Két élet

Zwei Leben

2021.01.23 sonolokojjo

Mivel skandináv filmről van szó, egy hangulatos mozit vártam, ahol nem a mondandó vagy akció a lényeg, hanem az atmoszféra. Ehelyett az egyik legjobb kémfilmet kaptam, amit az elmúlt években láttam. Nehéz rátalálni, de ha sikerül, nézzétek meg.

2019.08.25 Berto49

Évtizedekig hazugságban

Egy újabb előttem ismeretlen tényt tudtam meg ebből a filmből. A németek által megszállt Norvégiában a nők körében a katonák „eredményesen” tevékenykedtek. Ezek a nők nem voltak olyan karakánok, mint a királyuk, VII. Haakon, aki emigrációban, Londonból irányította az ellenállást. A viszonyokból született gyerekeket mivel árjáknak számítottak elvették a szülőanyjuktól és Németországban úgynevezett „Lebensborn” árvaházakban nevelték őket, így is pótolva a népszaporulatot. A berlini fal lebontása után, az NDK megszűnése következtében szabaddá vált a kutatás az ott nevelkedett immár felnőttek után. A fordulatos, de lassan kibontakozó cselekményű filmből meglepő dolgok, sötét titkok derültek ki. A mostanában sok filmben használt időbeli ugrások végig feszültté tették a filmet. A régen nem szereplő Liv Ullmann nem kapott elég lehetőséget tehetségének bizonyítására, csak szomorúan kellett néznie, ez pedig alapból is ment neki. A szememben az sem tette rokonszenvessé, hogy norvég létére egy valószínűleg náci némettel volt kapcsolata. Hja, a szerelem vak, ahogy mondani szokták. Annyit még a spoiler veszélye nélkül is elárulhatok, hogy a hírhedt Stasinak is fontos szerepe volt a történetben.