ArpiHajdu és Réci   2017. 10. 19.

Na, végre egy olyan film, amelynek jobban tetszik a magyar címe, mint az eredeti. Persze első hallásra furcsának tűnhet, de bizony, ahogy a történet is igazolja (s valószínűleg a történelem is) Himmler nem lett volna képes ilyen karriert befutni Heydrich agya nélkül. Nélküle nem lett volna wannseei konferencia, amelyen több ezer zsidót küldtek a halálba, na és a „végső megoldás”, az Endlösung sem készült volna el, amelynek a végső verzióját maga Heydrich nyújtja át halálos ágyán Himmlernek (legalábbis a film szerint). Persze az már más kérdés, hogy mennyivel jobb lett volna a világnak, ha nem lett volna ekkora összhang e között a két férfi között… Na de visszatérve a filmre. Érdekes szerkesztésű mű, amely nem lineárisan építkezik; össze-vissza ugrálunk az időben, amely nyilván a feszültség fokozására szolgál, ám számomra kicsit zavarónak bizonyult. Már a film legelején látjuk a Heydrich ellen elkövetett merényletet (persze a végkifejletét lezáratlanul hagyják), majd aztán visszaugrunk egy nagyot az időben, akkorra, amikor emberünk még nem is volt olyan „híres”, s legnagyobb gondja, hogy hogyan magyarázza ki magát egy kínos viszonyból. Majd megismerkedik későbbi feleségével, Linával, aki a náci párt lelkes tagja, s ő maga erőlteti, hogy lépjen be újdonsült férje is a pártba. A csodálatos Rosamund Pike (Lina szerepében) méltatlanul keveset mutathatott meg magából ebben a filmben. Persze az a kevés, amit láthattunk az tökéletes: ahogyan a karakter formálódik, Lina kezdeti lelkesedése átalakul, amikor rájön, hogy férje nagyszabású karrierje az ő rovására megy, hiszen az a szenvedély, amit eddig kizárólag rá irányult, most a munkája jelenti számára. Jason Clarke-nak pedig szerintem a szeme sem áll jól, így tökéletes választás volt Heydrich szerepére, alakításában végig ott feszült az a kegyetlenség, ami a valóságban is jellemezte a karaktert. És ha már a keveset használt színészeknél tartunk: Mia Wasikowska is túl nagy név ahhoz, hogy egy ilyen apró mellékszerepben tékozolják el… Nem azt mondom, hogy a rendező (Cédric Jimenez) nem ért a színészvezetéshez, de mintha az arányokat nem tudná jó belőni. A filmben borzasztóan megterhelő képsorokat láthattunk; főként a lidicei mészárlásra gondolok, amely során megtorlás gyanánt egy egész falut lemészároltak. Heydrich felemelkedésének történetével egyidejűleg pedig láthatjuk azokat a képsorokat, amelyekben az ellene irányuló merényletre készülődnek. Sőt, egy ponton már ez a szál válik az elsődlegessé. A film pozitívuma, hogy nem csak magára az akcióra szorítkozik, hanem bemutatja a két fő szereplőt is: Jozefet és Jant. Nyilván, az elejétől fogva tudjuk, hogy ők nem nyerhetnek, de azáltal, hogy megismerjük a belső motivációjukat, bepillantunk a szerelmi életükbe, a film felkelti a néző szimpátiáját, s felkészít a záró jelenetek pátoszos hangvételére, hiszen így minden jó érzésű emberben megmozgat valamit az, ahogyan ez a két fiatal fiú hősi halált hal a templom pincéjében. Összességében tehát egy érdekes megközelítésű karriertörténettel van dolgunk, amelynek bár megvannak a maga hibái, de az összkép végeredményben így is jó nálam.

Filmelemző   2018. 03. 29.

Reinhard Heydrich, a film legfontosabb alakja a náci gépezet kulcsfigurája volt a második világháború első szakaszában, Hitler és Himmler után az egyik legfontosabb SS vezető. Élete magát a náci rendszert mutatja meg, ezért érdekes a film témája. Egyébként a 2016 -os Athropoid című film (Sean Ellis rendezése) is feldolgozta korábban a Heydrich-merényletet, bizonyos szempontból beelőzve a HHhH -t (például a főszereplőt illetően.) Ebben a filmben a fő karaktert megjelenítő Jason Clarke sajnos kicsit sem hasonlít az igazi Heydrichre, aki magasabb, vékonyabb és arisztokratikusabb megjelenésű volt. Sajnos több dolgot kihagy a film (mint a kulcsfontosságú wannseei konferenciát, ami Heydrich életében a legfontosabb eseménynek tekinthető). Összességében közepesnél valamivel jobb alkotás, értékelésünk: 6,5 / 10 pont.

Deku   2017. 11. 28.

Szavam elakadt mert én teljesen másra és jobbra számítottam mint ami ez lett. Erre a műre nem is tudok hirtelen mit mondani, egyszerűen nem jött be egyáltalán. Még így nézve nőiesen is fogalmaztam.

HercegPeter   2018. 06. 10.

Ennek a filmnek a fele is bőven elég lett volna. Úgy értem, hogy csak a Heydrich-es résznek volt értelme. Félreértés ne essék, azért mondom ezt, mert minden mást már láthattunk az Antrophoid-hadműveletben, ami egy sokkal izgalmasabb, összeszedettebb és drámaibb film. Aki látta azt, annak ez csak egy gyengébb másolat. Vannak eltérő momentumok a két film között, de amennyire tudom, az a hitelesebb. Talán a merénylet az egyetlen, ami szinte teljes mértékben megegyezik a két filmben. Inkább végig Heydrichről kellett volna szólnia és a végére betenni a támadást. Viszont amiben ez más volt, az azok a megrázó képsorok a tömeggyilkosságokról. Már a film nézése közben is feltűnt pár ismerős arc és mikor a végén megnéztem a stáblistát, akkor tűnt fel, hogy nagyon sok kisebb szerepben magyar színészek szerepeltek. Ezért, a témája miatt, és a film első fele miatt kap 4 csillagot.

GedyPapa   2018. 01. 09.

Nem tudtam végignézni, pedig nagyon szeretem azt a témát, amiről szól. De egyáltalán nem tudtak mit kezdeni vele. Sablonos személyiségek, vontatott cselekmény. Kidobott idő volt még az is, amit ezzel töltöttem. Sajnáltam a filmet..

Mia Wasikowska
Mia Wasikowska
Jason Clarke

A HHhH egy jól kivitelezett történelmi dráma, melynek az első feléért mindenképpen érdemes beülni a moziba, még akkor is, ha a játékidō második felében már nem láthatjuk ugyanazt a színvonalat, amit az elsōben. 70/100 több»

E jelentős részben Magyarországon forgatott II. világháborús dráma leginkább azoknak lehet érdekes, akik szomjazzák a korrekt kivitelű, papírízű történelemórákat, s nem zavarja őket, ha ismert színészekből csak az elegendőt hozza ki egy mozgókép – és/vagy nem látták az Anthropoid című 2016-os filmet. 60/100 több»

Az Anthropoid sokkal feszültebb és hatásosabb akció-thriller, a HHhH viszont Heydrich révén a színfalak mögé is beenged - mindkét filmek megvannak az erényei, de a koncepció tudatossága és kiegyensúlyozottsága miatt én az Anthropoidot hoznám ki győztesnek ebben a nem túl acélos versenyben. Viszont itt legalább a magyar forgatási helyszínek felismergetése jó elfoglaltság, ha már nagyon unatkozunk.

6/10 több»

A film premierjét eredetileg 2016-ra tűzték ki, azonban The Weinstein Company végül 2017-re halasztotta a premiert az Anthropoid (2016) című film miatt, mely szintén Reinhard Heydrich meggyilkolásáról szól.

A HHhH - Himmler agyát Heydrichnek hívják forgatása 2015. szeptember 14-én kezdődött meg Prágában és Budapesten, és 2016. február 1-én ért véget.

A film címe a 'Himmlers Hirn heißt Heydrich' rövidítése. A magyar cím ennek a tükörfordítása.