Születésnap (1998)

Festen

Gyorvik   2020. 10. 28.

Az igazság pillanata

Thomas Vinterberg méltó módon – és persze a legkiemelkedőbb alkotótársként – folytatja a lélektan tanítómestereinek – Michael Haneke-nek és a kifürkészhetetlen Lars von Triernek – a sillabuszát. Az alkotást a dogma első fejezeteként harangozták be, m... teljes kritika»

Deku   2017. 10. 23.

Ajánlásra néztem meg a filmet amit jobb lett volna elkerülni hisz nem tetszett. Ennek a stílusnak nem igazán voltam híve és nem is szerettem sose. Sajnos nálam nem ment át a rostán. Nem kedveltem.

Berto49   2018. 01. 03.

A Dogma ’95 tíz pontban megfogalmazott szabályai alapján készített első film. A mindent elfedő gazdag felszín alatt egy rothadó lelkű, saját gyermekeit meggyalázó családfő rejtőzik. Mindezt az ünneplésére rendezett 60. születésnapi vacsorán az ikerpá... több»

elekm90   2020. 02. 23.

Nagyon jó film, bár én nem vagyok a híve a Dogma filmes mozgalomnak. Egy kicsit zavaró volt olykor, szerintem enélkül is le lehetett volna forgatni a filmet minimalista stílusban és talán úgy még nagyobbat ütne. A történet viszont több mint kárpótol ezért. 8,5/10

Miska bácsi   2019. 07. 02.

Utólag utánaolvastam, hogy miről is szól a dogmafilm-mozgalom, és mik a lefektetett szabályok. Így már kicsit érthetőbb, hogy miért volt annyira idegen az élmény egy "szokásos" filmhez képest. A kezdeményezés értékelendő, de az összkép nekem ettől ne... több»

De Matt   2019. 06. 25.

Mérföldkő

Amikor ezt a filmet láttam, még nem tudtam, hogy a Dogma-filmek egyikéről van szó. Ennek ellenére erősen megfogott, és tulajdonképpen akkor szerettem bele a dán filmekbe. Az biztos, hogy nálam mérföldkő volt, nagyon erős, nagyon ütős. Ulrich Thomsen, Paprika Steen és a többiek mind-mind nagyszerűek. A skandináv mozinak pedig úgy általában is van egy erőssége. A társadalom visszásságait és az egyén belső vívódásait kitűnően ábrázolja.

jazzy   2014. 10. 16.

Nem véletlen, hogy a film megjelenésének évében számos díjat besöpört. Magam is úgy vélem, hogy ritkán látni ennyire alaposan és megfontoltan felépített történetet, s ilyen kimagaslóan hiteles színészi játékokat. Remek film, csak ajánlani tudom a műfaj kedvelőinek!

A film színpadi változatát a Pesti Színházban "Az ünnep" címen Eszenyi Enikő rendezésében mutatták be. A szülők szerepét zseniálisan Halász Judit és Hegedűs D. Géza alakította.

(Berto49)

Hitchcock "védjegyéhez" hasonlóan Vinterberg is feltűnik lényegtelen szerepben - taxisofőrként - a filmben.

(Berto49)

A filmben egy kisebb mellékszerepben feltűnik Lars von Trier is.

Vinterberg a filmhez 2010-ben készített színdarab formájában egy folytatást. Ennek címe: Temetés.

Miért kötelező megnézni? Mert a Dogma mozgalom egy olyan filmes hitvallást tükröz, ami nyíltan és bátran fordult szembe a hollywoodi filmkészítéssel, és olyan témákat helyezett a középpontba, amikről nem merünk, nem szoktunk beszélni. több»