NA

Isten létezik és Petrunijának hívják (2019)

Gospod postoi, imeto i' e Petrunija

Légy a nap kommentelője, és NYERJ mozijegyet minden nap! Tudj meg többet itt!

jazzy   2019. 09. 25.

Figyelemre méltó, szerintem kihagyhatatlan film, ami tapintatosan fogalmaz meg nagyon kemény kritikát a macedón társadalommal szemben, de nyugodtan kivetíthetjük más konzervatív társadalmakra is a bírálatot. Mentalitásokat és világnézeteket ütköztet; az egyik oldalon ott van a hagyományokhoz görcsösen ragaszkodó társadalom, a szociális problémákat megoldani képtelen állam és az őt kiszolgáló rendőrség, na és az egyház, aki/ami jobb híján egy vallási rítussal kínál látszólagos megoldást a boldogság elérésére. Na és ezzel az óriási tehetetlenséggel és tétlenséggel szemben a főszereplő, Petrunija a tenni akarást, szenvedélyt, haladást, egy új világrendet képvisel. A két, egymásnak ellentmondó eszmeiség összecsapása a feszültség forrása a filmben, s bár a téma erős érzelmeket válthat ki a nézőkből, a forgatókönyv végig higgadtságra int, amihez a hősnő megfontoltsága és természetes kelleme is hozzájárul. Senki en számítson sárdobálásra, nagyszerűen megtalálták az egyensúlyt a tapintatos, mégis félreérthetetlen kritika közt.

Stiff   2019. 05. 17.

Fárasztó film, de mindenképp jó értelemben. Elképesztő, hogy vannak országok, ahol még mindig tabu téma a társadalmi egyenlőség, s a vallás szinte uralkodik a hívek felett. Az igazat megvallva végig azon járt az eszem, milyen abszurd valóságba csöppentem, teljesen magába szippantott a történet. És szinte beleborzongtam a látottakba, alig vártam, hogy így vagy úgy véget érjen. A maga nemében szenzációs mű, felkavaró, elgondolkodtató és nem kicsit felháborító is.

Zorica Nusheva

Az Isten létezik, és Petrunijának hívják egy jól megírt és rendezett film a nemi egyenlőtlenségekről és a társadalmi hierarchiáról, amely egy kisvároson keresztül globális problémákra mutat rá, mindezt remek képi világgal és humorral. több»

A gondolkodó feszengés filmje az Isten létezik, és Petrunijának hívják, az év egyik kiemelkedő alkotása – nálunk most a LUX filmdíj jelöltjeként vetítették, de jövőre rendes moziforgalmazásban is láthatjuk. több»

A film összbevétele 270 658 dollár volt (imdb.com).

Az Isten létezik és Petrunijának hívják világpremierje 2019. február 10-én volt a 69. Berlini Filmfesztiválon.

A film főszerepét a korábban csak a színházi világban tevékenykedő Zorica Nusheva alakítja, akinek ez az első filmszerepe.

Teona Strugar Mitevska rendező feminista filmként jellemezte az Isten létezik és Petrunijának hívják-ot.