Az aranypinty

indingo   2019. 09. 23.

Az előzetes alapján nem igazán tudtam, hogy mire számítsak, de úgy voltam vele, hogy egy Pulitzer díjas regényből készült film nem lehet olyan rossz. Elég lassan csordogált a film és vártam a katarzist a végére, de az elmaradt.

Berto49   2019. 12. 26.
Theo és a tengelic

Nem volt türelmem a 800 oldalas magyarra is lefordított regényt végigolvasni, több mint a felén azért túljutottam. Megelégedtem tehát a két és fél órás filmváltozattal. Nem sokat vesztettem volna, ha ezt is kihagyom. A kritikusok valósággal „szétcincálták” a filmet, a különböző fesztiváldíjakra gyúrás sikertelen maradt. Lehetetlen egy regénymonstrum minden fontos gondolatát belepréselni egy filmváltozatba, különösen akkor, ha az írásmű sem bővelkedik azokkal. A harminc hétig a bestseller listán szereplő könyv maximum csak a terjedelmével tűnt ki, mert az amúgy sikeres írónő a rengeteg nyomdai ív teleírásával – szerintem – nem alkotott jelentős művet. A betűtengerben elsüllyedt a hiteles mondanivaló, a történet tragikus szálai nálam nem okoztak különösebb megrendülést. A film legfőbb jellemzője a szép fényképezés, de ezen nincs semmi csodálkozni való, hiszen az operatőr Roger Deakins volt. A szereplők is csak az átlagot hozták (bocs’ Nicole Kidman!) Egy meglehetősen sikertelen regényadaptáción vagyok túl, amit talán nem is volt érdemes filmre vinni.

TomÁcs   2019. 09. 23.

A látványvilága érdekes volt a film, de valahogy nagyon lassan indult be a történet. lehetett volna rövidebb is, sok volt az elnyújtott jelenet.

VvV   2019. 10. 26.

Nem tudom elképzelni a regényt, mert a film is olyan lassú hogy csak na. A Stranger Thinges gyerek remekül hozta a figurát.

czerik   2019. 09. 22.

Igazi elgondolkodtató dráma, lebilincselő történettel és nagyszerű színészi munkával.

Jeffrey Wright
Nicole Kidman

Az Aranypinty egy kevésbé irigylésre méltó, de mindenképpen gyönyörű felnövés történet, ami olyan csendben, visszafogottan, de ellentmondást nem tűrően ad át egy traumát, ahogyan csak egy igazi műremek tudja felkavarni az ember érzéseit. több»

Nem egy könnyű film az biztos, erre a mozira rá kell hangolódni, érteni kell, de aki szereti a drámákat, a mélyebb mondanivalóval rendelkező alkotásokat, melyek a moziteremből kilépve gondolatokat ébresztenek és szolgáltatnak beszédtémát, azoknak érdemes megnézni az Aranypintyet. több»

Bizony, itt van egy szépelgő film, ami sorsról, végzetről, s csupa-csupa fontos és rejtélyes dologról szólna, mégis annyira érdekfeszítő, mint egy kiégett, rosszul fizetett, az orra alá dörmögő művészettörténész tárlatvezetése a világ legizgalmasabb múzeumában. Elkeserítően semennyire. több»

A film 8 929 129 forintos bevételt termelt Magyarországon. A hazai mozik összesen 6 356 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

Carel Fabritius (Rembrandt egyik legtehetségesebb tanítványa volt) „Az aranypinty” című festményének története és a film főhősének sorsa látványosan összefonódik. 1654. októberében Delft városának egy egész negyede megsemmisült egy lőporraktár robbanása miatt. Rommá változott a festő műterme is, az alkotó is fiatalon a halálát lelte. Csodával határos módon néhány festmény épen maradt, „Az aranypinty” manapság egy hágai múzeum féltett kincse. A regény és a film szerint a Metropolitan Múzeumban kiállított festmény egy terrortámadás okozta robbanás következtében került a főhős Theohoz, aki a támadás során meghalt édesanyja emléke miatt őrizte a képet.

(Berto49 )

Az aranypinty a Warner Bros. és az Amazon első közös filmje. Utóbbi a film költségvetésének több mint a harmadát állta, és exkluzív jogokkal rendelkezik a produkció streamelésére és forgalmazására a saját platformján. A Warner a film mozis forgalmazásáért felel.

Donna Tartt azonos című regénye 30 hétig szerepelt folyamatosan a The New York Times bestseller listáján.