Én, Tonya (2017)

I, Tonya

Patya94   2020. 11. 29.

Szerintem Margot Robbie-nak élete egyik legjobb döntése volt, hogy vállalta ezt a filmet. Ezentúl, ha bárki odab*ssza neki, hogy csak egy kirakat színész, akkor megmutathatja neki ezt az alkotást. Többek közt ez is egy jó bizonyíték arra, hogy attól, hogy valaki szexi, még lehet jó színész.

MMcFly2015   2019. 10. 24.

Életrajzi dráma különös rendezésben

Utánaolvastam a történetnek a film megtekintése előtt, és kíváncsivá tett, miként dolgoznak fel egy ilyen médiabotrányt. Az O. J. Simpsonról szóló sorozat óta jobban felfigyelek az ilyen típusú életrajzi filmekre, mint előtte. Milyen jól is teszem, a... teljes kritika»

ArpiHajdu és Réci   2018. 06. 26.

Ez elillant amerikai álom és karrier

Hiába a bravúros sportteljesítmény, egy botránnyal még egy élsportoló is sokkal jobban fel tudja magára hívni a közvélemény figyelmét. Szegény Tonya Harding is hiába volt az első női műkorcsolyázó, aki megugrotta a tripla axelt, s karrierje egészen ü... teljes kritika»

HercegPeter   2018. 11. 25.

Margot Robbie 2013-ban robbant be a köztudatba a Wall Street farkasával és azóta pályafutása felfelé ível. Ez a szerep se ront a megítélésén. Viszont nekem annyi problémám volt most vele (vagyis nem is igazán vele), hogy a 15 éves Tonyaként nekem nem... több»

indingo   2018. 08. 04.

Elég jól összerakott film egy nem mindennapi történetről. Az idei Oscar jelölt filmekből a kedvencem.

Deku   2018. 02. 15.

Tele van igazán értékes pillanatokkal és persze nem is volt kérdés, hogy többször is megnézném. Kincset ér ez a film, a karakterek és a pillanatok is nagyon el lettek találva, ami miatt számomra ez a film teljesen megmutatta, hogy van értelme az egésznek.

dailyfilmsan   2019. 03. 26.

Én élveztem, kicsit a szereplőkkel nem jutottam dűlőre. Szerintem egy pöppet elsiklott a casting. Úgy értem, Tonya és az anyja karaktere csúcs volt, de a férje nem győzött meg. Ez a dokumentumfilmszerű bemutatás is illet a filmhez. Az meg, hogy Margo... több»

Bojana Novaković
Paul Walter Hauser
Caitlin Carver
Mckenna Grace
Margot Robbie

A film összbevétele 53 939 297 dollár volt (imdb.com), míg a magyarországi piacon 27 516 302 forintot termelt. A hazai mozik összesen 20 719 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

Margot Robbie nemcsak a főszereplője, hanem férjével, Tom Ackerley-vel együtt a társproducere is a filmnek.

A film koreográfusa Sarah Kawahara kanadai műkorcsolyázó volt, aki kétszeres Emmy-díjas koreográfus, s Nancy Kerrigannal is dolgozott már együtt.

Tonya Harding kedvenc jelenete a filmből, amikor Margot Robbie egy verseny után káromkodva kiabál a zsűrinek. Ilyen a valóságban természetesen nem történt.

Nancy Kerrigan úgy nyilatkozott a film bemutatója előtt, hogy esze ágában sincs megnézni, bőven elég volt a való életben átélnie.

Allison Janney maga is műkorcsolyázott fiatal korában, ám egy súlyos baleset miatt, amely miatt majdnem a lábát is amputálni kellett, abbahagyta a sportot.

Craig Gillespie-t nagyban inspirálta Gus Van Sant Majd' megdöglik érte című alkotása, a zenehasználatot pedig Martin Scorsesetől leste el (pl. egy erőszakos jelenetnél vidám zene szóljon).

Craig Gillespie azt kérte az operatőrtől, Nicolas Karakatsanis-tól, hogy érje el azt a hatást, mintha a néző azt érezné, hogy a kamera már nem tud lépést tartani a szereplőkkel. Így Karakatsanis sokszor azt sem tudta, hogy merre fognak elindulni felvételkor a szereplők.

Az első vágás 20-25 perccel hosszabb volt, mint a film végső verziója. Ez azért történt, mert Craig Gillespie túl viccesnek találta Allison Janney és Paul Walter Hauser jeleneteit, s bár vicces filmet szeretett volna készíteni, azért nem ennyire, így kénytelen volt kivágni párat belőlük.

Tonya anyja vállán az interjús jelenetekben egy madár ül (akárcsak egy archív anyagban, amelyben interjút készítettek vele, mikor Tonya még csak 15 éves volt). Allison Janney az egész filmben cigarettázik, a madár tulajdonosa pedig megtiltotta a stábnak, hogy a madár közelében rágyújtsanak. Így jött végül az oxigénpalack ötlete, amely Janney fejéből pattant ki.

Tonya Harding már 15 éve nem beszélt az édesanyjával, LaVona Goldennel, aki ráadásul idő közben nevet is változtatott, így ő a film készítésében sem vett részt. A sajtó azonban felkutatta Goldent és még interjúkat is készítettek vele a bemutató tájékán.

Az Én, Tonya egy jó adag amerikai fekete humorral megáldott film, amit minden korosztály egyaránt élvezhet. Én mindenképpen ajánlom azoknak, akik szeretik a groteszk humort, illetve kíváncsiak egy életrajzi film másfajta megközelítésére. A színészek zseniálisakat alakítanak, így én úgy gondolom, megérdemelten kaptak Oscar jelölést. 85/100 több»

Az Én, Tonya című filmet mindenesetre látni kell, mert amellett, hogy fontos problémákkal foglalkozik, még hitelesen szórakoztat is. A tanulságot azonban nehéz lesz levonni, vagy legalábbis fájni fog, mint egy bezúzott térdkalács. 9/10 több»

Szomorúan kellett konstatálnom, hogy a Logan Luckyhoz hasonlóan itt is elsősorban humor tárgyát képezik az amerikai alsóbb osztályok, mintha a mainstreamben szigorúan ilyen felhangokkal lehetne csak ezt a réteget megközelíteni. Nem vitatom el az alkotók hozzáállását, a komikum létjogosultságát, de sokkal jobb is lehetett volna az Én, Tonya, ha ez a fajta könnyed, abszurd stílus nem a drámai célok rovására létezik. 7,5/10 több»