Fantomszál (2017)

Phantom Thread

Berto49   2018. 04. 30.

Nem fogok súlyos depresszióba esni, ha Daniel Day-Lewis betartja az ígéretét és ezzel a filmmel befejezte filmes pályafutását. Az igaz, hogy különleges tehetség kellett ahhoz, hogy ennyire ellenszenves alakot jelenítsen meg, én Alma helyében egy órát nem maradtam volna vele egy légtérben. Szokásai miatt az elszállt évek során annyi manírt és különcséget szedett össze, amennyit csak a testvére, Cyril tudott elviselni. A szabó mesterség művésze elviselhetetlen emberként mutatkozott be. Tanácstalanul olvasom a sok lelkendező kritikát, ugyan milyen értékek maradtak rejtve előttem? 130 perc álmosító unalom, cselekmény nélküliség, monoton kísérőzene – szerintem – ezek a tényezők a film fő jellemzői. Vicky Krieps Alma szerepében sem nyújtott kiemelkedő teljesítményt. Szépségét én erősen megkérdőjelezem, birka türelmét ámulattal szemléltem. A pirítós vajazásánál én az egész reggeliző asztalt Mr. Woodcock fejére borítottam volna. Van egy olyan halvány érzésem, hogy P. T. Anderson a kritikusok szent tehenei közé tartozik, akinek minden munkáját csak hódolattal lehet illetni. Pedig az ezt megelőző „Lincoln” című filmjében már megmutatta, hogy mesterien ért az unalmas darabok készítéséhez. Pedig a kívánságlistámon előkelő helyen szerepelt ez a film, nagy csalódásom talán ennek is köszönhető.

Deku   2018. 02. 15.

Végtelenül elképedtem ezen a filmen, mivel kegyetlenül abszurd volt a történet. Rémesen gyenge volt. Ritka nagy csalódás volt a film. Pedig nagy elvárásokkal tettem le a voksomat a film mellett.

D. Wolfe   2018. 03. 25.

Nem volt rossz, de elég lassú tempójú alkotás, Day-Lewis jól játszik, de volt már ennél klasszisokkal erősebb is. A díszletek és jelmezek nagyon szépek, maga a történet is több ponton érdekes, de összességében - számomra legalábbis - elég unalmas film volt.

ArpiHajdu és Réci   2018. 03. 05.

Egy nagy meglepetés számomra a Fantomszál, ugyanis valamiért azt gondoltam, hogy megint kapunk egy vonatatott történetet Daniel Day-Lewis-tól (nem tehetek róla, én a Lincolnt is halálosan untam tőle). De szerencsére ezúttal nem így történt. A főszereplő bejelentése, miszerint a film után felhagy a filmezéssel eléggé elvonta a figyelmet magáról a történetről, így ugyanis mindenkinek csak az jut róla eszébe, hogy ez Day-Lewis utolsó munkája. Pedig ennél sokkal többet érdemelne. Reynolds Woodcock karaktere egy vérbeli zseni, aki a művészetében tudja csak és kizárólag kifejezni az érzéseit, bármit elmond egy ruhával, de ha a szeretett nőnek kell megvallania a szerelmét, az már nem megy olyan könnyen. Számos humoros jelenetet kapunk a házsártos, összeférhetetlen művész sztereotípiájából kiindulva, aki nem bírja elviselni, ha a reggeliző asztalnál hangosan kenik a pirítóst és szilveszter éjszakáján is otthon ül és dolgozik. Aztán megérkezik az életébe egy különleges lány, akivel egy furcsa se veled, se nélküled kapcsolat bontakozik ki, s eleinte úgy érezzük, csak a múzsájának választja meg Woodcock Alma-t, s sokáig még maga a lány sem érti, hogy miért engedi magát ilyen mértékben kihasználni. Na, ezen a ponton érkezett meg a girl power (ami úgy tűnik a bevándorlók mellett az idei Oscar-szerzon legkedveltebb témája), s Alma megtalálja a módját, hogyan büntesse meg kedves párját (SPOILER nem viselkedsz jól, akkor nesze neked egy kis gombamérgezés SPOILER). Ez a film stílusosan olyan lett, mint egy gyönyörűen szabott ruha: árad belőle a profizmus, szinte látni lehet, ahogy Paul Thomas Anderson a történet egyes darabjait „összevarrja” (aki egyébként nemcsak írta és rendezte a filmet, hanem fényképezte is), amelyhez remekül passzol Jonny Greenwood hol zongorára, hol vonósokra komponált zenéje. A főszerepben látható Daniel Day-Lewis pedig ismét (s ha minden igaz, utoljára) bizonyítja, hogy generációjának egyik legjobbja: karakterének minden egyes megnyilvánulásában (kinézet, beszédstílus, modorosság, s ha kell, akkor szenvedélyesség) árad a brit arisztokrata jelleg, amely az egész filmet (hangulatban legalábbis) szintúgy átjárja. S ugyancsak ne hagyjuk szó nélkül, hogy kimértsége ellenére a történetbe nagyon üdítő humor is beékelődik, amely még jobban színesíti ezt a valóban gyönyörű filmet. Day-Lewis zsenifigurája mellett két igazán erős női alakítást is kapunk: Lesley Manville kicsit olyan, mint egy jól működő exfeleség vagy egy személyi titkár, aki Woodcock minden házsártját jól ismeri és kezelni is tudja (meg is lepődtem, hogy a történet szerint Cyril Woodcock nővére, én valamiért másképp gondoltam rá). Na és ne feledkezzünk meg Vicky Krieps-ről sem, akit én először láttam filmszerepben, de brillírozott Alma szerepében. Mark Bridges csodálatos jelmezei pedig méltóan érdemelték ki az Oscar-szobrot!

alexxx   2018. 02. 02.

Daniel Day Lewis ismét egész parádés, de ezt már megszokhattuk tőle. A film képi világa gyönyörű, a sztori érdekes, bőven megkaptam, amit vártam tőle. Egy kivételes film, és ezzel mindent elmondtam.

Brian Gleeson
Brian Gleeson
David Schwimmer
Paul Thomas Anderson

A Fantomszál egy mesterien szabott történet a párkapcsolatról, a szerelemről, az odaadásról, és a nehézkes egymáshoz szokásról, amelyet három főszereplőjének energikus, fenomenális alakítása tesz felejthetetlenné. Egy film a románcról, amely a küzdelmet is előhelyezi, mindezt egy a munkája felé teljesen elköteleződő művész szemszögéből. 95/100 több»

A film tehát egyrészt a zsenialitás alig elviselhető hordalékait listázza elénk, másrészt a legszemélyesebb férfi-női kapcsolat, a meghitt gyengédség eltorzulását
– és semmi esetre sem alternatíváját. Ki tudja érnek-e annyit a márkás ruhák, meg az elegáns viselkedés, hogy ennyire „kivetkőzzön” magából az ember… 92/100 több»

A Fantomszál méltó befejezése egy életműnek, hiszen benne van minden, ami az alkotás, a művészi lét, és a magánélet egyensúlyának vagy épp kaotikus összképének bemutatása. 7/10 több»

Paul Thomas Anderson több részletben küldte el a forgatókönyvet Daniel Day-Lewisnak, így a színész mindig értesült róla, merre tart a történet.

(ArpiHajdu és Réci )

Lesley Manville-t maga Daniel Day-Lewis ajánlotta Cyril szerepére.

(ArpiHajdu és Réci )

Daniel Day-Lewis szabás-varrást tanult a szerepre való felkészüléshez, mestere Marc Happel, a New York City Ballet kosztümökért felelős igazgatója volt. A tanulás végén pedig a színész elkészített egy Balenciaga-öltöny másolatot.