Játssz egy Nintendo Switch Lite-ért » Login

Az aranypinty

belavagyok   2020. 10. 27.

Teljesen súlytalan film lett. A története 30 percig érdekelt, de azt hittem, majd jobb lesz. A nagy nevek ellenére csalódás a film.

indingo   2019. 09. 23.

Az előzetes alapján nem igazán tudtam, hogy mire számítsak, de úgy voltam vele, hogy egy Pulitzer díjas regényből készült film nem lehet olyan rossz. Elég lassan csordogált a film és vártam a katarzist a végére, de az elmaradt.

Berto49   2019. 12. 26.

Theo és a tengelic

Nem volt türelmem a 800 oldalas magyarra is lefordított regényt végigolvasni, több mint a felén azért túljutottam. Megelégedtem tehát a két és fél órás filmváltozattal. Nem sokat vesztettem volna, ha ezt is kihagyom. A kritikusok valósággal „szétcincálták” a filmet, a különböző fesztiváldíjakra gyúrás sikertelen maradt. Lehetetlen egy regénymonstrum minden fontos gondolatát belepréselni egy filmváltozatba, különösen akkor, ha az írásmű sem bővelkedik azokkal. A harminc hétig a bestseller listán szereplő könyv maximum csak a terjedelmével tűnt ki, mert az amúgy sikeres írónő a rengeteg nyomdai ív teleírásával – szerintem – nem alkotott jelentős művet. A betűtengerben elsüllyedt a hiteles mondanivaló, a történet tragikus szálai nálam nem okoztak különösebb megrendülést. A film legfőbb jellemzője a szép fényképezés, de ezen nincs semmi csodálkozni való, hiszen az operatőr Roger Deakins volt. A szereplők is csak az átlagot hozták (bocs’ Nicole Kidman!) Egy meglehetősen sikertelen regényadaptáción vagyok túl, amit talán nem is volt érdemes filmre vinni.

Szilonka   2020. 01. 31.

Valami különlegesre és lenyűgözőre számította. A története elég hétköznapi volt, de legalább kerek.

TomÁcs   2019. 09. 23.

A látványvilága érdekes volt a film, de valahogy nagyon lassan indult be a történet. lehetett volna rövidebb is, sok volt az elnyújtott jelenet.

VvV   2019. 10. 26.

Nem tudom elképzelni a regényt, mert a film is olyan lassú hogy csak na. A Stranger Thinges gyerek remekül hozta a figurát.

Lonka   2020. 03. 04.

Finn Wolfhard volt az egyik ok, amiért megnéztem. Benne nem csalódtam, de a történetben igen.

Jeffrey Wright
Nicole Kidman

A film összbevétele 9 932 621 dollár volt (imdb.com), míg a magyarországi piacon 8 929 129 forintot termelt. A hazai mozik összesen 6 356 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

Carel Fabritius (Rembrandt egyik legtehetségesebb tanítványa volt) „Az aranypinty” című festményének története és a film főhősének sorsa látványosan összefonódik. 1654. októberében Delft városának egy egész negyede megsemmisült egy lőporraktár robbanása miatt. Rommá változott a festő műterme is, az alkotó is fiatalon a halálát lelte. Csodával határos módon néhány festmény épen maradt, „Az aranypinty” manapság egy hágai múzeum féltett kincse. A regény és a film szerint a Metropolitan Múzeumban kiállított festmény egy terrortámadás okozta robbanás következtében került a főhős Theohoz, aki a támadás során meghalt édesanyja emléke miatt őrizte a képet.

(Berto49)

Az aranypinty a Warner Bros. és az Amazon első közös filmje. Utóbbi a film költségvetésének több mint a harmadát állta, és exkluzív jogokkal rendelkezik a produkció streamelésére és forgalmazására a saját platformján. A Warner a film mozis forgalmazásáért felel.

Donna Tartt azonos című regénye 30 hétig szerepelt folyamatosan a The New York Times bestseller listáján.

A film alapjául szolgáló regény címét adó Az aranypinty Carel Fabritius 1654-es festménye, mely a "Mauritshuis in The Hague" gyűjteményét képezi Amszterdamban. A Pulitzer-díjas regény szerzője, Donna Tartt húsz évvel a kötetének megjelenése előtt látta első alkalommal a festményt.

Az aranypinty Kelley Dixon első mozifilmje. Kelley-t eddigi pályája során 9 alkalommal jelölték Emmy-díjra a Breaking Bad - Totál szívás című sorozatban nyújtott alakításáért.

Nem Finn Wolfhard volt John Crowley első választása a fiatal Boris szerepére. A rendező eredetileg orosz színházi színészeket akart szerződtetni. Finn a castingon végül a tökéletes orosz akcentusával nyűgözte le a rendezőt és a film akcentus specialistáját, Kristina Nazarevskaiát.

Hobie szerepére Ralph Fiennes és Liam Neeson is esélyes volt, de egyikük sem vállalta. A szerepet végül Jeffrey Wright kapta.

Julianne Moore-t is megkeresték Theodore anyjának szerepére, azoban a színésznő nem élt a lehetőséggel.

Az aranypinty forgatása 2018. január 23-án kezdődött meg New Yorkban, majd április 3-tól Albuquerque-ben folytatódtak a munkálatok.

2017. október 4-én a Variety-nek adott interjújában Roger Deakins elárulta, hogy ez lesz a következő filmje a Szárnyas fejvadász 2049 után. Ugyanezen a napon derült ki, hogy az Aranypinty főszerepében Ansel Elgortot láthatjuk majd.

Az Aranypinty egy kevésbé irigylésre méltó, de mindenképpen gyönyörű felnövés történet, ami olyan csendben, visszafogottan, de ellentmondást nem tűrően ad át egy traumát, ahogyan csak egy igazi műremek tudja felkavarni az ember érzéseit. több»

Nem egy könnyű film az biztos, erre a mozira rá kell hangolódni, érteni kell, de aki szereti a drámákat, a mélyebb mondanivalóval rendelkező alkotásokat, melyek a moziteremből kilépve gondolatokat ébresztenek és szolgáltatnak beszédtémát, azoknak érdemes megnézni az Aranypintyet. több»

Bizony, itt van egy szépelgő film, ami sorsról, végzetről, s csupa-csupa fontos és rejtélyes dologról szólna, mégis annyira érdekfeszítő, mint egy kiégett, rosszul fizetett, az orra alá dörmögő művészettörténész tárlatvezetése a világ legizgalmasabb múzeumában. Elkeserítően semennyire. több»