Filmelemző   2019. 02. 28.
Könnyeden a rasszizmusról

Lehet könnyedén beszélni és alkotni rasszizmusról? Peter Farrelly bebizonyitotta, hogy igen: készített egy erős filmet a témáról drámával, humorral, társadalomkritikával és csipetnyi szarkazmussal. Az eredmény a Zöld könyv lett és az idei, 2019-es Oscar-gála legrangosabb díja a legjobb film kategóriában. Az alkotást Viggo Mortensen viszi a vállán, mint vagány alvilági figura kidobóember és testőr, aki a fajgyűlölettől izzó délen fuvarozza keresztbe-kasul a színesbőrű Dont (Mahershala Ali) hogy az zongoraművészként felléphessen a 70-es években kiadott "Zöld könyv" - azaz feketék által is használható szállások éttermek - állomásait érintve. Érdekes a téma, hiszen a rasszizmus ma is aktuális... több»

Berto49   2019. 01. 05.
Utazás Délre

A második, általam zseniálisra értékelt film az idén, és még csak január 5. van! Ezt a tendenciát tartva a 2019-es az igazán emlékezetes filmek éve lesz. Pozitívumai a nagyszerű történet, két fantasztikus színész, korhűség és nem utolsó sorban a rasszizmus elítélése. Szégyenletes múltja van a „nagy” Amerikának, hogy még a hatvanas évek elején is ilyen fajgyűlölő mentalitás uralkodott a déli államokban. Minden szöveg nélkül sok jelentéssel bír az a jelenet, amikor a felforrt hűtővíz miatt megállni kényszerült az autó és kiszállt belőle a zongora virtuóz, Don Shirley. A földeken robotoló színesek és a közte lévő mély, áthídalhatlan szakadék megjelenítése talán a legjobb részlete a filmnek. Tém... több»

ArpiHajdu és Réci   2019. 07. 09.
A hantás és az arisztokrata Délre tart

:::A KRITIKA CSELEKMÉNYLEÍRÁST TARTALMAZHAT::: Kissé elképzelhetetlennek tűnik, hogy egyazon embernek köszönhetjük a Dumb és Dumbert és a Zöld könyvet. Pedig így van, szinte hihetetlen! Tudom, hogy az alpári humoráról híres duó történetei is sok rajongót tudhatnak magukénak (én mondjuk nem tartozom közéjük), de azt azért bárki beláthatja, hogy a Zöld könyv egy merőben más minőséget képvisel, s teszi ezt úgy, hogy egy közkedvelt témát mutat be egy eddig kevésbé ismert nézőpontból, s közben alpári viccelődés nélkül is képes humoros és szórakoztató lenni. Közkedvelt téma, sőt azt is mondhatnánk, egy kissé már túlreprezentált (bár tény, a téma kifogyhatatlan) a faji megbélyegzés, ezen belül is ... több»

indingo   2019. 02. 17.

Elképesztően jó film. Ismét egy igaz történet, remek alakításokkal. Mindkét főszereplő zseniális, csak úgy lubickolnak a szerepben. Remek a történet felépítése. Amellett hogy egy kőkemény dráma, a humor is kellő szerephez jut benne.

HETEDIK   2019. 02. 25.
Mindig tanulhatunk a másiktól

Nagyon örülök, hogy megnyerte a legjobb film díját az Oscaron, ennél jobban már csak annak örültem volna ha Viggo Mortensen is megkapja. Ugyanis minden rezdülése zseniális, én őszintén szólva ki sem néztem volna ezt belőle, eddig nem tűnt ki ilyen szintű alakítással, de Farrelly kihozta belőle. Ami pedig Farrelly-t illeti, én nem lepődtem meg hogy drámai vonalon is ilyet képes alkotni. Korábban tesójával már elkövettek egy bizonyos Nagyon nagy őt, ami ugyanúgy tele van drámával, amellett hogy pokoli vicces. Itt adott egy olasz származású kidobó meg egy fekete zongorista, teljesen más világokból és háttérből, mégis folyamatosan tanulnak a másiktól és lassan a legjobb barátok lesznek. És amell... több»

Peter Farrelly
Peter Farrelly
Mahershala Ali

A Zöld könyv – Útmutató az élethez egy gyönyörű és megható, olykor megrendítő és olykor felemelő, de mindenképpen elgondolkodtató film a barátságról. Akinek tetszett és szereti az Életrevalókat annak ez is kötelező darab! több»

Bár a karaktere a forgatókönyv szempontjából nem teljesen kiforrt, Viggo Mortensen élete egyik legjobb alakítását hozza. Minden mozdulatában, minden szavában ott van „Hantás Tony”, soha egyetlen pillanatra sem esik ki a szerepéből. Aki csak teheti, a feliratos verzióra üljön be: Mortensen beszédmódja, akcentusa és hangsúlyozása külön élvezeti elem lesz a nyelvimádóknak. Mahershala Ali is tökéletesen játssza el ezt a nagyon törékeny férfit, aki törékenysége ellenére folyamatosan harcol az elveiért – nem véletlenül vihette haza a Globe-ot.
A Zöld könyv kevés hiányosságával együtt abszolút többször nézős film. Ajánlani tudom azoknak, akik minőségi szórakozásra vágynak, tökéletes színészi alakításokkal és szellemes forgatókönyvvel. több»

Kedves, szívmelengető, szellemes matinéfilm, amelyet nagyon, nagyon jó nézni. Az 5 Oscar-jelölés mégis túlzásnak tűnik. több»

A film összbevétele 319 737 361 dollár volt (imdb.com), míg a magyarországi piacon 167 073 083 forintot termelt.

Nick Vallelonga merész húzásra szánta el magát. Felkérte valódi családját, hogy ők alakítsák a filmbeli családját. Tervét úgy valósította meg, hogy Viggo-nak azt mondta, Farrelly vette fel őket, a rendezőnek meg azt állította, hogy Mortensen vállalja a felelősséget a színészi munkájukért. A turpisságra a sajtóturné első hónapja után jöttek rá.

(Thibo84)

A forgatás előtt Viggo Mortensent meghívta Nick Vallelonga, hogy találkozzon a családjával - mindezt egy hat órán át tartó vacsorán.

(Thibo84)

A film egyik írója Tony Vallelonga fia, Nick, aki könnyen hozzáférhetett az apja által anyjának írt levelekhez, s így ezek is szerves részét képezhették a történetnek.