David Fincher 1962. augusztus 28-án született a Colorado béli Denverben, majd a kaloforniai Marin Countyban nevelkedett. Tizennyolc évesen kezdett el dolgozni John Kortynak Mill Valley-ben, ezt követően pedig az ILM-nél (Industrial Light and Magic) vállalt munkát. Az ILM-et azonban csakhamar otthagyta, hogy tévés reklámokat és klippeket forgathasson. Több rendezővel együtt (Dominic Sena, Greg Gold, Nigel Dick) alapította meg a Propagandát. Fincher olyan cégeknek forgatott reklámokat, mint a Coca-cola, a Budweiser, a Heineken, a Pepsi, a Levi´s. a Converse és a Chanel, valamint olyan énekesekkel és zenekarokkal... Több
David Fincher 1962. augusztus 28-án született a Colorado béli Denverben, majd a kaloforniai Marin Countyban nevelkedett. Tizennyolc évesen kezdett el dolgozni John Kortynak Mill Valley-ben, ezt követően pedig az ILM-nél (Industrial Light and Magic) vállalt munkát. Az ILM-et azonban csakhamar otthagyta, hogy tévés reklámokat és klippeket forgathasson. Több rendezővel együtt (Dominic Sena, Greg Gold, Nigel Dick) alapította meg a Propagandát. Fincher olyan cégeknek forgatott reklámokat, mint a Coca-cola, a Budweiser, a Heineken, a Pepsi, a Levi´s. a Converse és a Chanel, valamint olyan énekesekkel és zenekarokkal készített videoklippeket, mint Madonna, Sting, The Rolling Stones, Michael Jackson, Aerosmith, George Michael, Iggy Pop, The Wallflowers, Billy Idol, Steve Winwood és a The Motels.
Fincher egyik nagy álma volt, hogy egyser a sci-fit rendezhessen, így mikor ajánlatot kapott A végső megoldás: Halál (1992) direktori székére, rögtön elfogadta azt. A forgatás során állandó konfliktusai voltak a vezetőséggel olyannyira, hogy a filmet nélküle fejezték be. A csalódás miatt egy időre visszatért a videoklippek világába, majd megrendezte a kultikus Hetedik című filmet (1997), melyben teljesen szabad kezet kapott. Harmadik filmje, a Játsz/ma (1997) szintén szép sikereknek örvendett, így Fincher előtt megnyíltak Hollywood addig zárt ajtói. Első nagy hollywoodi filmje Harcosok klubja (1999) Amerikában csak a költségvetés felét hozta vissza, de az európai közönségnek köszönhetően kultuszfilmé vált. Nagy sikereket ért el a Pánikszobamal (2002) és a Zodiákussal (2007) is, utóbbit a Cannes-i Filmfesztiválon Arany Pálmára is jelölték.
A Benjamin Button különös élete (2008) és a A közösségi háló (2010) című filmekkel Fincher soha nem látott népszerűségre és szakmai tekintélyre tett szert. Mindkét filmjét számos díjra jelölték, utóbbiért pedig megkapta a legjobb rendezőnek járó Oscar- és BAFTA-díjat is. 2011-ben készítette el A tetovált lány (2011) amerikai remakejét, melyben Rooney Mara és Daniel Craig játszották a főszerepet. Ezt követte az Netflix Kevin Spacey főszereplésével forgatott jelenleg is futó politikai drámasorozata, a Kártyavár (2013), mely világszerte óriási népszerűségnek örvend.
Fincher egyszer volt házas, a kapcsolatból egy gyermeke született.
(Kálosi Anna)