Zöld könyv - Útmutató az élethez (2018)

Green Book

Melinda   2021. 01. 09.

legújabb vélemény a nap véleménye

Az elfogadás, a bátorság és az igaz barátság filmje

Nem találok rá megfelelő szavakat. Ajánlom mindenkinek, aki szeretne látni egy filmet az igaz barátságról, azoknak, akik már ráléptek az elfogadás útjára, és akik még nem, azoknak pláne. Fontos, hogy a rasszizmusról ilyen könnyed és emészthető formá... teljes kritika»

Berto49   2019. 01. 05.

Utazás Délre

A második, általam zseniálisra értékelt film az idén, és még csak január 5. van! Ezt a tendenciát tartva a 2019-es az igazán emlékezetes filmek éve lesz. Pozitívumai a nagyszerű történet, két fantasztikus színész, korhűség és nem utolsó sorban a rass... teljes kritika»

ArpiHajdu és Réci   2019. 07. 09.

A hantás és az arisztokrata Délre tart

Kissé elképzelhetetlennek tűnik, hogy egyazon embernek köszönhetjük a Dumb és Dumbert és a Zöld könyvet. Pedig így van, szinte hihetetlen! Tudom, hogy az alpári humoráról híres duó történetei is sok rajongót tudhatnak magukénak (én mondjuk nem tartoz... teljes kritika»

Filmelemző   2019. 02. 28.

Könnyeden a rasszizmusról

Lehet könnyedén beszélni és alkotni rasszizmusról? Peter Farrelly bebizonyitotta, hogy igen: készített egy erős filmet a témáról drámával, humorral, társadalomkritikával és csipetnyi szarkazmussal. Az eredmény a Zöld könyv lett és az idei, 2019-es Os... teljes kritika»

Shelby07   2020. 03. 26.

Ez is egy olyan kategóriájú film, ami gondolkodásra sarkallja az embert. Ha valaki nem szeret gondolkodni csak nézni ki a fejéből, az jobb, ha meg sem nézi. Egy nagyon jó film, ami bemutatja az emberi természetet, és olyan történetben, amelyben barát... több»

indingo   2019. 02. 17.

Elképesztően jó film. Ismét egy igaz történet, remek alakításokkal. Mindkét főszereplő zseniális, csak úgy lubickolnak a szerepben. Remek a történet felépítése. Amellett hogy egy kőkemény dráma, a humor is kellő szerephez jut benne.

7ETEDIK   2019. 02. 25.

Mindig tanulhatunk a másiktól

Nagyon örülök, hogy megnyerte a legjobb film díját az Oscaron, ennél jobban már csak annak örültem volna ha Viggo Mortensen is megkapja. Ugyanis minden rezdülése zseniális, én őszintén szólva ki sem néztem volna ezt belőle, eddig nem tűnt ki ilyen sz... teljes kritika»

Peter Farrelly
Peter Farrelly
Mahershala Ali

A film összbevétele 319 737 361 dollár volt (imdb.com), míg a magyarországi piacon 167 073 083 forintot termelt.

Viggo Mortensen 180, Mahershala Ali pedig 187 centiméter magasak, így kábé megfelelnek a valódi karaktereknek, viszont Tony Lip inkább kövérkés alkat volt, kövérebb, mint a 20 kilót direkt felszedett Mortensen.

(Harper)

Nick Vallelonga merész húzásra szánta el magát. Felkérte valódi családját, hogy ők alakítsák a filmbeli családját. Tervét úgy valósította meg, hogy Viggo-nak azt mondta, Farrelly vette fel őket, a rendezőnek meg azt állította, hogy Mortensen vállalja a felelősséget a színészi munkájukért. A turpisságra a sajtóturné első hónapja után jöttek rá.

(Thibo84)

A forgatás előtt Viggo Mortensent meghívta Nick Vallelonga, hogy találkozzon a családjával – mindezt egy hat órán át tartó vacsorán.

(Thibo84)

A film egyik írója Tony Vallelonga fia, Nick, aki könnyen hozzáférhetett az apja által anyjának írt levelekhez, s így ezek is szerves részét képezhették a történetnek.

(Thibo84)

A film alapja valós történet. Tony Lip eredeti figurája Tony Vallelonga volt, a forgatókönyv pedig a vele készült interjúkon alapul.

(Thibo84)

Viggo Mortensen javaslatára a film főcím nélkül kezdődik. Az alkotók ezzel azt a hatást szerették volna erősíteni a nézőkben, hogy úgy érezzék, mintha nem is egy filmet néznének.

Nick Vallelonga egy interjúban elmondta, hogy sokszor megkönnyezte a forgatást, mivel a színészek, köztük Linda Cardellini, annyira emlékeztették őt a szüleire.

Kris Bowers, a film zeneszerzője volt Mahershala Ali dublőre a zongorázós jelenetekben.

Viggo Mortensen nagyjából 20 kilót szedett fel a szerep kedvéért.

A Zöld könyv - Útmutató az élethez világpremierje 2018. szeptember 11-én volt a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon. Ezt követően bemutatták a New Orleans-i Filmfesztiválon, és AFI Festen és a BFI Londoni Filmfesztiválon is.

Bár a karaktere a forgatókönyv szempontjából nem teljesen kiforrt, Viggo Mortensen élete egyik legjobb alakítását hozza. Minden mozdulatában, minden szavában ott van „Hantás Tony”, soha egyetlen pillanatra sem esik ki a szerepéből. Aki csak teheti, a feliratos verzióra üljön be: Mortensen beszédmódja, akcentusa és hangsúlyozása külön élvezeti elem lesz a nyelvimádóknak. Mahershala Ali is tökéletesen játssza el ezt a nagyon törékeny férfit, aki törékenysége ellenére folyamatosan harcol az elveiért – nem véletlenül vihette haza a Globe-ot. több»

A Zöld könyv alcímével ellentétben persze nem az élethez, hanem az Oscarhoz nyújt útmutatót: az Akadémia általában imádja ezeket a kedves-vicces oktatómeséket. több»

A Zöld könyv – Útmutató az élethez egy gyönyörű és megható, olykor megrendítő és olykor felemelő, de mindenképpen elgondolkodtató film a barátságról. Akinek tetszett és szereti az Életrevalókat annak ez is kötelező darab! több»