A remény rabjai

A remény rabjai

The Shawshank Redemption
hp

Andy Dufrense-t, az éles eszű bankárt 1946-ban kettős gyilkosság vádjával életfogytiglani börtönre ítélik. Miután bekerül a büntetés-végrehajtó intézetbe, szembesülnie kell a hely hierarchiájával és a börtönélet minden visszásságával. Azonban a pénzügyi tapasztalatainak köszönhetően… Több

Rendező: Frank Darabont
Forgatókönyvíró: Stephen King, Frank Darabont
Premier (HU): 1995.05.25.

2024.04.09 Majorkas

Örök klasszikus

Az egyik, ha nem a legjobb Stephen King-adaptáció. Többször láttam már, egyszerűen megunhatatlan, kevés ilyen kiváló drámát ismerek. A befejezése felülmúlhatatlan.

2021.02.11 hp

Már idejét sem tudom, mikor láttam először, de emlékszem rá, hogy meghatározó élmény volt. Talán az egyik első 'igazi' dráma volt, amit a tinédzser éveim alatt láttam, és biztosan tudom, hogy nagyban hozzájárult ahhoz, hogy megkedveljem a zsánert, és hogy nekiessek Stephen King könyveinek.

Zseniális film a maga nemében. Morgan Freeman és Tim Robbins is nagyot játszik. Érdekes, izgalmas, persze néha elszomorító, és megmosolyogtató a darab, érdekes, izgalmas karakterekkel megtűzdelve. Az emberi kitartás...ami megfogott, és persze a hatal... Több

2023.12.30 Jerico

Minden idők legjobb filmje

Éppen ma 8 éve annak, hogy regisztráltam a Mafab oldalán, 2015. december 30-án. (Azóta ez a 133. kommentem itt.) Mi is lehetne ünnepibb megemlékezés erről, mint a kedvenc filmemről való írás és elmélkedés? Ez a film a The Shawshank Redemption, vagy a... Teljes kritika

2017.10.25 indingo

Hihetetlen, hogy ez a film semmilyen díjt sem nyert, bár azok nagyon erős évek voltak filmgyártás szempontjából. Hangulatos történet, ahol életfogytiglan emberek állnak a középpontban, még is egy nagyon finom humort is bele tudtak vinni a készítők, megfelelő ízléssel.

A film alapja Stephen KingRita Hayworth and the Shawshank Redemption” című novellája volt, magyarul „Rita Hayworth és a Shawshank megváltás”. Ezzel utalt az író a járat eltakarására utaló poszterre. King a novella alapötletét Lev Tolsztoj rövid novellájából vette, melynek címe „God Sees the Truth, But Waits”, magyarul: „Isten látja az igazságot, de vá”. Tolsztoj műve olyan férfiakról szól, akiket olyan gyilkosságokért küldtek börtönbe, amelyeket nem ők követtek el.Szerző: Dorkateo

Frank Darabont eredetileg forgatókönyvíróként volt elismert Hollywoodban. Majd rendezni kezdett is kezdett. Amikor elkészítette az első vázlatot a Shawshank novella alapján, olyan nagy érdeklődést váltott ki, hogy Rob Reiner rendező meg akarta venni 2,5 millió dollárért a jogokat. De Frank nem adta, maga akarta megcsinálni a filmet, pedig a saját fizetését is jelentősen csökkentenie kellett emiatt. Charlie Sheen is megkörnyékezte a rendezőt, hogy minimális díjért is szívesen eljátszaná Red szerepét, de nem kapta meg. Darabont ragaszkodott az elképzeléseihez, hiszen az első egész estés mozifilmjét komoly belépőnek szánta a hollywoodi rendezők közé.Szerző: Dorkateo

A film 1995-ben készült, és az első időkben nem hozta vissza még a forgatási költségeket sem (eredetileg 18 millió dollár). Az Oscar-jelölés 1996-ban sokat lendített ezen. Sokan az eredeti címet okolták a kudarcért: a Shawshank Redemption – 'Shawshank megváltás' nem sokat árult el a történetről. Mások szerint a Ponyvaregény a ludas, mert ugyanazon a napon mutatták be a mozikban. Végül a videókölcsönzőkben futott nagyot a film, a legtöbb kölcsönzést érte el az USA-ban '95-ben, majd a világon a legtöbbet kölcsönzött film lett. Végül az áron alul eladott televíziós jogok hoztak még valamennyi bevételt, s így nagy nehezen visszahozta a költségeket a mű. A forgatási költségek mai árfolyamon 25 millió dollárt érnek, a bevétel napjainkig pedig 28 millió dollár.Szerző: Dorkateo

Morgan Freeman narrációja hallatszik a film alatt. Ezt előre felvették, és a forgatáson lejátszották, ez diktálta a tempót a jelenetekhez. Később mégis újra kellett rögzíteni, mert zajok maradtak néhány hangsávban. Az első alkalommal 40 perc alatt készültek el, míg a második felvétel 3 hétig tartott. Freeman életében először narrált filmet, de olyan jól sikerült, hogy később rendszeresen felkérték narrátornak más filmekhez is, főként dokumentumfilmekben. Szerző: Dorkateo

(2021. 06. 10.)
A legtöbb szavazat a legelőkelőbb helyre repítette toplistánkon ezt a csodaszép drámát: szívből ajánljuk mindenkinek, nem csak King rajongóinak. Több