Berlin felett az ég

Berlin felett az ég

Der Himmel über Berlin

"Történetem hősei angyalok. Igen, munkanélküli őrangyalok, akik a háború befejezése óta Berlinben tevékenykednek, ahogy az Úristen így hátrahagyta őket. Azután egy szép napon az egyik angyal szerelmes lesz. Találkozik egy trapézművésznővel, aki cirkuszban lép fel, angyalszárnyacskákkal a ruháján. Ezt nagyon mulatságosnak találja, és nagyon tetszik neki ez a lány. De ahhoz, hogy beleszerethessen, halandóvá kell válnia, mint minden földi lénynek. Nehéz elhatározás előtt áll..." (Wim Wenders) A nyolcvanas évek közepén még kettészakított Berlinben játszódó - cannes-i rendezői díjjal kitüntetett - film az évtized iskolateremtő alkotásává vált.

Rendező: Wim Wenders
Forgatókönyvíró: Wim Wenders, Peter Handke
Ország: Franciaország
Premier (HU): 1990.05.10.

2024.03.05 Ahoj poplacsek

10/10, Wenders csodát tett

Évtizedek alatt se kopik ez a film, a hangulata és az érzelemvilága, gondolatai elkísérik azt, aki látta. Meglehetősen elvont, nem mindenki leli örömét azon az elgondolkodva szemlélődésen, amit a nézőtől megkíván ez a mű, miközben nem ad könnyen követhető cselekményt, vagy valamiféle egyszerű megoldást. Láttam néhány Wim Wenders-filmet, ami korántsem ragadott magával ennyire, de ez maga a tökély szerintem. A rendszerváltás előtti Nyugat-Berlin eszményi keretet ad, a néhány évvel későbbi Faraway, So Close! nagyszerű és méltó folytatás.

2015.02.09 Milanman

A filmtörténelem egyik legszebb filozofikus filmje az ember létének kérdéseiről, hogy mi végre vagyunk a földön, mit jelent gyermeknek, felnőttnek, boldognak, szomorúnak, szerelmesnek, magányosnak lenni, hogy alapvetően mi határoz meg minket, mitől l... Több

2018.03.28 hsanya182

Elég érett film, az életről szóló hosszú monológok, filozofikus beszélgetések vannak benne, amit az emberi agyunk próbál megfogalmazni, valamiféle köntösbe rakni. Gondolatébresztő művészfilm. Bátran ajánlom, aki az életről szeretne filozofikus filmet nézni. Elég hosszúnak hat, akár többször nézős is lehet belőle...

2015.11.11 Ragemarci

Az egyik legőszintébb film ami az emberi tudat, történelem, létkeresés kérdéskörben készült. A film után a tömegközlekedésen egyszer tuti elmerengsz, hogy épp a másik min mereng.

2015.04.28 Bizsu82

Az emberi érzések valós bemutatása, magával ragadó, érdekes, misztikus dráma. Különleges hangulatú, egyedi film kiemelkedő színészi karakterekkel 5/5.

Ezt a mesterműt sikeresen felvették az 1001 film, amit látnod kell mielőtt meghalsz elnevezésű listába.Szerző: Norbi

A stáblista előtt szereplő sorok: "Az összes korábbi angyalnak dedikálva, de különösen Yasujironak, Francoisnak és Andrejnek" Ozu-ra, Truffaut-ra és Tarkovszkij-ra utalnak. Szerző: Milanman

Az 1998-as amerikai Angyalok városa c. film, Nicolas Cage-dzsel és Meg Ryannel, ezen film feldolgozása. Szerző: Milanman

A filmbéli Alekan cirkusz, az operatőr Henri Alekan után kapta a nevét. Szerző: Milanman

(2017. 05. 28.)
Mert bár egy kicsit hosszúra sikeredett, de mégis benne van az a bizonyos plusz, és olyan eszenciálisan ragadja meg az élet értelmét, amiért nem felejti el, aki látta.

8/10 Több