Joker (2019)

Joker

Joker

Eastern79   2021. 02. 05.

Lassú sodrású cunami

Joaquin Phoenix elképesztő. De nem csak miatta érdemes megnézni a Jokert. Ez a film sokkal, de sokkal több, mint egy eredettörténet vagy egy képregényfilm. Először is a rendező, Todd Philips legnagyobb húzása az volt, hogy Gothemet a nyolcvanas évek Amerikájába pozicionálta. Nincsenek CGI épületek, az egész közeg rendkívül egyszerű, mégis életszerű. Nem veszi el a figyelmet a karakterfejlődésről, vagy ha úgy tetszik, leépülésről. Kőkemény drámát látunk, ahogy emberünk egyre mélyebbre merül a saját elméjében, és éppen ezért tudunk együttérezni vele. Végigmegyünk minden egyes megaláztatáson, minden egyes fázison a főszereplővel, mígnem egyszerűen összeroppan a társadalom által ráruházott és egyben meggyötört identitás, és megszületik Joker. Ez az a fajta film, ami bekúszik a bőröd alá. Nem hagy nyugodni, mert olyan témákat feszeget, amelyek manapság mindennaposak. Rámutat arra az egyszerű tényre, hogy ha sokáig elnyomásban tartják az embereket, mindig lesz egy pont, egy hézag, ahol kitör a feszültség. És akkor jaj lesz azoknak, akik mindezt előidézték. A Joker nem az erőszakot isteníti, hanem arra mutat rá tűpontosan és brutálisan, hogy hol van elcseszve a fogyasztói társadalom. De úgy rendesen.

JohnnyBGood   2019. 12. 28.

Úgy látszik, Heath Ledger halálát nem sikerül feldolgozni

Kimondottan irritáló világ, feleslegesen elnyújtott, nyomasztó dráma, a főszereplőt leszámítva jellegtelen szereplők és szerepek. Indokolatlanul túlhype-olt, a Joker éra örök válságát, a Heath Ledger elvesztéséből fakadó pótolhatatlan űrt már-már kik... teljes kritika»

HETEDIK   2019. 10. 06.

Egy beteg társadalom

Régóta vártam már egy ilyen filmre, ami részletesen bemutatja, hogyan tud egy alapvetően jó szándékú emberből elmebeteget csinálni ez az úgynevezett "civilizált" társadalom. Nem gondoltam volna, hogy ezt egy Joker-film fogja beteljesíteni, de végül í... teljes kritika»

Laca//Ho/rr/oR//   2019. 10. 09.

Arthur ébredése, avagy a város, amely JOKERT csinál egy hétköznapi emberből

Hol is lehetne elkezdeni, hiszen olyan erővel adta át a nézőnek ez a dráma-krimi a benne rejlő erőt, hogy az már teljesen más szintet képvisel, és ezt próbálom mindenféle „egekbe emelés” nélkül leírni. Sok részre le lehet bontani, és elemezgetni le... teljes kritika»

Artemisia   2020. 09. 27.

Metamorfózis

Az önálló Joker eredettörténet a kritikusok aranybányája lesz, olyannyira tartalmas alkotás. Az első szembetűnő jellegzetessége, hogy nem szuperhős film. Egy mesteri pszichothrillerrel van dolgunk, Todd Phillips ugyanis megrázóan erős drámát alkoto... teljes kritika»

Shelby07   2020. 03. 26.

Zsenialitás vagy valóság?

A történet adott. A DC világból már megismerhettük a gonosz Joker karaktert, aki valamilyen okból kifolyólag megőrült, és embereket gyilkolt. Hát ez nem teljesen az a történet, így, ha csak azért néznéd meg, mert szeretted a Batman filmben, az Öngyil... teljes kritika»

indingo   2019. 11. 02.

Közepes film egy érdekes és beteg emberrel a középpontban. JP jó és hiteles, de a történet átlagos. Többet vártam tőle.

Edward Norton
Shauna Robertson
Edward Norton
Shauna Robertson
Robert De Niro
Frances Conroy
Robert De Niro
Joaquin Phoenix

A film összbevétele 563 609 478 dollár volt (imdb.com), míg a magyarországi piacon 691 189 058 forintot termelt. A hazai mozik összesen 465 711 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

A legjobb eredeti filmzene 2020-ban.

(Zsolt Zsolt)

Joaquin Phoenix annyira beleélte magát Joker szerepébe, hogy a stáb szerint olykor kifejezetten nagy megpróbáltatás volt vele dolgozni, ugyanis megesett, hogy felvétel közben megharagudott az operatőrre, szidalmazni kezdte, majd idegesen távozott, vagy egyszerűen csak fogta magát, és minden jel nélkül kisétált a forgatás kellős közepéről. Kivétel volt Robert DeNiro, ugyanis a vele való közös jelenetek felvételekor sosem történt ilyen váratlan távozás.

(Hámori Balázs)

Ezzel a filmmel Joaquin Phoenix álma is megvalósult, hiszen régóta szeretett volna az olasz származású Robert De Niroval együtt dolgozni. Ebben az filmben ez sikerült is.

(Laca//Ho/rr/oR//)

A rendező, Todd Phillips és a forgatókönyvíró, Scott Silver nem számolt B tervvel arra az esetre, ha Joaquin Phoenix nemet mondott volna a filmre. Még a karaktert is külön a színészre írták.

(Laca//Ho/rr/oR//)

A DC a nagyköltségvetésű szuperhősfilmjei mellett egy alternatív filmes univerzum kidolgozásán is dolgozik, melyek kisebb büdzséből készülnének, és sokkal karakterközpontúbbak lennének. A Joker a stúdió első ilyen szólófilmje.

A DC első korhatáros képregény adaptációja a tíz évvel korábban bemutatott 2009-es Watchmen - Az őrzők óta.

Joker sminkje nagyban emlékezet a hírhedt sorozatgyilkos, John Wayne Gacy arcfestéséhez, aki gyakran szórakoztatta a gyerekeket bohócnak öltözve.

A film beharangozó előzetesében hallható "Smile" (Mosoly) című dalt a legendás humorista, Charles Chaplin írta az 1936-os Modern idők című filmjéhez.

Viggo Mortensent felkérték Thomas Wayne szerepére, azonban a színész nem élt a lehetőséggel.

Joaquin Phoenix közeli barátságot ápolt Heath Ledgerral, akik az Sötét lovagban nyújtott alakításával (Joker) posztumusz Oscar-díjat nyert.

Todd Phillips filmje nem a szó hétköznapi értelmében vett képregényfilm, ennek ellenére mégis sikerül felsorakoznia a szuperhősfilmek mögé, vagy inkább elé. Olyan tökéletes eredettörténetet csináltak Joker karakterének, amit minden képregényhős megérdemelne. Ezért is lesz úttörő műfaján belül, mivel úgy használ fel egy ismert karaktert, hogy képes új rétegeket adni neki, és szinte elfeledteti, hogy előtte már voltak mások is több»

A film egy nyomasztó utazás egy súlyosan beteg ember elméjében és egy elnyomó társadalomban, amely sokkoló, naturalista módon tárja fel előttünk, hogyan válik a szerény Arthur Fleck a félelmetes és könyörtelen Jokerré. Új klasszikus született! több»

Kötelező alkotás, ehhez nem is férhet kétség, olyan film, ami apróságokkal is képes megragadni a nézőket, ahogy tette azt az én esetemben is. több»