyers, fájdalmas történet a családok szellemi örökségéről, amely ütemezési hibái, valamint kissé túltolt fináléja ellenére is a diskurzus és elemzés termőtalaja. több»

A filmbéli házat (de még a kerti faházat is) egy az egyben felépítették a Park Cityben található stúdióban, mert így olcsóbb és praktikusabb volt, mint találni egy olyan házat, ami megfelel az elvárásoknak.

(ArpiHajdu és Réci )

Ari Aster már korábban is készített rövidfilmeket, amelyek a generációkon keresztül örökölt rituálékkal foglalkoztak. Első nagyjátékfilmjéhez minden karakternek külön élettörténetet írt, valamint rengeteg háttérinformációt, s már jóval azelőtt tárgyalni kezdett volna a készítőkkel, mielőtt zöld utat kapott volna a projekt.

(ArpiHajdu és Réci )

Egy ausztráliai mozi véletlenül a Nyúl Péter című családi film vetítése előtt játszotta le a film előzetesét a gyermekek és a szülők legnagyobb megdöbbenésére.