Mielőtt befejezi röptét a denevér (1989)

Mielőtt befejezi röptét a denevér

Berto49   2018. 09. 02.

A thrillerként, vagy horrorként is működő film kettős tragédiába torkollik. 1989-ben nagy merészség volt ezt a témát filmre vinni, bár az alapötlet mozzanatai egy éjszakai műsorban, Szilágyi János: „Halló, itt vagyok” című műsorában hangzott el. A rendező Tímár Péter vizsgafilmje olyan történetet mutat be amely addig a magyar filmművészetben tabutéma volt. A három szereplős kamaradarab túl a drámai végkifejleten bizonyos áthallásokkal rendszerkritikai elemeket is tartalmaz. A sikeréhez jelentős mértékben hozzájárult a kiváló szereplőválogatás is. Máté Gábor félelmetesen zseniális alakítása a mindenhol jelenlévő Gonoszra asszociáltat, Bodnár Erika pedig az élet által megtört, kiégett pénztárosnő szerepében pályája talán legjobb alakítását nyújtotta. Robi szerepében Csontos Róbert is ragyogóan játszott, érzékeltetve a magányos kamaszfiú lelkivilágának belső rezdüléseit.

A cím Shakespeare Macbethjéből vett, nem pontos idézet. A III. felvonás 3. színében így hangzik el: „Mielőtt befejezi vaksi röptét A denevér, mielőtt álmosan Elzümmögi Hecate szaruszárnyú Bogara az éj altató dalát: Iszonyú tett történik” (Szabó Lőrinc fordítása).

(Berto49 )