Így csajozz egy földönkívülivel (2017)

How to Talk to Girls at Parties

ArpiHajdu és Réci   2018. 05. 27.

Nagyjából egy éves késéssel, de végre a hazai mozikba is eljutott John Cameron Mitchell Cannes-ban debütált filmje, az Így csajozz egy földönkívülivel. Hogy ez mennyire rázta meg a hazai közönséget nem tudni, mégis azt mondom, hogy vétek lenne kihagyni jelen alkotást már csak az egyedi bája és humora miatt. A filmben ugyanis egyszerre kapunk hommage-t a ’70-es évekbeli angol punk szubkultúrához, valamint átalakított Rómeó és Júlia történetet, megfűszerezve egy extrém hacukába bújtatott Nicole Kidmannel. A történet elején megismerünk három brit tizenévest, akik a napjaik javarészét London Croydon nevű negyedében töltik, s a punk kultúrát, életérzést követik. Az egyik este eljutnak egy különös házibuliba, tele furcsa „emberrel”, akiknek a viselkedéséről lerí, hogy valami nem oké. Talán nem is véletlen, hogy e találkozás után a srácok menekülőre fogják a dolgot, csakhogy az egyikőjük, Enn megismerkedik egy lánnyal, s találkozni szeretne vele. S ki is ez a lány? Zan, aki igazából egy földönkívüli kolónia tagja, amely azért érkezett a Földre, s tagjai azért vettek fel emberi alakokat, hogy tanulmányozzák a bolygónkat. Zan azonban nemcsak tanulmányozni akar, hanem tapasztalni is, így fog szépen kibontakozni a klasszikus, reménytelen szerelem történetszála. Feltételezem, hogy mindannyian éreztük azt randizás, ismerkedés során, hogy a másik fél olyan, minta egy idegen bolygóról származna, s ahogy egyre több dolgot tudsz meg az illetőről, egy teljesen új világ nyílik meg a számodra (és persze: időnként szembe kell menned a korábban elfogadott normáiddal). Az Így csajozz egy földönkívülivel ezeket gyúrja egybe, a narratívája pedig nem mellőzi az ellentéteket sem: a lepukkant, prolinegyed hangulatú Croydon színeihez képest a földönkívüli kolónia ruházata harsány színekben pompázik, zenehasználatban pedig egymást váltja a punk és a disco. A nagyrészt egyenes vonalat követő történet időnként betold néhány művészfilmre hajazó betétet (lásd: drogos trip az egyik koncert során, az mekkora flash már, olyan mint egy pszichedelikus punk videoklip, egyszerűen imádtam). A poén az, hogy ezek csak erősítik a film különleges atmoszféráját, s közben pedig azok a jelenetek, amikkel első blikkre nem tudunk mit kezdeni, igazán egyedi humorral fűszerezik meg a filmet (lásd.: nem mindennapi „szexjelenet” két hősünk között). Mindezek mellett pedig azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy rendkívül szórakoztató is, annak ellenére, hogy a záró jelenet egy kissé sziruposra sikerült, de az egész produkció (minden furcsaságával együtt is) olyan bájos, hogy szinte bármit megbocsájtunk neki. A színpadon már bizonyított (Tony-díjas) Alex Sharpot remélem nem utoljára látjuk a filmvásznon, Elle Fanning pedig pont olyan, mint maga a film: bájos és szeretni való. Aki szereti a furcsa szerelmi történeteket, s nem veti meg a punk életérzést sem, annak nagyon tudom ajánlani John Cameron Mitchell új filmjét! Mi imádtuk! Vitatkoztunk az 5 csillagon, de mivel nem zseniális, inkább zseniálisan egyedi, így marad a négy, az élmény azonban fergeteges.

alexxx   2018. 05. 10.

Be kell vallanom, hogy számomra csalódás volt a film, vizuálisan el kell ismernem, hogy nagyon meggyőző, de ettől eltekintve nem sokat tudott adni. A trailer és a szinopszis alapján egyszerűen többre számítottam.

nándi99   2018. 05. 11.

Baromira meggyőzött az alapsztori, ebben bőven volt potenciál és az év egyik legeredetibb koncepciójának ígérkezett, de valahol a forgatókönyvön elcsúszott a dolog. Sajnos nem tud mit kezdeni a film a témájával, és gyakorlatilag megragadt az első lépésnél, holott ebben sokkal több is lehetett volna.

achyles77   2018. 01. 08.

Nem, nem, nem! Szerintem ez a film abszolút félrement, túlságosan is primitív lett, mintsem, hogy bármennyire Gaimannel kapcsolatba lehessen hozni. Igaz, hogy van pár átvett ötlet, de ez nem az, amit várnának a Gaiman rajongók. Felejtsétek ezt el.

Nemecsek   2017. 06. 05.

Kicsit féltem ettől a filmtől, ugyanis Gaimam "Hogyan beszélgessünk bulin csajokkal" rövid, ámde velős novelláját adaptálni eléggé rizikós dolog, és bár eléggé el is tér a szövegtől, szerintem így is sikerült újragondolni az egész alapsztorit. Kicsit kommerszebb és szimplább lett a cselekmény, de még így is nagyon élvezetes és tartalmilag mély.

Alex Sharp

A korábban zabolázatlanul vad filmjeiről ismert John Cameron Mitchell 2010-ben az Engedd el! című mozijával már jelezte, hogy a konszolidáltabb filmek felé fordult. Az Így csajozz egy földönkívülivel talán az eddigi legkönnyebben fogyasztható mozija, de ez még nem jelenti azt, hogy ne lenne totálisan őrült. több»

A harsány színek, a jó zenék és a néhol drogos trippet idéző képek sem képesek kellően felrázni a művet. Néhol igazán le tud ülni, nem annyira szórakoztató, mint lehetne. A trailer alapján egy friss, vagány filmet várunk, de csak egy klisés retrót kapunk, enyhén következetlen történettel, érdekes befejezéssel. Ez bizony nem elég. több»

Az Így csajozz egy földönkívülivel, egy nagyon változatos és sokszínű alkotás, ami épp annyira szórakoztató, mint amennyire különös hangvételű. több»

Neil Gaiman novellája tulajdonképpen csak a film elejét szolgáltatja, a többi John Cameron Mitchell szabad elképzeléseiből született meg.

(ArpiHajdu és Réci )

Az amerikai DJ, James Murphy új zenei műfajt teremtett a filmhez, melyet a "földönkívüli tánczene" jelzővel illetett.

Az Így csajozz egy földönkívülivel forgatása 2015. november 9-én kezdődött meg Sheffieldben, Londonban.