Vezess helyettem

Tôko Miura
Reika Kirishima
Tôko Miura
Hidetoshi Nishijima

Két évvel felesége váratlan halála után Yusuke Kafuku, az elismert színész és rendező felkérést kap, hogy rendezze meg a Ványa bácsi című előadást egy hirosimai színházi fesztivál alkalmából. A helyszínre érve megismerkedik Misaki Watarival, egy rendkívül hallgatag fiatal nővel, akit a… Több

Ország: Japán
Premier (HU): 2022.03.17. | Cinego (2022.06.02.) | Telekom TVGO (2022.06.15.) | HBO Max (2022.10.01.)
Forgalmazó: MoziNet

2024.01.20 Ahoj poplacsek

8/10, erőfeszítést igényel, de megéri, különleges

Én meglehetősen Murakami b**i vagyok, nagyon ismerem a könyveinek a világát. Az író Férfiak nő nélkül című novelláskötete kilóg az író jellemzően igen sajátos és szürreális nagyregényeinek sorából, hasonlóképpen a másképp eltérő Miről beszélek, amikor futásról beszélek? című könyvéhez. A háromórás film a Férfiak nők nélkül kötet egy mindössze pár tíz oldalas novellájából fejlődött ki. Úgy vélem, hogy a rendezőnek nagyon magas színvonalon sikerült az ebben a könyvben ábrázolt világot és hangulatot megjeleníteni a rendkívül hosszú, de emlékezetes hatású alkotásban. Szóval a film folyása iszonyú lassú, de tele van mély tartalommal, és nem csak a dialógusokban, hanem a hosszú és lassú képekben és a hallgatásokban egyaránt. Mindezek ellenére akinek nincs nagyon kényelmes fotele vagy kanapéja, és nincs rengeteg türelme és figyelme, az ne próbálkozzon meg a megnézésével, mert nagy valószínűség szerint csalódni fog, és azoknak a táborát fogja gyarapítani, akik úgy írják le az élményüket, hogy bazi hosszú filmet láttak, amiben nem történt semmi. A Murakami és a japán kultúra iránt fogékony és érdeklődő nézők számára viszont feltétlenül ajánlott a megtekintése, de készüljetek rá seggileg, ezt kiülni nem semmi.

2022.03.15 Lubi

a nap véleménye

Csehov a volánnál

Ryûsuke Hamaguchi japán rendező Oscar-esélyes filmje olyan, mint egy Ozu rendezte Csehov-darab. A lassan kibontakozó érzelmek sosem törnek igazán felszínre a stabilan haladó narratíva sodrásában. A Vezess helyettem a visszafogottság moziélményét nyúj... Teljes kritika

2022.03.23 indingo

Vezess engem

Az elmúlt évek bebizonyították, hogy az ázsiai filmgyártás roppant erős. A legtöbb sorozat vagy film sajnos azonban nem jut el hozzánk. A Vezess helyettem (Drive My Car) Murakami Haruki japán író azonos című novellája alapján készült. Érdekesség, hogy a  novella mindössze 20 oldalas, a film pedig közel 3 órás. A rendező, Anton Pavlovics Csehov Ványa bácsi című darabját ültette el a filmben, ami egy különleges hangulatot kölcsönöz neki. A történet nem túl egyedi, láttunk már hasonlót. A történet leírás alapján nem kapja fel az ember a fejét.  Ettől függetlenül mindenképpen mély és elgondolkodtató film, illetve teljesen más hatása volt azáltal, hogy egy tőlünk teljesen messze álló nép szemszögéből lett bemutatva az elmúlás, a gyász. Az alakítások is hibátlanok és sallangmentesek voltak. A játékidőt kicsit hosszúnak éreztem, mert egy ilyen melankolikus, lélektani drámáknál a három óra sok. Számos Oscar-jelölés (legjobb film, legjobb rendező, legjobb forgatókönyv és legjobb nemzetközi film), és hogy ezek közül elnyeri-e valamelyik díjat, az hamarosan kiderül.

2022.05.04 racz.bianka

Skandináv dráma japán köntösben. Imádom Murakami Haruki írásait, ezért is ültem be a filmre. Számomra hihetetlen, hogyan lehet mély, szenvedélyes érzelmeket átadni úgy, hogy maguk a dialógusok tömörek, kimértek. Többségükben tények közlésére szorítko... Több

2022.03.27 elekm90

Átjött a dráma, amely a film alapjául szolgált, de ebben a formában tálalva sajnos nagyon nem az én filmem a Vezess helyettem. A szimpatikus főszereplő és néhány jól megírt párbeszéd mellett indokolatlanul lassú a cselekménye (főleg azok a próbajelen... Több

A film 8 199 140 forintos bevételt termelt Magyarországon. A hazai mozik összesen 4 607 610 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

A 94. Oscar-gála Legjobb nemzetközi játékfilm kategória japán jelöltje.Szerző: csd

A film cannes-i filmfesztiválon elnyerte a legjobb forgatókönyvért járó FIPRESCI-díjat.Szerző: csd

Ryûsuke Hamaguchi és Takamasa Oe lettek az első japán filmesek, aki elnyerte a legjobb forgatókönyv díját Cannes-ban. Szerző: csd

A filmet eredetileg a dél-koreai Busanban forgatták volna, de a Covid-19 járvány miatt Hirosimába helyezték át a helyszínt.Szerző: csd

A CSEHOV-HATÁS
És mégis, mindezen mívesség és nagy életigazságok ellenére, a Vezess helyettem ugyanúgy elandalítja a nézőt, mint egy hosszú, eseménytelen autóút, amelynek során egy ponton túl belealszunk a csendes nyugalomba. Több

(2022. 03. 19.)
A Vezess helyettem cselekménye önmagában majdhogynem mellékes, itt a karakterek közti falak legyőzésén, a saját falaink ledöntésén van a hangsúly, Hamaguchi pedig csodás minimalizmussal ábrázol komplex lelki folyamatokat. A Vezess helyettem nem könnyű néznivaló, de meghálálja a türelmet. Több

(2022. 04. 01.)
Bergman Japánba hajt
A legjobb nemzetközi filmnek járó Oscar-díjat bezsebelő Vezess helyettem témája és hangvétele alapján akár Ingmar Bergman filmje is lehetne, bár Hamagucsi Rjuszukét azért még ne kiáltsuk ki japán Bergmannak! Több

Értékelés: 7.6/10
(2022. 03. 19.)
Ryusuke Hamaguchi alkotása az idei Oscaron mind a négy helyen esélyes, ahol jelölték, viszont esélyes, hogy míg a távol-keleti művészfilmek szerelmesei kielégítő szellemi táplálékra lelhetnek benne, addig a tömegfilmkedvelők fél óra után elhagyják a mozitermet. Több