Érdekességek: Joker (2019)

Tudsz egy érdekességet a filmről? Ne habozz, oszd meg a közösséggel

A film összbevétele 563 609 478 dollár volt (imdb.com), míg a magyarországi piacon 321 218 211 forintot termelt. A hazai mozik összesen 211 872 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

Ezzel a filmmel Joaquin Phoenix álma is megvalósult, hiszen régóta szeretett volna az olasz származású Robert De Niroval együtt dolgozni. Ebben az filmben ez sikerült is.

(Laca//Ho/rr/oR//)

A rendező, Todd Phillips és a forgatókönyvíró, Scott Silver nem számolt B tervvel arra az esetre, ha Joaquin Phoenix nemet mondott volna a filmre. Még a karaktert is külön a színészre írták.

(Laca//Ho/rr/oR//)

A DC a nagyköltségvetésű szuperhősfilmjei mellett egy alternatív filmes univerzum kidolgozásán is dolgozik, melyek kisebb büdzséből készülnének, és sokkal karakterközpontúbbak lennének. A Joker a stúdió első ilyen szólófilmje.

A DC első korhatáros képregény adaptációja a tíz évvel korábban bemutatott 2009-es Watchmen - Az őrzők óta.

Joker sminkje nagyban emlékezet a hírhedt sorozatgyilkos, John Wayne Gacy arcfestéséhez, aki gyakran szórakoztatta a gyerekeket bohócnak öltözve.

A film beharangozó előzetesében hallható "Smile" (Mosoly) című dalt a legendás humorista, Charles Chaplin írta az 1936-os Modern idők című filmjéhez.

Viggo Mortensent felkérték Thomas Wayne szerepére, azonban a színész nem élt a lehetőséggel.

Joaquin Phoenix közeli barátságot ápolt Heath Ledgerral, akik az Sötét lovagban nyújtott alakításával (Joker) posztumusz Oscar-díjat nyert.

Jokert eddig három Oscar-díjas színész is eljátszotta már. Ők: Jack Nicholson, Heath Ledger és Jared Leto. Joaquin Phoenixet eddigi pályafutás során háromszor jelölték az Akadémia aranyszobrára.

A film első előzetesét április 4-én láthatták az ausztráliai nézők, épp Heath Ledger születésnapján, aki Christopher Nolan Sötét lovag trilógiájában alakította Jokert.

Joker szerepe kapcsán Leonardo DiCaprio és Bill Skarsgård is felmerült a projekt korai szakaszában.

Brett Cullen Christopher Nolan Sötét lovag: Felemelkedés című filmjében is Gilley kongresszusi képviselőt alakította.

A film premierjét a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon 8 perces álló ovációval ünnepelte a közönség.

A Joker története 1981-ben, Gotham Cityben játszódik.

A film cselekménye Alan Moore és Brian Bolland Batman: Killing Joke című 1988-as képregényéből kölcsönözte az alapötletét, mely Jokert egy bukott humoristaként mutatta be.

Todd Phillips elmondása szerint a Joker olyan Martin Scorsese filmek inspirálták, mint a Taxisofőr, a Dühöngő bika és A komédia királya.

Todd Phillips rendező már 2016-ban a Haverok fegyverben premierje után felvetette a Joker szólófilm ötletét.

Joaquin Phoenixnek korábban már ajánlott szerepet a Marvel (Hulk mellett Doctor Strange szerepét is visszautasította), azonban egyik alkalommal sem élt a lehetőséggel, mivel így hosszú időre le kellett volna kötnie magát. A DC Jokerével azonban végül kivételt tett, és elvállalta élete első "szuperhős" filmjét.

Thomas Wayne-t (Batman apja) eredetileg Alec Bladwin alakította volna, azonban egyéb elfoglaltságai miatt végül nem tudta vállalni a szereplést.

A Joker a szuperhősfilmekhez képest kimondottan alacsony, mindössze 55 millió dolláros költségvetésből készült.

A Joker női főszerepét alakító Zazie Beetz egy interjúban elmondta, hogy Todd Phillips a forgatás során a teljes forgatókönyvet átírta, mivel Joaquin Phoenix olyan sokat fogyott a szerep kedvéért, hogy nem lett volna lehetőség utóforgatásra.

Joaquin Phoenix közel 25 kilót fogyott a szerep kedvéért.

A Joker forgatása 2018. szeptember 10-én kezdődött meg New York Cityben Romeo munkacím alatt, és december 3-én ért véget.

A Joker világpremierje 2019. augusztus 31-én volt a Velencei Filmfesztiválon. Az alkotást néhány nappal később, szeptember 9-én a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon is bemutatták.

Todd Phillips-re nagy hatást gyakorolt Scorsese munkássága, ezért is merített ihletet a Taxisofőr, a Dühöngő bika és a Komédia királya filmekből. Mindegyiknek Robert De Niro a főszereplője, aki az alábbiakat nyilatkozta: "Nem A komédia királyának a közvetlen folytatását játszom a Jokerben, de az összefüggés mégis nyilvánvaló. Bár én valószínűleg abba is belementem volna, hogy egy az egyben azt a dilinyóst alakítsam újra."

(Thibo84)