Brazil (1985)

Brazil

Brazil

danaso   2019. 07. 14.

Nehéz a tudományos fantasztikumból igazi fekete komédiát varázsolni, de itt mégis sikerült. Hiába, a '80-as évek képes volt még megidézni az ideológiák grandiózus vonásait. Kafka, Orwell, Kubrick, minden benne van. Olyan filmélmény, ami egy életre beivódik az emberbe.

Deku   2017. 09. 13.

Ez a film konkrétan aranyat érő kis alkotás. Zeneileg veszettül ott van nagyon jó hangulatot hoz meg hozzá annak ellenére is, hogy a történet viszont nem annyira megkapó. Nagyon korrekt tudott lenni.

Pirospingu   2016. 10. 01.

Kemény film. Az én 16 éves fejemnek azonban nem nagyon tud szólni, és az 1984-nél nem jobb, inkább koppintás pár helyen. Egy nagy agymenés, aminek többé nem akarok a részese lenni.

Kriszta   2015. 05. 21.

Nem egyszerű film (nagyon nem). Én elég edzett vagyok, de amikor először láttam, én is csak lestem, hogy ezmiez :D Underground sci-fi komédia, az egyik legfurább hangulattal, amit valaha láttam.

Randallot   2018. 07. 15.

Egy igazi retró-futurista disztópia, benne az elidegenedett, elembertelenedett társadalom önzabáló mechanizmusaival. Jó sok Freud, Yung, Kaffka van benne. Átitatódik a csodás szocializmus minden deformitásával, és átcsúszik egy álomba, ahol a hétközn... több»

byvike70   2015. 08. 07.

Imádom ezt a filmet! Van benne humor, bár nem biztos, hogy egyből leesik a poén, bőven akad irónia, utópia... stb. Persze a hangulata nagyon kiszámíthatatlan, egyik pillanatban még idilli szárnyaló képek, aztán hirtelen lent vagy a pöcegödörben...

Laci000   2015. 06. 02.

Tipikus Terry Gilliam film, elvont, elborult, beteg. Eléggé vontatott, de ettől függetlenül szórakoztató és elgondolkodtató. A szereplők jól lettek összeválogatva és Michael Kamen zenéje is kiváló.

Kim Greist

Steven Jay Schneider egy listájára felkerül, az 1001 film, amit látnod kell mielőtt meghalsz-ra.

(Norbi)

A film megtalálható a Steven Jay Schreider által összeállított "101 Sci-Fi Movies You Must See Before You Die" (Magyarul annyit tesz: 101 Sci-fi film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz) című könyvben. (2009)

Robert De Niro szerette volna játszani Jacket, de a rendező már Michael Palinnak adta a szerepet. De Niro azonban ennek ellenére is játszani akart a filmben, így kapta meg Tuttle szerepét.

(SódóGA)

Ez a film a második Terry Gilliam Fantázia Trilógiájában. Az első az Időbanditák (1981), a harmadik pedig a Münchausen báró kalandjai (1988). Mindhárom egy menekülés története egy furcsa társadalomból. Az elsőben egy gyerek, a másodikban egy harmincas éveiben járó férfi, a harmadikban egy idős ember szemén keresztül kísérhetjük végig az eseményeket.

(SódóGA)

Miközben folytak a küzdelmek a stúdióval, Terry Gilliam megvásárolt egy teljes oldalt a Daily Varietyben, ami egy vagyonba került. Oda helyezte el a hirdetését temetési meghívó formájában, rajta egy üzenettel a stúdió igazgatójának: "Kedves Sid Sheinberg, mikor fogja végre engedélyezni a filmem vetítését? Aláírás: Terry Gilliam."

(SódóGA)

A cím körüli mítosz magyarázata az, hogy Terry Gilliam egy borús, szeles napon kinn volt a tengerparton Angliában, ahol csak egy embert látott, aki a híres, címadó dalt hallgatta. Ez ihlette meg a forgatókönyvíró-rendezőt.

(SódóGA)

A Universal Stúdió rengeteg akadályt gördített Terry Gilliam elé, és halogatták a film vetítését, mert szerintük az alkotás túl pesszimista, a vége hervasztó, nincs meg benne a lehetőség, hogy üzletileg is sikeres legyen. A rendező felvette ellenük a harcot, és számos alkalommal megszegte a vetítési tilalmat. Több Los Angeles-i kritikusnak is levetítette, akik rögtön az év legjobb filmjének kiáltották ki. Akkoriban ráadásul filmes órát is tartott az egyetemen, így oda is szervezett nyilvános vetítést. Amint belefogtak volna, jött a hívás a stúdiótól, hogy nem engedélyezik a Brazil bemutatását. Végül annyit engedtek, hogy egy részt megmutasson belőle. Valójában ott és akkor a teljes film lement, és még két hétig vetítették folyamatosan a kampuszon. Jack Matthews egy könyv formájában meg is örökítette ezt az egész küzdelmet (The Battle For Brazil, 1987).