Az aranypinty

The Goldfinch
dakod
Jeffrey Wright
Nicole Kidman

Pokolgép dönti romba New York híres múzeumát, a látogatók nagy része életét veszti. Egy helyi kiskamasznak sikerül életben maradni az omladék alatt, anyja azonban az áldozatok közt szerepel. A nagy felfordulásban a fiúhoz kerül egy többszáz éves németalföldi alkotás, melyet féltve őriz és… Több

Rendező: John Crowley
Író: Donna Tartt
Forgatókönyvíró: Peter Straughan
Premier (HU): 2019.09.19.
Forgalmazó: InterCom

2021.10.29 Ms. Akárki

Huh, hát ez igazi kínszenvedés, de mégsem bántam meg, hogy megnéztem. Bár a hangulatát az embernek végképp tönkreteszi a nyomorúságával, de a kíváncsiságom erősebb volt. Teljesen ledöbbentem, amikor kiderült, hogy a srác évekig vigyázott a csomagra, ... Több

2021.06.10 qwer

Nem pont azt kaptam a filmtől, amire számítottam; a történet kerek, és passzol hozzá a lassú tempó és a melankolikus hangulat, mégis indokolatlanul elnyújtottnak éreztem. Akik nem szeretik az eseménytelen, apró nüanszokra és emberi kapcsolatokra épül... Több

2019.09.23 indingo

Az előzetes alapján nem igazán tudtam, hogy mire számítsak, de úgy voltam vele, hogy egy Pulitzer díjas regényből készült film nem lehet olyan rossz. Elég lassan csordogált a film, és vártam a katarzist a végére, de az elmaradt.

2019.12.26 Berto49

Theo és a tengelic

Nem volt türelmem a 800 oldalas, magyarra is lefordított regényt végigolvasni, több mint a felén azért túljutottam. Megelégedtem tehát a két és fél órás filmváltozattal. Nem sokat vesztettem volna, ha ezt is kihagyom. A kritikusok valósággal „szétcincálták” a filmet, a különböző fesztiváldíjakra gyúrás sikertelen maradt. Lehetetlen egy regénymonstrum minden fontos gondolatát belepréselni egy filmváltozatba, különösen akkor, ha az írásmű sem bővelkedik azokkal. A harminc hétig a bestseller listán szereplő könyv maximum csak a terjedelmével tűnt ki, mert az amúgy sikeres írónő a rengeteg nyomdai ív teleírásával – szerintem – nem alkotott jelentős művet. A betűtengerben elsüllyedt a hiteles mondanivaló, a történet tragikus szálai nálam nem okoztak különösebb megrendülést. A film legfőbb jellemzője a szép fényképezés, de ezen nincs semmi csodálkozni való, hiszen az operatőr Roger Deakins volt. A szereplők is csak az átlagot hozták (bocs’ Nicole Kidman!) Egy meglehetősen sikertelen regényadaptáción vagyok túl, amit talán nem is volt érdemes filmre vinni.

2020.01.31 Szilonka

Valami különlegesre és lenyűgözőre számította. A története elég hétköznapi volt, de legalább kerek.

A film összbevétele 9 932 621 dollár volt (imdb.com), míg a magyarországi piacon 8 929 129 forintot termelt. A hazai mozik összesen 6 356 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

Carel Fabritius (Rembrandt egyik legtehetségesebb tanítványa volt) „Az aranypinty” című festményének története és a film főhősének sorsa látványosan összefonódik. 1654. októberében Delft városának egy egész negyede megsemmisült egy lőporraktár robbanása miatt. Rommá változott a festő műterme is, az alkotó is fiatalon a halálát lelte. Csodával határos módon néhány festmény épen maradt, „Az aranypinty” manapság egy hágai múzeum féltett kincse. A regény és a film szerint a Metropolitan Múzeumban kiállított festmény egy terrortámadás okozta robbanás következtében került a főhős Theohoz, aki a támadás során meghalt édesanyja emléke miatt őrizte a képet. Szerző: Berto49

Az aranypinty a Warner Bros. és az Amazon első közös filmje. Utóbbi a film költségvetésének több mint a harmadát állta, és exkluzív jogokkal rendelkezik a produkció streamelésére és forgalmazására a saját platformján. A Warner a film mozis forgalmazásáért felel. Szerző: hp

Donna Tartt azonos című regénye 30 hétig szerepelt folyamatosan a The New York Times bestseller listáján. Szerző: hp

A film alapjául szolgáló regény címét adó Az aranypinty Carel Fabritius 1654-es festménye, mely a "Mauritshuis in The Hague" gyűjteményét képezi Amszterdamban. A Pulitzer-díjas regény szerzője, Donna Tartt húsz évvel a kötetének megjelenése előtt látta első alkalommal a festményt.Szerző: hp

(2019. 09. 25.)
Producerei okkal gondolhatták, hogy Az aranypintyet a vászon aranytojást tojó tyúkká változhatja majd a kasszákban és a díjátadókon egyaránt, ám az eddigieket tekintve nehezen csalódhattak volna nagyobbat. Több

(2019. 10. 14.)
A semmi, ha aranyba öntjük
Bizonyára mindenkinek akadt olyan ismerőse, aki már a középiskolában (vagy az egyetem első szemeszterében) öltönyt hordott, de ettől komoly figura helyett csak pojácának tűnt. Több

(2019. 11. 14.)
A reprodukció buktatói
Bár Az Aranypintyet nem a legjobban sikerült adaptációk között fogjuk számontartani az irodalmi alapanyag sajátosságait nem kellő mértékben szem előtt tartó forgatókönyve, illetve az egyediség hiánya miatt, az egyes vizuális megoldásai, valamint a színészek alakításai miatt egyszer mindenképpen érdemes megtekinteni, de csak Tartt regényének ismeret... Több

(2019. 09. 16.)
Az Aranypinty egy kevésbé irigylésre méltó, de mindenképpen gyönyörű felnövés történet, ami olyan csendben, visszafogottan, de ellentmondást nem tűrően ad át egy traumát, ahogyan csak egy igazi műremek tudja felkavarni az ember érzéseit. Több

(2019. 09. 25.)
Bizony, itt van egy szépelgő film, ami sorsról, végzetről, s csupa-csupa fontos és rejtélyes dologról szólna, mégis annyira érdekfeszítő, mint egy kiégett, rosszul fizetett, az orra alá dörmögő művészettörténész tárlatvezetése a világ legizgalmasabb múzeumában. Elkeserítően semennyire. Több