Jojo Nyuszi (2019)

Jojo Rabbit

acura steve   2021. 06. 05.

Kiábrándító, képmutatás az egész. Megalázó azokra nézve, akiket kiirtottak.

ArpiHajdu és Réci   2020. 01. 29.

Nem könnyű manapság nácinak lenni

„Te nem vagy náci, Jojo. Csak egy tízéves fiú, aki szeret vicces jelmezt ölteni, és tartozni akar valahová.” Vannak témakörök, amelyek kényes mivoltuk miatt óriási feladatot adnak a filmeseknek abban a tekintetben, hogy mindaz, amit mozgóképre álmodn... teljes kritika»

Artemisia   2020. 06. 16.

A náci Németország karikatúrája

A 2019-es év meglepetése volt a Jojo Nyuszi, melynek formájában a hitleri Németország eddigi legzseniálisabb, legkreatívabb, egyben legcsípősebb szatíráját üdvözölhetjük. Mesteri módon kezeli a nézőpontokat, és egy 10 éves Hitlerjugend növendék sze... teljes kritika»

Puncs   2020. 02. 23.

Antiszemitizmus egy kisfiú szemén át

Már számtalan olyan szívszorító alkotás látott napvilágot, amely a náci Németország rémtörténeteit eleveníti fel. Azt gondoltam, hogy ez a mozi is ilyen, de ez a film szembemegy mindennel, amit az ember elvár egy második háborús filmtől. A náci Német... teljes kritika»

qwer   2020. 08. 01.

Ráfért már a vérfrissítés a háborús drámák műfajára, Waititi ötlete mégis példátlanul merész próbálkozás. Nevetségessé tenni egy olyan ideológiát, ami a maga idejében halálosan komolyan vette magát, csak a sikerbe vetett teljes bizonyossággal lehet. ... több»

MKristijan   2020. 02. 08.

Amikor az ember elmegy a moziba, valami ilyesmi élményre vágyik. Kap vicceset, szívszorítót, egy érdekes és más szemszögből egy már régóta rágott csontról. Valahogy még nem foglalkoztattak a Hitlerjugendek, de inkább az lehetett a baj, hogy olyan sok... több»

7ETEDIK   2020. 01. 30.

Én az ilyen filmeket hatalmas képmutatásnak tartom. Mert értem, hogy viccesen akarja bemutatni, mennyire nevetséges és ostoba téveszme volt a nácizmus, ugyanakkor mégiscsak pénzt és sikert hoz a konyhára Hitler meg minden velejárója, miközben tudjuk, mi volt mindennek a következménye. Szóval erről ennyit...

Stephen Merchant
Alfie Allen
Rebel Wilson
Alfie Allen
Taika Waititi

A film összbevétele 65 279 050 dollár volt (imdb.com), míg a magyarországi piacon 107 990 212 forintot termelt. A hazai mozik összesen 68 998 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

szinkronhang(ok): Roman Griffin Davis (Jojo) - Gáll Dávid; Thomasin McKenzie (Elsa) - Rudolf Szonja; Scarlett Johansson (Rosie) - Bánfalvi Eszter; Taika Waititi (Adolf) - Simon Kornél; Sam Rockwell (Klenzendorf százados) - Rajkai Zoltán; Rebel Wilson (Fraulein Rahm) - Kokas Piroska; Alfie Allen (Finkel) - Molnár Levente; Stephen Merchant (Deertz) - Fesztbaum Béla; Archie Yates (Kippi) - Maszlag Bálint; Luke Brandon Field (Christoph) - Hamvas Dániel. További magyar hangok: Bárány Virág, Boldog Gábor, Borbély Sándor, Bordás János, Czifra Krisztina, Darabos Lili, Dudás Lea, Dudás Zoé, Engel-Iván Lili, Hám Bertalan, Hegedüs Miklós, Hornung Igor, Kadosa Patrik, Kereki Anna, Király Rozi, Kiss László, Kossuth Gábor, Kretz Boldizsár, Maróti Lili, Medveczky Máté, Pájer Alma, Réti Szilvia, Solymosi Máté, Sörös Miklós, Szefcsik Leó, Szentirmai Zsolt, Tóth Sára Maya. Magyar szöveg: Hagen Péter. Hangmérnök: Márkus Tamás. Vágó: Székely Daniella. Gyártásvezető: Kablay Luca. Szinkronrendező: Stern Dániel. Szinkron stúdió: Mafilm Audio Kft.

(Curacao86)

Többször utalnak rá, hogy Jojo a Hitlerjugendnél önkénteskedik. A Hitlerjugendben 14-18 évesek szolgáltak, a 10-14 éves korosztály számára a Deutsches Jungwolkot alapították, mely a cserkész szervezetekhez hasonlított; tervezett sportolási, táborozási és túrázási programokat kínált, noha a fő célja a gyerekek ideológia nevelése, a nácizmus elültetése volt.

(Artemisia )

Jojo szülővárosát egyik oldalról a szovjetek, másikról az amerikaiak ostromolják. A valóságban sehol nem történt ilyen szintű együttműködés a szövetségesek között.

(Artemisia )

Amikor Rosie elviszi Jojót a Deutches Jungwolk főhadiszállására, hogy munkát kérjen neki, egy Németország térkép látható a falon. Csakhogy az nem a Harmadik Birodalom Németországát ábrázolja, hanem már egy modernebb térkép, amin nem szerepel sem Szilézia, sem Kelet-Poroszország, ami a történet idején még a Birodalomhoz tartozott.

(Artemisia )

Jojót többször is cigarettával kínálja a képzeletbeli Hitlere. Hitler valójában nem dohányzott, sőt azt sem tűrte, ha mellette rágyújtanak.

(Artemisia )

Christine Leunens regényében Jojo arca nem a Deutches Jungwolk táborában, egy balesetben sérül meg, hanem gyerekkatonaként egy légitámadásban.

(Artemisia )

A film alapjául szolgáló regényben Johannesnek nincs beceneve és képzeletbeli barátja sem.

(Artemisia )

A film alapjául Christine Leunens Cellába zárva című könyve szolgált, amely jóval sötétebb hangvételű, mint a film.

(Artemisia )

Németországban valóban bevett szokás volt az antifasiszta ellenállók nyilvános akasztása, erre a sorsa jutott pl. Jane Haining, aki zsidó nőket és gyerekeket bújtatott, a lengyel ápolónő Irena Sandler és a holland doktornő Tina Strobos. Az ő személyük ihlette Rosie Betzler karakterét.

(Artemisia )

Jojo anyukája, Rosie "Szabad Németországot" feliratú röpcédulákat helyez el a város több pontján. Bár voltak antifasiszta csoportok Németországban, ilyen formában sosem terjesztették propagandájukat.

(Artemisia )

... de ezért ne haragudjunk rá, hanem szeressük, mert néha az apró kis csodák tesznek egy alkotást emlékezetes mesterművé. több»

A Jojo Nyuszi pont attól remek film, hogy bár a nácikon élcelődő poénokat tekintve tiszta erőből tüzel, ha igazi drámáról van szó, épp kifinomultságával lesz igazán megrendítő. több»

Jó film a Jojo Nyuszi, bár én éreztem Taika Waititi részéről némi óvatosságot a feldolgozhatatlan témával kapcsolatban, de ahogy az elején írtam, nagyon nehéz annak, aki a holokausztról és a világháborúról készít filmet. több»