Minka   2018. 10. 19.

A filmet egész biztosan azok fogják legjobban értékelni, akik már átéltek ehhez hasonló mélypontot a kapcsolatukban. Amikor minden működik, megvan a szeretet és az összetartozás élménye is, csak az a bizonyos izgalom és az "újdonság varázsa" hiányzik egyedül. Ezen a ponton lehet eldönteni, hogy külön utakon folytatod az izgalomkeresést vagy bevonod a partnered és megpróbáljátok közös élményként megélni a kapcsolatban. Ez nagyon sok kérdést felvet, mivel a folyamat közben mindenkinek változhatnak az érzései, és ha még alapvetően megvan a bizalom, bármilyen apró mozzanat ki tudja mozdítani az embert, hogy tényleg megbízhat-e a párjában. Ez alapvetően egy elég bizonytalan érzést szül az emberben, és nehéz kapaszkodókat találni, főleg úgy, hogy a társadalmi elvárások teljesen más irányt szabnak egy hosszú kapcsolatnak. Ezeknek az elvárásoknak adnak hangot a filmben felvonultatott munkatársak, a barátok, a szülők, jelezve azt, hogy 5 év után már a házasság és a gyerek felé kéne tartani, nem pedig nagyszabású terveket szőni arról, hogy ki mit szeretne valójában...De mindeközben, akik már teljesítették az elvárásokat azzal, hogy összeházasodtak és gyereket szültek, másra se vágynának jobban, mint hogy ismét egy kicsit szabadok lehessenek és ők is átélhessenek hasonló izgalmakat... Külön kiemelném, hogy a filmben elhangzó beszélgetések szerintem borzasztóan jól vannak megírva, nincsenek túlragozva. Pont úgy hangzanak el a párbeszédek, ahogy a való életben is: néha túl kevés, néha túl sok, néha teljesen értelmetlen...és mindenki megtalálja benne magát, hogy "ezt már hallottam" vagy "ú, ezt már én is mondtam"... A történetvezetés szerintem nagyon jó, unatkozni nem lehet, a poénok ütnek és a befejezés is pont olyan lett, hogy elégedetten tudod konstatálni, hogy ez egy nagyon jó kis film volt!

ArpiHajdu és Réci   2018. 10. 29.

Ismét egy Terápiás rendező: Nagypál Orsi. Az első nagyjátékfilmjével. S egy újabb fontos témával, amivel foglalkozni kell. Nevezetesen: hogyan tartsuk frissen és fitten a szexuális vágyakat egy régóta tartó párkapcsolatban? S főleg: legyünk-e nyitottak az alternatív megoldásokra, amelyek kicsivel merészebbek annál, hogy mondjuk ne mindig ugyanott, ugyanolyan módon, ugyanabban az időpontban kívánjuk meg egymást. Vagy ne csak fantáziáljunk a szexi kollégánkról, hanem lépjünk is a tettek mezejére úgy, (hogy előre elnézést kérek a hasonlatért) a kecske is jóllakjon és a káposzta is megmaradjon. Tippeket aztán ad bőven a film erre a megoldandó problémára, amelybe Fanni és Bálint ellaposodó-félben lévő kapcsolatán keresztül nyerünk bepillantást. Kicsit túlzottan össze is mixeli a felmerülő lehetőségeket, s szerintem ez a film legnagyobb hibája. Van itt édeshármas – két nővel, felmerülő gondolatként két férfival – kis szexi flörtölés egy harmadik féllel, ami felpezsdítheti az életet, de azért mégsem lököd ki életed párját a buliból…együtt élitek meg. Ettől azért még eléggé messze van a nyitott kapcsolat, amikor a párod tudtával fekszel le valakivel, s ő nemhogy kiakadna (mert megcsaltad), de még örül is neki, mert ahogyan ez a Péterfy Bori karakterének férje szájából el is hangzik: egyetlen férfi nem képes mindent megadni élete párjának, amire az vágyik, így teljesen természetes, hogy néha másokat is ki kell próbálni (és mindez fordítva is igaz). A két dolog közötti határt egy pillanat alatt mossa össze a film, s (bár nem vagyok a téma szakértője) nem gondolom, hogy ez túlzottan reális lenne. Édeshármas után már azonnal a nyitott kapcsolat jönne? Hát nem tudom…Lehet. Persze a film se teszi le a voksát az ügyben, hogy ez a döntés jót tesz-e egy párkapcsolatnak. Látszólag Fanni és Bálint rendesen megsínylik ezt a kalandozást, majd SPOILER mégis egymás oldalán kötnek ki SPOILER. De ez a befejezés is olyan felemásra sikerült. Kicsit úgy érzem, ez a két ember nem tanult semmit ebből az élményből, csak már megszokták egymást, így jó minden, ahogy van, vagyis nem, nem igazán jó, de hát ez van …s nem hiszem, hogy ez volt a célja a rendezőnek azzal, hogy elmesélte ezt a történetet, engem nem tudott meggyőzni arról, hogy volt értelme a szereplőit belevinni ebbe a veszélyekkel teli kalandba. A Nyitvának egyetlen negatívuma van (s nem túl elegáns módon ezzel kezdtem a véleményemet). De emellett akadnak bőven pozitívumai is. Ügyesen kezeli egy komoly témán belül is a poénos, legtöbbször hétköznapi helyzeteket (pl. teregetés, játszóteres jelenet). A rendező jóérzéssel választotta ki a főszereplőket, akiket nem mellesleg jól is irányít. S ne feledkezzünk el a mellékszereplőkről sem, akik (ugyan csak a háttérből), de egytől egyig hozzátesznek ahhoz, hogy jó érzéssel hagyja el a néző a mozitermet. Az sem elhanyagolható vonása a filmnek, hogy valóban szexi, s nem csak annak szeretne tűnni (talán hihetetlennek hangzik, de a kortárs magyar közönségfilmek esetében még mindig az utóbbira találunk több példát), ráadásképpen ezt jól is használja. Nagypál Orsi filmje nemcsak szórakoztatja a nagyérdeműt, hanem helyenként gondolkodóba is tudja ejteni, ez pedig kétségkívül erénye az alkotásnak. S talán valóban megvádolhatjuk azzal, hogy a Nyitva nem mer/nem akar állást foglalni abban a kérdésben, hogy melyik a legjobb megoldás egy ellaposodott párkapcsolat felrázásához, de a bő másfél órás játékidejét ki tudja használni arra, hogy vicces szituációk képében adjon néhány tippet a nézőknek. S hogy a film megnézése után a fenti kérdéshez miként viszonyulunk, az már csak rajtunk múlik.

Berto49   2018. 10. 20.

Ezt a filmet választottam a nyert mozijegy utalvánnyal, ezúton köszönöm! Őszintén szólva nagyon megbántam. Ilyen liberális szellemű, a promiszkuitást népszerűsítő filmhez még támogatást is adott a Filmalap. Az biztos, hogy mai magyar filmet ezután jó darabig nem fogok moziban megnézni. Nagypál Orsi meg nyugodtan visszakérhetné azt a valószínűleg rengeteg pénzt, amibe a a London Film Schoolban szerzett diplomája került, mert a filmkészítésről még az alapfogalmakat sem tanulta meg. A választott műfaj követelménye, hogy legyenek benne verbális, vagy képi poénok. Ebben a munkában még véletlenül sem akadt egy sem, rendesen fészkelődtem is, hogy „jajj mikor lesz már vége!” A mai társadalmi elvárásokkal ennyire szembemenő filmet készíteni a pimaszság teteje. Nyugodtan rám lehet sütni az ultra konzervatizmus bélyegét, de én a monogámia híve vagyok. Csodálkozva olvastam „jake green szerkesztőtársam” véleményét, mert szerintem a szexuális vágynak egyetlenegy célja van: az utódnemzés! Az a természet ajándéka (vagy az Isten adománya), hogy a gyönyörérzet vele jár. A fajfenntartás minden élőlénybe belekódolt késztetés az amőbáktól egészen az emberig, de ne felejtkezzünk meg a csak az emberekre jellemző szerelemről. Amennyiben a testi vágyakozás csökken még mindig ott van (vagy ott kellene lenni) az egymás iránt érzett szeretetnek, megértésnek és bizalomnak, az igazi társ utáni igénynek. A film végén látható szaunás jelenet hatalmas kérdőjelet rajzol a kibékülésre, ezzel is a film számomra nagyon ellenszenves gondolatiságot erősítve meg. Néhány szó a szereplőkről: Radnay Csilla már most is, 33 évesen az öregedés szembetűnő jeleit mutatja, 10-15 év múlva már nyugodtan nagymama szerepeket is eljátszhat. Kovács Lehel játékán látszódik a partnernőjénél sokkal több színjátszói tapasztalat, sőt némi tehetség is mutatkozik. Egy romcom-nak besorolt filmről nem is nagyon érdemes ilyen hosszú véleményt írni, de azt még meg kell jegyeznem, hogy egy értelmiségi pár valószínűleg nem néz szappanopera jellegű sorozatokat, vagy ha igen, akkor nagyon nagy baj van nemcsak a libidójukkal, hanem a szellemi színvonalukkal is.

jake_green   2018. 10. 18.

OMG! Most jöttem ki a moziból! Mostanában nem tudom mi van a magyar filmekkel, de egyszerűen szárnyalnak! Annyira tökéletesen összerakott film! Felnőtteknek való kétségtelen, és olyanoknak akik voltak/vannak már hosszú párkapcsolatban, mert más nem fogja érteni ezt a filmet.
Szereplők: úgy gondolom senki egy rossz szót nem szólhat a szereplőkre. A két főszereplő valami fenomálnisat alakított végig! Rengeteg nagy nevet apróbb szerepekre "észrevétlenül" berántottak a filmbe, ez is nagyon tetszett! A szereplők által eljátszott élethelyzetek is annyira hétköznapiak, hogy teljesen tud velük mindenki azonosulni, főleg a "standard" válaszokkal , szituációkkal.
Story: a történet egy kicsit mondjuk úgy, hogy egy 5 éves "kifáradt" kapcsolatot mutat be, ahol a szex ugyebár már rég nem olyan tüzes mint azelőtt .... a pár először megpróbál egymással kísérletezni, rájönnek hogy ez tüneti kezelés csupán, és ekkor jön az igazi finomság : hogyan kacsintgassunk kifelé! Aki csinált már ilyet az nagyon jól tudja, hogy egy őszinte és boldog, folyamatosan tüzes kapcsolatnak TÉNYLEG EZ AZ ALAPJA! Ez végre nem egy amerikai bullshit film, ahol ezeket a helyzeteket csak parodizálni tudják! Továbbmegyek : aki tényleg csinált ilyet az tudja, hogy kellenek SZABÁLYOK és kellenek FOKOZATOK ahhoz hogy sérülmentesen be lehessen vonni 3.személyt a szexbe, vagy hogy lehessen szexuálisan teljesen őszinte kapcsolatban élni! És a filmben ez a NONPLUSZULTRA : baromira tisztában van ezzel, és az ezzel kapcsolatos TIPIKUS HIBÁKAT mutatja be! Annyira jó! Egyszerre edukációs és egyszerre gondolatébresztő minden olyan párnak aki komolyan és hosszútávra gondolkozik stabil és őszinte kapcsolatban. Mert kedves olvasók : ez máshogy nem fog menni, higgyétek el! ;) Nem voltak benne a szokásos magyar prüd tabuk! Annyira jó volt! Végre mertek arról beszélni nagyközönség előtt egy jó filmben, hogy a MONOGÁMIA HOSSZÚTÁVON SZÍVÁS HA NEM KEZDESZ VELE VALAMIT! (mindezt a mostani ultrakonzervatív kormány alatt 2018-ban úgy hogy a Nemzeti Filmalap támogatta! :D ) Tisztázzuk : én magam alapvetően konzervatív vagyok, de szexualitás terén meg pont hogy nem, mivel a minőségi+tartós kapcsolat alapja úgy gondolom hogy nem a gyerekek.... hanem a szex!

Néztem Egy Filmet   2018. 11. 11.

Remek vígjáték. A Nyitva film szexuális erkölcsök és alapvető emberi bizalom, szeretet óvódájába teszi bele a nézőit de nem ad mellé óvónőt. Így pedig nem valószínű, hogy egy magasabb jót fogunk szolgálni a saját magunknak levont tanulságokkal.

Tenki Réka
Jordán Adél

Tessék, egy magyar film, ami szexi – és nem csak az akar lenni. Mit teszünk, ha fel szeretnénk frissíteni a párkapcsolatunkat? Erre mutat mindvégig szórakoztató, s legtöbbször nagyjából hiteles variációt Nagypál Orsi első nagyjátékfilmje. több»

A Nyitva film szexuális erkölcsök és alapvető emberi bizalom, szeretet óvodájába teszi bele a nézőit de nem ad mellé óvónőt. Így pedig nem valószínű, hogy egy magasabb jót fogunk szolgálni a saját magunknak levont tanulságokkal.   több»

Hármas-, sőt, négyesszex is akad, de nem csak ezért érdemes megnézni Nagypál Orsi első nagyjátékfilmjét: a Nyitva okos is, kedves is, miközben vicces sem felejt el lenni. több»

A Nyitva forgatása 30 napot vett igénybe. A stáb 30 budapesti helyszínen dolgozott, és 10 napot forgattak egy, a produkció számára épített stúdiódíszletben.

A filmet 317 millió forinttal támogatta a filmalap.

A filmet rendező Nagypál Orsi a London Film Schoolban végezte tanulmányait.