Jerico

Robin Wright
Keira Knightley
Keanu Reeves
Jason Clarke

Az Everest című dokumentumfilm a világ legmagasabb hegycsúcsának elérésére tett kísérletet mutatja be, annak minden váratlan eseményével. Két expedíciót követhetünk nyomon, akik sikeresen megmásszák a Mount Everestet, miközben próbára teszik saját akaraterejüket is. Az út során azonban vihar… Több

Forgatókönyvíró: William Nicholson, Simon Beaufoy
Ország: Amerikai Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Izland
Premier (HU): 2015.09.17. | HBO Max (2021.06.20.)

2023.06.06 Szarka Eszter

A közelmúltban elhunyt magyar hegymászó előtt tisztelegve mutatta be a tévé. Nagyon sok mindent szerettek volna megmutatni a valós szereplőkről, a mászás hátteréről, a családokról. Végül mindenből csak felszínesen sikerült. Hosszú volt a bevezetés, k... Több

2023.05.31 Jerico

Történethű és élvezetes bemutatása egy 1996-os tragédiának

Az 1996-os tragédia a világ legmagasabb hegyén egy hóvihar miatt következett be. Nyolcan meghaltak, és egy hegymászó elvesztette minden ujját és az orrát is. Az eset máig a legsúlyosabb katasztrófa a Mount Everest 1953-as legelső megmászása óta. A valós eseményeket két túlélő is megírta saját könyvben: Jon Krakauer és Beck Weathers (ő az, aki az ujjait és orrát áldozta a mászásért). A Baltasar Kormákus rendezésében készült 2015-ös film tűpontosan mutatja meg a kis csapat mindennapjait a tragédia lezárultáig. Még arra is ügyeltek, hogy a filmbeli ruházat tökéletesen egyezzen a megmaradt fényképeken megjelenő ruhákkal. Az egyetlen fennmaradt csoportképen (a tragédia előtt) Rob Hall, az expedíció vezetője (és a nyolc áldozat egyike) keresztbe tett lábal ül, és az őt alakító Jason Clarke az ominózus jelenetben pontosan ugyanúgy ül be a képhez. Mindenben törekedtek a hitelességre, így a film tényleg nagyon jó lett. Vagy tucatszor láttam és most, szegény Suhajda Szilárd 2023. május 26-i tragédiája kapcsán újra megnéztem.

Nekem Jake Gyllenhaal a Holnapután és az Éjjeli Féreg filmeken kívül csalódás, mint ahogy itt is. Nekem nagyon lapos, erőltetett és eseménytelen mozinak tűnt, nem tetszett, próbálom magam túltenni rajta.

2016.01.13 dulkap

A film alcíme az is lehetne, hogy 'Hogyan ne mászd meg az Everest-et'. Nehéz elhinni, hogy megtörtént eseményeken alapszik, mert még laikusként is látszik, hogy amit el lehet követni, azt a profi hegymászók egy része el is követte. Ez azért rontott a... Több

2022.06.11 Klauka89

Rob feleségével maximálisan együtt tudtam érezni, könnyekig hatódtam. Sajnáltam az elhunytakat, mert ez egy nagyon szomorú dráma, de ezek a történetek mindig valaki vagy valakik túlzó vakmerőségének köszönhetően alakulnak ki. Büszkeség, bátorság és e... Több

A film összbevétele 203 427 584 dollár volt (imdb.com), míg a magyarországi piacon 221 641 716 forintot termelt.

A filmben bemutatott és tragédiával végződő csúcstámadást követően két túlélő is megírta könyv formájában az egész sztorit. Ám a két könyv több ponton is eltérően mutatja be az eseményeket. A két könyv: Jon Krakauer: Ég és jég; Beck Weathers: Túléltem az Everestet.Szerző: Jerico

A mászók közt volt az a John Krakauer, aki később könyv formájában is feldolgozta a történteket. Valamint ő írta meg pár évvel később a nagy sikerű, igaz történetet bemutató könyvet (amelyből azonos címmel (Út a vadonba) film is készült.Szerző: Adepto

2014 áprilisában egy lavina következtében 16 ember vesztette életét az Everesten (ez egyébként több, mint ahány ember a film történetében meghal). A filmet még abban az évben szerették volna leforgatni, ám a tragédia miatt későbbre halasztották.Szerző: ArpiHajdu és Réci

A Velencei Filmfesztiválon volt a film világpremiere.Szerző: mamiéstöti2

Túl a csúcson
Valós eseményeken alapuló, régi vágású katasztrófafilmként indul az izlandi Baltasar Kormákur mozija, az Everest, hogy aztán olyan 3D-s IMAX –látványossággá szelídüljön, amely maximum elismerést, mintsem együttérzést vált ki belőlünk. HUNGLER TÍMEA KRITIKÁJA.

(2015. 09. 17.)
Míg nézzük a filmet, a testünk haldokolni fog
Az Everest az emberi teljesítőképesség határa után játszódik, és nagyon fogunk fázni, mikor elhagyjuk a nézőteret. Több

(2015. 09. 13.)
Döbbenetesen látványos csúcstámadás, mely egyszerre tiszteleg a hegymászók elvakult bátorsága előtt, s teszi fel a tematika örök kérdését: Megéri belehalni? Több

Evilági Caradhras
Átérzed a hideget, a fulladást, az erőfeszítést, a kitartás gyönyörét – és a hegy mindent felülmúló szépségét is: az Everest uralkodik a hegymászókon és a filmen is. Több

Értékelés: 7.5/10
(2015. 10. 09.)
A film erőssége a realizmusban és egyszerűségében rejlik, nincsenek felesleges információk, csak a mászók mérhetetlen a karatereje és a kegyetlen természet. Ez a realizmus éri el azt, hogy két órán keresztül ne unatkozzunk, és dideregve dörzsöljük össze tenyerünket akár egy harminc fokos teremben is. Több