Csábítás

(The Beguiled)

indingo  2017. 10. 04.

Sokkal többet vártam tőle, semmi csavar vagy furfang nem volt benne. Nekem túl egyszerű volt, mélyebb sztorit vártam erősebb karakterekkel ilyen szereposztás mellett.

ArpiHajdu és Réci  2017. 09. 10.

Francis Ford Coppola lánya, Sofia szépen kikupálódott mint filmrendező, s néhány igazán érdekes és izgalmas film után (Öngyilkos szüzek, Elveszett jelentés, Marie Antoinette) előállt egy „művészfilmes” darabbal, amelyért Cannes-ban el is hozta a Legjobb rendezőnek járó díjat. De milyen is ez a Csábítás, vagy úgy is kérdezhetném: ki kit fog/akar elcsábítani? Az amerikai polgárháború idején járunk, a déliek területén. Adva van egy, a háborútól elzárt iskola két felnőtt hölggyel és négy ifjú leányzóval, s ők köszönik szépen, élnék is a megszokott mindennapjaikat (francia nyelvórákkal, kertészkedéssel, hímzéssel stb.) csakhogy az egyik kishölgy megtalálja a kertben az északiak oldalán harcoló tizedest. Mivel keresztény neveltetésű hölgyekről van szó, segítenek a katona felépülésében, ám ahogy telik az idő, felszínre törnek olyan alapvető dolgok, mint az elfojtott nemi vágyak, illetve az is, hogy a hölgyek mégiscsak egy ellenség oldalán harcoló férfit istápolnak. Az igazi fordulópontot pedig egy bizonyos légyott és az azt követő baleset fogja meghozni. Erényként mindenképp kiemelném, hogy a hangulatteremtés remek: korhű jelmezek, régi időt megidéző ház és környezet, amelyben mégis fojtogató a légkör. Emellett a nagyszerű színészi játékkal kiegészülve végig jól adagolt feszültség köszön vissza a vásznon. Kiemelhető még, hogy a Colin Farrell által alakított tizedes elsőre úgy tűnik, hogy végig az őt körülvevő hölgyeknek van kiszolgáltatva, ám történik egy izgalmas törés a sztoriban (konkrétan: egy láblevágás), s emiatt azt hinnénk, hogy ez a kiszolgáltatottság csak tovább fokozódik, ám nem ez fog történni. Nagyon nem. Amit viszont szintén nem lehet figyelmen kívül hagyni: a meglepően rövid játékideje ellenére nagyon lassan építkezik, s e lassú felvezetéshez képest az előbb említett fordulópont után elég gyorsan megtörténik a levezetés, amely meglátásom szerint egy igencsak művészieskedő záró képsorral záródik. Ahhoz képest, hogy Cannes-ban a rendezést díjazták, azt kell mondanom, hogy ennek a filmnek inkább a forgatókönyve (s lehetséges, hogy az irodalmi alapja) az erős. Bevallom, kissé másra számítottam a Csábítással kapcsolatban, s bár voltak pozitívumai - s hát azért nem semmi szereplőgárdát vonultat fel - mégis úgy érzem, hogy a film eleje elképesztően vontatottan vánszorog. Majd mindössze kb. 20-25 percnyi feszültséget kapunk, aztán az előkelő hölgyek úgy oldják meg a problémát, mintha egy hat órai teadélutánt kellene megszervezniük, s számomra ez a végkifejlet nem ütött akkorát, ami feledtethette volna a kezdeti lassú kibontakozást. Ugyan nem átlagos filmről van szó, de számomra mégis csak három csillagot érdemel.

MP170506  2017. 09. 18.

Nagyon tetszett ez a film. Végig fent tudta tartani a figyelmemet, feszültséggel, izgalommal teli film. Kicsit művészi és lassú cselekményű, de szerintem egy remek alkotás lett.

feri1  2017. 09. 07.

Nagyszerű mozi, Nicole Kidman még mindig piszkosul jó színésznő, és bár Sofia Coppola eddig ritkán tudott lenyűgözni, ezzel a filmmel most betalált nálam. Remek atmoszféra, kiváló színészi játék, és parádés rendezés. Na ezért érdemes moziba menni.

Movieaddicts: Csábítás
Viszont annak ellenére, hogy egy biztonságos mainstream darab lett a Csábítás, Coppola filmje még mindig minőségi kikapcsolódást nyújthat a számunkra, ami nagyban köszönhető a film hangulatának, a színészek játékának, és a történetvezetésnek. 7,5/10
VOX.hu - Csábítás
Azon ugyan lehet vitatkozni, hogy mi szükség volt egy még ma is remekül működő film, az 1971-es A tizedes háreme remake-jére, de ha már megcsinálták, akkor örüljünk neki, hogy ilyen klassz mozi született belőle.

Smoking Barrels: Csábítás
Sofia Coppola legújabb műve összességében korántsem nevezhető hibátlannak, de érdekes dolgokról mesél érdekesen, és néha ez is elég, a cannes-i díjra pedig teljes mértékben rászolgált. Aki nagy rajongója a rendezőnő filmes stílusának, annak valóságos csemege lesz a Csábítás, még ha nem is ez repíti őt vissza az Elveszett jelentés magasságaiba.

Az eredeti filmben a déli katonák érkezésükkor szexuálisan zaklatták a leányneveldében tartózkodó hölgyeket, ez kimaradt Sofía Coppola verziójából. Sokaknak ez a jelenet szimbolikus jelentéssel bírt, ugyanis megmutatta, hogy a polgárháborúban a civilek mindig áldozatok/prédák voltak, s nemcsak akkor, amikor az ellenséges katonákról volt szó.

A filmet mindössze 26 nap alatt forgatták le.

A stábnak olyan órákra kellett járniuk a film kedvéért, mint etikett, tánc, varrás és főzés, ezen kívül még fűző "továbbképzést" is kaptak.