A burzsoázia diszkrét bája (1972)

Le charme discret de la bourgeoisie

A burzsoázia diszkrét bája

alien007   2016. 09. 23.

Valahogy ráakadtam erre a filmre, mert semmi mást nem találtam a tv-ben. Egy rakás beképzelt idiótát láttam. Ennyi.

RókaÚr   2016. 07. 31.

Bunuel egy igazán klassz, abszurditásban is bővelkedő, művészi hangulatot sem nélkülöző filmet csinált. Természetesen itt is minden rétegbe bekukkanthatunk, a kétszínűség a hazudozás szféráiba, és a sumákságba, hogy mindezen disznóságok ki ne derüljenek...

Delphine Seyrig
Delphine Seyrig
Julien Bertheau
Julien Bertheau
Jean-Pierre Cassel

A film összbevétele 198 809 dollár volt (imdb.com).

A filmben nincs zenei aláfestés, nincs más effekt, csak egy repülőgép zúgása hallatszik néha, de olyan erősen, hogy a szereplők beszélgetését is elnyomja. Persze mindez akkor, amikor olyan párbeszéd hangzik el, melyből megtudhatnánk valamilyen titkot, vagy épp egy korábbi dolgot magyaráznak el.

A filmben visszatérő képsor, amikor a 6 főszereplő egy úton gyalogol, nem beszélgetnek, egymásra sem néznek, csak a cipőjük kopogását hallhatjuk.

A központi figura a kábítószercsempész nagykövet, akit Fernando Rey, a Francia kapcsolatokból is ismert színész alakít.

A film megtörtént eseten alapszik. Bunuelnek egy barátja mesélte, hogy egyszer meghívást kaptak néhány ismerősével egy vacsorára, ahova el is mentek, de a házigazda rossz időpontot mondott, és a háziasszony neglizsében fogadta őket. A vacsorából persze nem lett semmi, letörten távoztak.

Az egész történet álomszerű, a néző soha nem tudja biztosan, hogy a valóságot, vagy csak egy szereplő álmát látja.

1972-ben elnyerte a legjobb külföldi film kategóriában az Oscar-díjat.

A filmet francia és spanyol nyelven is elkészítették.

A film szerepel Steven Jay àltal szerkesztett, 1001 film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz című filmkritika gyűjteményben.

Amikor címet kerestek a forgatókönyvnek, Luis Buñuelnek az az ötlete támadt, hogy: "Vesszen Lenin, avagy Szűz Mária az istállóban". A második ötlet volt "A burzsoázia bája." Kerestek egy jelzőt is hozzá, több ezer jelző közül végül a "diszkrét" mellett döntöttek.

(Menyét Ibolya)