Játssz egy Nintendo Switch-ért ·  Fórum Login

Raphaël Personnaz
Olivier Rabourdin
Chulpan Khamatova

Hakker   2019. 12. 22.

A balett az nem az én műfajom, nem is értek hozzá, de a film, ennek ellenére tetszett. Ezzel a filmmel is megismerheti a nyugat, azokat a körülményeket, amelyek a volt szocialista országokban uralkodtak.

Berto49   2019. 12. 18.

Aki egy vonaton született

Az eredeti cím magyarul fehér varjút jelent és egy orosz szókapcsolatra utal. Jelentése szerint olyan személyre alkalmazzák, aki elüt a többségtől, ahogy egy fehér varjú különbözik a fekete társaitól. Ilyen művész volt Rudolf Nurejev is, a balettművészet elismert táncosa. A hidegháború éveiben, 1961-ben Párizsban a repülőtéren „szabad akarok lenni!” felkiáltással politikai menedékjogot kért a francia hatóságoktól. Nyugaton sikert sikerre halmozott, uralkodók, világhírű előadóművészek (Mick Jagger, Freddie Mercury) tiszteletét, barátságát élvezhette. A film egy extáncosnő, Julia Kavanagh életrajzi regénye alapján készült, rendezője Ralph Fiennes, aki Szabó István „A napfény íze” című filmjében hármas főszerepet játszott. Nurejev megszemélyesítője a nagyszerű ukrán balettművész, Oleg Ivenko, aki színészként is ragyogóan szerepelt. A film csak érintőlegesen, egy jelenet erejéig foglakozik Nurajev szexuális orientációjával, bár korai halálát az AIDS szövődményei okozták 1993-ban. Az életrajzi jelenetek, a csodás balett produkciók mellett a film utolsó része még izgalmakban is bővelkedik, megidézve a főhős lelki harcát, hogy hazája elhagyása miatt, csak majdnem két évtized múlva láthatta viszont imádott édesanyját. Nem szokványos életrajzi film, messze elkerüli a zsáner kliséit.

Nurejev nevéhez egy „világrekord” is fűződik; Bécsben 89 alkalommal tapsolták vissza egy előadás után.

(Berto49)

Nurejev utolsó fellépése 1992-ben Budapesten, a Magyar Állami Operaházban volt a „Cristoforo” című balett világpremierjén.

(Berto49)