Mátrix (1999)

The Matrix

Mátrix

Shelby07   2018. 01. 07.

Furcsa először maga a világ, amit próbálnak bemutatni nekünk a filmben, hozzá kell szokni a mátrix sajátos stílusához, de aki fogékony az új dolgokra szerintem nagyon fogja élvezni a filmet. Ott kell lenni fejben, hogy az ember követni tudja az eseményeket, nem az a film, amit félálomban, vagy főzés közben néz az ember, különben nem fogja érteni az egészet. Mindenesetre nekem nagyon tetszett és bárkinek merem ajánlani!

Laca//Ho/rr/oR//   2017. 03. 17.

Nagyon sok filmhez odaírtam már, hogy mennyire jó és nagyszerű, de ez a film személy szerint óriási kivétel. Mivel a Wachowski nővérek megalkottak 1999-ben egy olyan filmet amit szerintem azóta sem tudott senki felülmúlni. Hozzá szokhattunk azért, hogy a Hollywoodi filmek jó részében van tucatnyi olyan cselekvés, jelenet amit elhiszünk. Döbbenetes tanítások vannak ebben a filmben, de haladjunk sorrendben. Röviden vágjunk is bele, a film arról szól, hogy az ember felkel és rájön, hogy óriási baj van a világgal és ez az egész csak káprázat. Ő lehet az emberiség megmentője, de előbb rá kell jönni ki ő valójában. Sok megmérettetés elé kell állnia, olyan dolgok történnek vele amit nem akar vagy még nem tud feldolgozni. Az új "családja" segít neki, hogy elérhessék céljukat, hogy a láncot leverve kitörve a rabszolgaságból, legyőzzék a rendszert. Azon kívül, hogy ez a film társadalomkritikából jeles, de ássunk egy kicsi mélyebbre, ugyan is a mondanivalója a mai napig nem kopott. Nagyon sok dolgot tárnak a szemünk elé, amit vagy megértünk vagy nem. Azon kívül, hogy a trilógiák közül ez vagyis az első rész a legjobb, bár hozzá tehetjük, hogy valahogy be is kellett fejezni a filmet. A lényegen nem változtat, bemutatja a "rohadó" világunkat és, természeteses, hogy választási lehetőségünk mindig van. Jó párszor meg kellett néznem a filmet, hogy alaposan megértsem a mondanivalóját, és persze megoldjam a "feladványt" amiket beletettek, de ezért is nagyszerű, mivel leülteti az embert, hogy újra és újra megnézze. Ehhez kellettek mondjuk a nagyszerű effektek, látványok amik színesebbé tették a filmet. Cypher, mint karakter nagyon jól ábrázolja azt a tényt, hogy amikor már eleged van mindenből, belefáradtál a harcba, a jobb élet reményébe, inkább választod az egyszerűbb utat, mi szerint tudod, hogy a kényelmesebb élet az nem a valóság csupán illúzió,, jól bemutatja azt, hogy az embereknek mennyire elegük van, hozzá teszem sokszor jogosan. Sok sok példát fellehetne még hozni, de felesleges, mivel a lényeg a mondanivalója. Fel kell kelni, kiszabadulni a börtönödből és megragadni a reményt, hogy ne a "gépek, vírusok, programok uraljanak", hanem te magad legyél a szabadságod kulcsa. Ahhoz képest, hogy Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss előtt jó pár színésznek is felajánlották a szerepeket, úgy gondolom nagyon jól hozták a saját karakterüket. Nagyon jól begyakorolt mozdulatokat láthatunk tőlük, Mind a helyszínek a színészek ruházatuk, mind az ahogyan a story felépül, jönnek az újabbnál újabb csavarok, történések, remek filmet hoztak létre. Fontos idézetek: "Hogy mi a Mátrix? Uralom, számítógéppel generált álomvilág. Feladata ellenőrzés alatt tartani minket!" "Ne csak hidd, hanem tudd is!" "Ez a rendszer az ellenségünk, de mikor benne vagy és körbe nézel üzletembereket látsz, tanárokat ügyvédeket,ácsokat, azokat akiknek megakarjuk menteni a tudatát, de amíg a Mátrixban élnek részei a rendszernek és ettől az ellenségeink. A legtöbb közülük nem érett meg a valóságra és sokuk úgy megszokta oly gyógyíthatatlanul függ a rendszertől, hogy foggal körömmel védeni fogja!" "Ha lemondunk a vágyainkról, épp azt tagadjuk meg, ami emberré tesz!" "Ne próbáld elhajlítani, mert azt lehetetlen, helyette inkább próbáld felismerni az igazságot. Akkor majd nem a "kanál" hajlik, hanem te magad." Véleményem szerint ennek a filmnek szinte minden mondata arany, és jó hosszú ideig a saját műfajában a dobogó legfelsőbb fokán fog állni.

indingo   2017. 10. 26.

Egy nagyon összetett filmről van, amely amellett hogy nagyon látványos is gondolkodásra is készteti a nézőt. A sorozat mindenképpen legjobban sikerült része.

Mafab.hu Nézhetetlen  2015. 02. 09.

Remek ábrázolása egy lehetséges jövőbeli disztópiának, ahol a mesterséges intelligencia és az emberiség végső csatáját láthatjuk. Rendkívül mély gondolatokkal van megtűzdelve, nem éreztem felszínesenek egyetlen másodpercig sem. Mai napig ötletesnek találnék egy olyan folytatást, amiben kiderülne, hogy amit valóságnak hittek az csak a mátrix egy felsőbb "rétege" volt, hiszen [SPOILER!] Neo meg tudta állítani az őrszemeket a 2. rész végén, ami okot adhatott volna a szereplőknek egy kis gyanakvásra. Máig az egyik kedvenc trilógiám.

Deku   2017. 07. 10.

Nem akarok nagyot mondani de ez a film volt talán az egyik legnagyobb meglepetés számomra. Mai szemmel néztem meg és bár voltak benne kissé mosolyogtató jelenetek mégis végig élveztem és repült az idő. Nem gondoltam volna, hogy ilyen jó lesz.

Laurence Fishburne
Hugo Weaving
Paul Goddard
Hugo Weaving
Robert Taylor
Keanu Reeves

Azt hiszem, senkit sem kell győzködni, hogy üljön le a kanapéra és indítsa el a Mátrixot, ezért inkább arra bíztatom a műfaj kedvelőit és az iránta érdeklődőket, hogy a Wachowski-testvérek filmje után kezdje el megnézni azokat a sci-fiket is, amik jóval 1999 előttiek. Egyszerűen azért, mert jók. több»

Unalomnak nyoma sincs, pedig már kívülről tudjuk az egészet, mégis simán bele lehet feledkezni ebbe az alkotásba, amelynek tényleg csak a vége lett egy picit túlheroizálva, de ennél nagyobb bajunk ne legyen. Lépjünk be nyugodtan a Mátrixba, még mindig garantáltan jól fogunk szórakozni!!

9/10 több»

Látványos akciófilm, filozófiai dolgozat, technikai bemutató. Ez mind a film és talán egyik sem igazán. Olyan, mint maga a mátrix. több»

Leonardo DiCaprio, Will Smith, Nicolas Cage és Johnny Depp is jelentkezett Neo szerepére.

(thedarkman99)

Érdekessége a filmnek, hogy számos rendezői bakival rendelkezik, többek között az egyik egy verekedési jelenetnél mutatkozik. Amikor Neonak akkorát mos be Smith ügynök, hogy az összes por egycsapásra /vágásra eltűnik a hajáról.

(SzFa)

Érdekessége a filmnek, hogy számos rendezői bakival rendelkezik, többek között az egyik egy hiba akkor vehető észre, amikor Neo bemegy újra a mátrix térbe, a lábát nagy bilinccsel lezárják, hogy ha esetleg mozog „álmában” ne rugdosson fejbe mindenkit a környéken. Amikor viszont kijön a mátrixból hiányzik a bilincs, a filmben nem mutatják azt, hogy bárki is levenné ezeket a bilincseket a lábáról, mert időközben eltűnnek.

(SzFa)