ArpiHajdu és Réci   2018. 10. 23.

:::A HOZZÁSZÓLÁS CSELEKMÉNYLEÍRÁST TARTALMAZHAT!:::
Számomra mindig érdekesek voltak azok a filmek, amelyek központi témájuknak egy aktuális és releváns problémát választanak, s e témát nemcsak a komoly oldaláról közelítik meg, hanem van merszük némi humort is belecsempészni. A Csuklyások esetében ez nem más, mint az Egyesült Államokon belüli rasszizmus, s hát ki az, akinek lenne erről markánsabb véleménye, mint Spike Lee-nek? Mindehhez pedig sikerült egy tökéletes alapanyagot találnia. Többször leírtuk, de ezzel a megállapítással most sem tudunk vitatkozni: az élet írja a legjobb történeteket. Jelen esetben egész konkrétan Ron Stallworth könyve szolgáltatta az alapot, aki az első afro-amerikai rendőrként képes volt beépülni a Ku-Klux Klánba, mi több, a szervezet helyi vezetéséig is eljutott. De hogy lehetséges ez, ha Stallworth valójában fekete volt? Itt jön a képbe a társ, az önmagát Ron Stallworth-nek kiadó fehérbőrű zsaru (aki pedig nem mellesleg zsidó volt). Nem csalás, nem ámítás, az USA (sőt, nem kis túlzással az egész világ) leghírhedtebb gyűlöletszervezetébe egy néger-zsidó rendőrduó volt képes beépülni. S hogy ebből milyen film született? A rendező szavaival élve egy igazi Spike Lee joint. A filmbéli történet remekül egyensúlyoz a komolyság és a humor határmezsgyéjén: magát az alapszitut sosem bagatellizálja el (sőt, kellő hangsúlyt fektet a rendőrpáros folyamatos stresszhelyzetére), de azt sem téveszti szem elől, hogy a kiindulópont mennyire abszurd. Ennél a pontnál pedig rá is térhetünk két fontos szereplőre, John David Washingtonra és Adam Driverre. Washington esetében végig lehet érezni a benne lévő tettvágyat arra vonatkozóan, hogy a város első színes bőrű zsarujaként tegyen a rasszizmus ellen, akárcsak a jó értelemben vett csibészséget is, amelynek köszönhetően hol az ellenfeleit vicceli meg, hol pedig a legnagyobb kutyaszorítóból tud megmenekülni. Driver ilyen szempontból az ellentétének tekinthető (nem csoda, hiszen a történet szerint ő viszi vásárra a bőrét): ha a helyzet úgy kívánja, akkor visszafogott és megfontolt, de ha arra van szükség, akkor egy igazi déli suttyóként köszön vissza a vásznon. Mi több, nála figyelhető meg a film legnagyobb karakterfejlődése: a beépülése által találja szembe magát azzal a fajta gyűlölettel, amely az ő származása ellen is irányult, de mégsem foglalkozott vele. A Washington-Driver párossal szemben pedig láthatjuk a helyi KKK-tagokat már-már parodisztikus mivoltukban: a helyi kocsmákban és a saját pincéjükben osztják az észt, szövik a nagyravágyó tetteiket, miközben nem látnak tovább az orruk hegyénél, s nem veszik észre, mi is folyik körülöttük. Ez alól pedig a vezetőség sem kivétel: amikor Ron Stallworth és David Duke telefonon keresztül arról diskurál, milyen egy fekete beszéde, s milyen egy fehéré, majd ezt újfent megismétlik, nos, az az idei év egyik legszórakoztatóbb jelenetsora, és ez nem vicc! A film nem rest viccesen közelíteni komoly témához, de az igazi gyomrost a záró öt percben viszi be a nézőnek: a direktor zárlatként a 2017-es charlottesville-i események képsorait vágta be, ahol egy szélsőjobbos merénylő autóval belehajtott a demonstráló civilek tömegébe, majd halálos áldozatokat hagyva maga után, kitolatott onnan. Úgy gondolom, hogy e jelenet hatását mindennél jobban érzékelteti az, hogy a moziteremben mindenki azonnal elcsendesedett, s már-már hallani lehetett, ahogy az egyes emberek fejében elkezdenek cikázni a gondolatok. De nem kell a film legvégéig várni az erőteljes képsorokra. Hasonlóan jól sikerült montázs lett az a jelenetsor, amikor az idős néger úr beszél arról, hogyan alázták és gyilkolták meg nyilvánosan egy kortársát és ezzel párhuzamosan láthatjuk a KKK-gyűlésen levetített propagandafilmet és az új tagok beiktatását. Zseniális! Ugyan a Csuklyásokban végig érezhető a rendező nagyon konkrét politikai állásfoglalása (és épp emiatt válhat több néző számára is unszimpatikussá), de részemről dicsérendő, hogy egy művész ily’ módon meri vállalni a véleményét. S ha mindezt ilyen formában tálalja, mint jelen alkotás esetében, akkor az sem kizárt, hogy a Csuklyások még akár a kultstátuszig is viheti.

Christine   2018. 10. 23.

Ez egy nagyon jól összerakott film, viszont számomra az üzenet és a véleménynyilvánítás elnyomta a történetet és a karaktereket. Szerintem sokkal többet ki lehetett volna hozni belőle, úgy is, hogy egy kicsit több időt hagynak karakterek fejlődésére és a történet kibontakozására.

Attila   2018. 09. 26.

Nem vicc, hogy a legjobb sztorikat nem a forgatókönyvírók, hanem az élet írja. Egyébként teljesen hihetetlen, hogy ez megtörtént, pedig így van. Ami a filmet illeti, erős alakítások, tűpontos rendezés, remekül felépített jelenetek és sztori, az év eddigi egyik legjobbja, amiről szerintem még rengeteget fogunk hallani a fesztiválszezonban.

kmona   2018. 09. 24.

A maga nemében ez egy iszonyúan szórakoztató film, remek humorral, némi drámával és egy olyan valós sztorival, amitől hátast fogsz dobni. Spike Lee nem sokszor hibázott, és most sem teszi, nagyon-nagyon jó szívvel tudom ajánlani!

kodin1   2018. 09. 21.

Hát, a téma nagyon is fajsúlyos, de úgy összességében nem igazán maradt meg bennem. Tetszett a hangulata, a jól megírt párbeszédek, de félek, hogy nagyon el fog tűnni a süllyesztőben ez a film, mert valahol azt éreztem, hogy bizonyos konvencióknak próbálna megfelelni.

John David Washington

Spike Lee sohasem tartozott a visszafogott rendezők közé, de legújabb munkája, ami visszanyúlik filmes gyökereihez (Szemet szemért), nagyon provokatív és szókimondó. A rendező már a Csuklyások első 5 percében a néző tudtára adja, hogy miről is fog szólni ez a film, és ezt az erős felütést sikerül a játékidő utolsó percig kitartania. Mivel egy úgymond „öntörvényű” rendezőről van szó , így számítani lehetett rá, hogy nem fog finomkodni és a szórakoztatás „álcája” mögé markánsan beleszövi saját politikai nézeteit. Természetesen ez egy kétélű fegyver, mivel nem mindenkinél ugyanúgy fog lecsapódni a film mondanivalója, sokaknak talán túl sok lesz az aktuálpolitikai utalás, vagy túl sok lesz a „Black Power”, de egy biztos: nem lehet szó nélkül elmenni mellette. több»

A Csuklyások – BlacKkKlansman egy borzasztóan, fájdalmasan aktuális és releváns alkotás, amely eszméletlenül napi kérdéseket taglal, mindezt úgy, hogy kiválóan vegyíti a humort és a komolyságot. Spike Lee újra nyeregben, remekek a színészi alakítások, és ugyan lehetne egy kicsit rövidebb, de ez nem tartja vissza attól, hogy bemásszon a néző bőre alá, aki sokkban távozhat a moziból. több»

Dráma a rasszizmusról? Igaz történet? Váratlan, de hiteles és humoros jelenetek sorozata? Mindez egyben? Bizony, Spike Lee újradefiniálta a crossover szó jelentését. több»

A film Ron Stallworth valós történetét tárja elénk. Stallworth volt az első afro-amerikai rendőr, aki beépült a hírhedt Ku Klux Klánba. A KKK egykori vezetője, David Duke csak 2006-ban a Miami Herald újságírójától tudta meg, hogy Ron Stallworth színesbőrű.

Ron Stallworth szerette volna, ha Denzel Washington alakítja fiatalkori önmagát, de nagyon megörült, amikor kiderült, hogy a színész fia kapta a szerepet.

A film stáblistája alatt Prince egy korábban kiadatlan dala, a Mary, Don't You Weep csendül fel.