Aurora Borealis: Északi fény (2017)

Aurora Borealis: Északi fény

indingo   2018. 07. 07.

A magyar filmgyártás évek óta megfelelő úton halad, több bizonyíték is van rá jó filmek formájában. Egyre bátrabbak a készítők, ma már nincs tabu téma. És az elkészült filmek között is egyre több a minőségi alkotás. Az Aurora Borealis: Északi fény a hazai filmgyártás gyöngyszeme a 2017-es évből. A történet önmagában is izgalmas és még különlegesebbé teszi a két idősíkban való utazás, amit mesterien valósítottak meg a készítők, mert mindvégig lehet tudni, hogy hol járunk egy percre se zavarodik tőle össze az ember. A film megnézéséhez és befogadásához kell egy fajta szociális érzékenység, ezért gondolom, hogy csak egy réteg tudja értékelni a történetét. Rengeteg borzalom történt a múltban a film is egy ilyen fikción alapszik, de akár igaz is lehetne. Valóságosnak tűnik az egész, nincsenek túlerőltetve a karakterek, teljesen semlegesek ezzel a történetre helyezve a hangsúlyt. Szokatlan volt a színpad helyett egy filmben látni Wunderlich Józsefet, de megállta a helyét. Az első fele kicsit melankolikus, sok történés nincs benne ami előrébb vinné a sztorit, de semmiképpen sem unalmas. Egyfajta felvezetésnek tekinthető. A második felében viszont ritmust vált a film, felgyorsulnak az események és a „nyomozós” szál elindulásával egészen érdekessé válik a történet. Az idő előrehaladtával egyre jobban nyílik ki a történet és azon kapja magát az ember, hogy elkezdi érdekelni, hogy mi is lehetett az a sötét titok a múltban, amely ekkora hatással van a jelenre. Jól építkezik a történet, nem lövi el az összes puskaport az elején. Aki nem zárkózik el a magyar filmektől és szereti a háborús filmeket – bár ez nem közvetetten az – annak egészen biztosan elnyeri a film a tetszését.

Deku   2017. 12. 23.

El evickél ez a film a középmezőnyben. Ez pedig neki nem hátrány. Őszintén még ezt se néztem volna ki belőle. Ez a film nem lett egy korszakmegváltó alkotás de ettől eltekintve is nézhető. Nem mondom, hogy sok pozitívumot tudnék mellette felsorakoztatni talán annyi hogy elgondolkodik rajta az ember.

erdei1999   2017. 10. 19.

Voltak nagyon jó pillanatai a filmnek, de sajnos nagyon gyengék is. Számomra kiszámítható volt a történet, a film felénél már nagyon pontosan sejtettem a végkifejletet. Mindenellett a film hangulata nagyon magával ragadó, a történet régi szála különösen tetszett. Történelmileg hiteles, sokat tudhatunk meg a általa háború utáni korról. Számomra a történet sablonossága miatt csak közepes alkotás.

alexxx   2017. 04. 16.

Nem sok film készült a magyar történelemnek erről az időszakáról, de ki más is készítette volna el, mint Mészáros Márta. Aki ismeri a rendezőnő munkásságát, nem fog meglepődni. Újdonság már nem lesz, de egy erős témát boncolgató érzékeny film született.

hsanya182   2018. 07. 28.

Elég unalmas magyar film. Célirányosan a témáját tekintve néztem meg és csakis azért, hogy hogyan teremti meg a feszültséget amint a gonosz orosz katonák a háború idején az erőszakukkal sebeket okoztak a fiatal nőkben... Harmatgyenge eresztés, persze egynek elmegy, ha nem ismertem volna a témáját meg sem néztem volna annyira unalmas...

Cserhalmi György
Törőcsik Franciska

A fontos téma önmagában még egyetlen filmet sem tett jóvá. Az Aurora Borealis – Északi fény témája van annyira fontos, hogy megérdemelt volna egy ennél jobb filmet. 55/100 több»

Mindenesetre ha ez a film a magyar Felperzselt föld, akkor annak nagyon sárga és nagyon savanyú.

4/10 több»

Mészáros Márta hősnői hozzá s az orosz regényekben megjelenő nőkhöz hasonlóan, szeretnek, tűrnek, remélnek, túlélnek, akkor is, ha látszólag belehalnak sorsukba. A 86 éves rendező feltáró hangvételű munkáiban makacs következetességgel mutatja be, hogy mire képes egy nő férfiak nélkül. több»

Olga szerepét eredetileg Mészáros Márta kedvenc színésznője, Isabelle Huppert játszotta volna, ám egyéb elfoglaltságai miatt nem tudta vállalni.

(ArpiHajdu és Réci )

A tényfeltáró cikk adatai szerint körülbelül harmincezerre tehető azoknak a gyermekeknek a száma, akik 1945 után az Ausztriában megszállóként állomásozó szovjet katonák és az osztrák nők "kapcsolatából" születtek. Ezek a kapcsolatok többségében erőszakon alapultak. Magyarországon is hasonló volt a helyzet, erről szól Mészáros Márta filmje.

(ArpiHajdu és Réci )

Dr. Barbara Stelzl-Marx osztrák történésznek a BBC History-ban jelent meg egy tényfeltáró cikke a háború idején, a megszállott területeken született, házasságon kívüli gyermekekről. Ez a cikk keltette fel Mészáros Márta figyelmét.