Filmelemző   2019. 02. 28.
Könnyeden a rasszizmusról

Lehet könnyedén beszélni és alkotni rasszizmusról? Peter Farrelly bebizonyitotta, hogy igen: készített egy erős filmet a témáról drámával, humorral, társadalomkritikával és csipetnyi szarkazmussal. Az eredmény a Zöld könyv lett és az idei, 2019-es Oscar-gála legrangosabb díja a legjobb film kategóriában. Az alkotást Viggo Mortensen viszi a vállán, mint vagány alvilági figura kidobóember és testőr, aki a fajgyűlölettől izzó délen fuvarozza keresztbe-kasul a színesbőrű Dont (Mahershala Ali) hogy az zongoraművészként felléphessen a 70-es években kiadott "Zöld könyv" - azaz feketék által is használható szállások éttermek - állomásait érintve. Érdekes a téma, hiszen a rasszizmus ma is aktuális... több»

indingo   2019. 02. 17.

Elképesztően jó film. Ismét egy igaz történet, remek alakításokkal. Mindkét főszereplő zseniális, csak úgy lubickolnak a szerepben. Remek a történet felépítése. Amellett hogy egy kőkemény dráma, a humor is kellő szerephez jut benne.

MMcFly2015   2019. 03. 08.
Kiszámíthatósága ellenére, szerethető és szórakoztató alkotás

Az idei Oscar szezon apropóján külön figyelmet kapott a Zöld könyv, ami ugyan egy szívmelengető, igen jól sikerült road movie, még is az 5 Oscar jelölés (köztük a legjobb film) számomra túlzó. Igaz történet alapján készülő, karakterfejlődésben gazdag és összebarátkozós filmeket láthatunk évente akár többet is, éppen ezért nem tartom különösen egyedinek a Zöld könyvet, főleg, hogy már a beharangozója is a szintén díjazott Miss Daisy sofőrjével való hasonlóságra hívja fel a figyelmet. Ezekkel az állításokkal véletlenül sem akarom leírni a filmet, mert őszintén minden percét élveztem, de azt tisztázni szerettem volna, hogy szerintem nagy a hype a film körül (az Akadémia részéről). Viggo Mortens... több»

Milanman   2019. 01. 08.
Gyógyító utazás

Peter Farrelly eddig jobban, vagy kevésbé sikerült vígjátékairól volt híres, amik elsősorban a humor egyszerűbb formáját fogták meg és többnyire (al)testiséggel próbáltak nevetést kicsikarni a nézőkből. Ezért is különösen meglepő, hogy a Zöld könyvvel a rendezőnek 2018 egyik legszebb (tan)meséjét sikerült megalkotnia. Már a történet felütése is parádés. A 60-as évek elejének Amerikájában járunk. Tony Lip (Mortensen pályafutásának egyik legjobb alakítása) a new yorki éjszakai életben dolgozik, igazi italo-amerikai figura, nagy családdal, hangzavarral, de sok-sok szeretettel körülvéve. Munkahelyének időleges bezárása révén lehetőséget kap, hogy legyen sofőrje, kísérője az afro-amerikai zong... több»

Ms. Akárki   2019. 05. 12.

Nagyon jó film. Érdekes és izgalmas a régi kori színvilág, látvány és hogy milyen könnyeden görgeti a fonalát a történetnek, pedig igen komoly témákat villant fel, igaz nem igazán akarja boncolgatni. Rasszizmus, melegség, maffia, mind mind megjelenik a filmben az álszent gazdagokkal egyetemben, akik meg akarják hallgatni a híres néger zongoristát, viszont azt már nem akarják engedni hogy egy helyen étkezzenek.

Peter Farrelly
Peter Farrelly
Mahershala Ali

A Zöld könyv – Útmutató az élethez egy gyönyörű és megható, olykor megrendítő és olykor felemelő, de mindenképpen elgondolkodtató film a barátságról. Akinek tetszett és szereti az Életrevalókat annak ez is kötelező darab! több»

Bár a karaktere a forgatókönyv szempontjából nem teljesen kiforrt, Viggo Mortensen élete egyik legjobb alakítását hozza. Minden mozdulatában, minden szavában ott van „Hantás Tony”, soha egyetlen pillanatra sem esik ki a szerepéből. Aki csak teheti, a feliratos verzióra üljön be: Mortensen beszédmódja, akcentusa és hangsúlyozása külön élvezeti elem lesz a nyelvimádóknak. Mahershala Ali is tökéletesen játssza el ezt a nagyon törékeny férfit, aki törékenysége ellenére folyamatosan harcol az elveiért – nem véletlenül vihette haza a Globe-ot.
A Zöld könyv kevés hiányosságával együtt abszolút többször nézős film. Ajánlani tudom azoknak, akik minőségi szórakozásra vágynak, tökéletes színészi alakításokkal és szellemes forgatókönyvvel. több»

Kedves, szívmelengető, szellemes matinéfilm, amelyet nagyon, nagyon jó nézni. Az 5 Oscar-jelölés mégis túlzásnak tűnik. több»

Nick Vallelonga merész húzásra szánta el magát. Felkérte valódi családját, hogy ők alakítsák a filmbeli családját. Tervét úgy valósította meg, hogy Viggo-nak azt mondta, Farrelly vette fel őket, a rendezőnek meg azt állította, hogy Mortensen vállalja a felelősséget a színészi munkájukért. A turpisságra a sajtóturné első hónapja után jöttek rá.

(Thibo84)

A forgatás előtt Viggo Mortensent meghívta Nick Vallelonga, hogy találkozzon a családjával - mindezt egy hat órán át tartó vacsorán.

(Thibo84)

A film egyik írója Tony Vallelonga fia, Nick, aki könnyen hozzáférhetett az apja által anyjának írt levelekhez, s így ezek is szerves részét képezhették a történetnek.