Jojo Betzler (Roman Griffin Davis) egy német kisfiú, akit állandóan csúfolnak az iskolában. A fiú hétköznapi világa a feje tetejére áll, miután tudomást szerez arról, hogy édesanyja (Scarlett Johansson) egy fiatal zsidó lányt (Tomasin McKenzie) bújtat az otthon padlásán. A fiú egy képzeletbeli barát segítségével próbálja feldolgozni az eseményeket, csakhogy ez a barát nem más, mint maga a náci diktátor, Adolf Hitler (Taika Waititi).
A Hétköznapi vámpírok és a Thor: Ragnarök rendezője ezúttal egy vérbeli szatírával hódítja meg a mozivásznakat, melyet a Torontói Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjába is beválogattak.
Végre, egy igazán merész film, sziporkázó humorral, egy szuper kiskölyökkel, zseniális Sam Rockwell-lel, az újra a tehetségéhez méltó szerepben tündöklő Scarlett Johanssonnal és egy bájos fiatal színésznővel. És fontos kiemelni a "Führert", aki filmet is jegyzi! A mű nagyszerű elegye a finom, de szarkasztikus humornak és az árnyalatnyi drámának, mert azt is kapunk egy cseppet. Nem ok nélkül sikerre predesztinált alkotás. Végre, egy szuper film!
„Te nem vagy náci, Jojo. Csak egy tízéves fiú, aki szeret vicces jelmezt ölteni, és tartozni akar valahová.” Vannak témakörök, amelyek kényes mivoltuk miatt óriási feladatot adnak a filmeseknek abban a tekintetben, hogy mindaz, amit mozgóképre álmodn... teljes kritika»
Már számtalan olyan szívszorító alkotás látott napvilágot, amely a náci Németország rémtörténeteit eleveníti fel. Azt gondoltam, hogy ez a mozi is ilyen, de ez a film szembemegy mindennel, amit az ember elvár egy második háborús filmtől. A náci Német... teljes kritika»
A hozzászólás cselekményleírást tartalmazhat!
A 2019-es év meglepetése volt a Jojo Nyuszi, melynek formájában a hitleri Németország eddigi legzseniálisabb, legkreatívabb, egyben legcsípősebb szatíráját üdvözölhetjük. Mesteri módon kezeli a nézőpontokat, és egy 10 éves Hitlerjugend növendék sze... teljes kritika»
Ráfért már a vérfrissítés a háborús drámák műfajára, Waititi ötlete mégis példátlanul merész próbálkozás. Nevetségessé tenni egy olyan ideológiát, ami a maga idejében halálosan komolyan vette magát, csak a sikerbe vetett teljes bizonyossággal lehet. ... több»
Amikor az ember elmegy a moziba, valami ilyesmi élményre vágyik. Kap vicceset, szívszorítót, egy érdekes és más szemszögből egy már régóta rágott csontról. Valahogy még nem foglalkoztattak a Hitler jugendek, de inkább az lehetett a baj, hogy olyan so... több»
A film összbevétele 65 279 050 dollár volt (imdb.com), míg a magyarországi piacon 107 990 212 forintot termelt. A hazai mozik összesen 68 998 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.
Többször utalnak rá, hogy Jojo a Hitlerjugendnél önkénteskedik. A Hitlerjugendben 14-18 évesek szolgáltak, a 10-14 éves korosztály számára a Deutsches Jungwolkot alapították, mely a cserkész szervezetekhez hasonlított; tervezett sportolási, táborozási és túrázási programokat kínált, noha a fő célja a gyerekek ideológia nevelése, a nácizmus elültetése volt.
(Artemisia )Jojo szülővárosát egyik oldalról a szovjetek, másikról az amerikaiak ostromolják. A valóságban sehol nem történt ilyen szintű együttműködés a szövetségesek között.
(Artemisia )Amikor Rosie elviszi Jojót a Deutches Jungwolk főhadiszállására, hogy munkát kérjen neki, egy Németország térkép látható a falon. Csakhogy az nem a Harmadik Birodalom Németországát ábrázolja, hanem már egy modernebb térkép, amin nem szerepel sem Szilézia, sem Kelet-Poroszország, ami a történet idején még a Birodalomhoz tartozott.
(Artemisia )Jojót többször is cigarettával kínálja a képzeletbeli Hitlere. Hitler valójában nem dohányzott, sőt azt sem tűrte, ha mellette rágyújtanak.
(Artemisia )Christine Leunens regényében Jojo arca nem a Deutches Jungwolk táborában, egy balesetben sérül meg, hanem gyerekkatonaként egy légitámadásban.
(Artemisia )A film alapjául szolgáló regényben Johannesnek nincs beceneve és képzeletbeli barátja sem.
(Artemisia )A film alapjául Christine Leunens Cellába zárva című könyve szolgált, amely jóval sötétebb hangvételű, mint a film.
(Artemisia )Németországban valóban bevett szokás volt az antifasiszta ellenállók nyilvános akasztása, erre a sorsa jutott pl. Jane Haining, aki zsidó nőket és gyerekeket bújtatott, a lengyel ápolónő Irena Sandler és a holland doktornő Tina Strobos. Az ő személyük ihlette Rosie Betzler karakterét.
(Artemisia )Jojo anyukája, Rosie "Szabad Németországot" feliratú röpcédulákat helyez el a város több pontján. Bár voltak antifasiszta csoportok Németországban, ilyen formában sosem terjesztették propagandájukat.
(Artemisia )A nyeles kézigránátot, ami Jojo sérülését okozza, már az I. világháború alatt is használták a németek, de a II. világháborúban terjedt el igazán. A katonák "krumplinyomónak" hívták.
(Artemisia )Szeretnéd használni a Mafab értékelését a weboldaladon?
Használd ezt a HTML-kódot »