The X Files

Annabeth Gish
Joel McHale
Chris Carter
David Duchovny

Fox Mulder és Dana Scully egymás ellentétei, azonban összeköti őket a munkájuk. Együtt dolgoznak az FBI rejtélyes, megoldatlan ügyein, melyek többsége paranormális jelenségekkel áll összefüggésben. Mulder gyerekként tanúja volt, amikor a földönkívüliek elrabolták testévérét, és hiszi, hogy a világ… Több

Zene: Mark Snow
Ország: Amerikai Egyesült Államok, Kanada
Premier (HU): 1994.11.25. | Disney+ (2022.06.14.)

2023.09.14 kabel

Mézesmadzag

Az X-akták premisszája az, hogy rengeteg megmagyarázhatatlan dolog történik a világban, csak hinnünk kell benne. A kormányok pedig tudnak mindenről, és céljuk az igazság elrejtése, bármi áron. Azonban sajnos sosem tudjuk meg, mi az igazság, vagy mért kell elrejteni, vagy mit szabad és nem szabad elhinni. A sorozat iszonyat repetitív, minden epizódban szinte pontosan ugyanaz történik, majd az epizód végén visszaáll a status quo. Nincsenek izgalmas válaszok, vagy kifejtett gondolatok, vagy ne adj’ Isten egy koherens narratíva, amin lehet izgulni a sorozat 'monster of the week' struktúrája miatt. A jó atmoszféra és az ellentétes karakterek már az első évad végén kevésnek bizonyulnak, hogy az érdeklődés megmaradjon. Maguk az epizódok nem annyira érdekesek, hogy el lehessen gondolkozni a valósághoz való viszonyukon. A későbbi évadok ugyanolyanok, nem kerülünk semmihez közelebb, és a karakterek útjai is olyan lassúak és fiókból előhúzottnak hatnak, hogy nagyon szorítani sem lehet nekik. Sajnálatos, mert egy tudatosabb, direktebb narratívával ez kimondottan izgalmas és kurrens lett volna. A dezinformáció, a kormányzati titkok és kétes kísérletek és alternatív valóságok most jobban bent vannak a köztudatban, mint valaha. Egy reboot az X-aktákból kimondottan gondolatébresztő is lehetne, ha ügyesen kezeli az összeesküvés-elméletek elemeit és hívőit. Ebben a sorozatban sajnos ez nincs meg. Csak mindig feldobják a labdát, és megkérik a nézőt, hogy keresse meg.

2022.03.11 Gyorvik

a nap véleménye

Boncolgatni a tényeket?

A műfajában egészen utánozhatatlan érzelemvilágú darab; elképesztő filmes élményt nyújt, a misztikus thriller műfajában példaértékű. Nagyon sajátos atmoszférával rendelkezik, ikonikus zenéje még Mike Oldfield-et is megihlette – még andalítóbb – és a... Teljes kritika

2017.04.15 indingo

Szerintem még csak hasonlót sem lehet gyártani. Egyedi és megismételhetetlen, sok rétegből építkezett a sorozat, mindig ott volt a kétkedés, ami ma is áll.

2018.01.21 mamiéstöti2

Egyedülállóan mutat be egy bizonyos témakört, mely végtelennek tekinthető, de mégsem próbálták meg mások ábrázolni.

2022.03.13 JRD

Az első...

Egy ikonná vált, sok évadot szintén megélt sci-fi, vagy misztikus, vagy nem is tudom, milyen sorozat. Brutál jó (annak ellenére is, hogy a 90-es években kezdődött el és az akkori technikai fejlettség azért más volt). Minden, ami ismeretlen, misztikus, tudományos-fantasztikus, mitikus, az fellelhető ebben a sorozatban két FBI-ügynök "szemszögéből" nézve (akik, valljuk be, jobban nem is különbözhetnének egymástól). Jó rendezés, jó sztorik és az örök kérdés! Nézd meg, és csatlakozz te is az X-akták rajongóinak táborába! Szóval rejtélyekre fel, és jó szórakozást! A két színész jó választásnak bizonyult (magyar hangjaik pedig nagyon is passzolnak hozzájuk).

A sorozatban tévesen jelenik meg az, hogy Dana Scully az idősebb testvér. Dana 1964-ben született, Melissa pedig 1962-ben. Mégis mindenhol húgként emlegetik.Szerző: JRD

Az ikonikussá (szinte szállóigévé vált) mottó az évadok történetében gyakran változott meg. Bennünk főképp "AZ IGAZSÁG ODAÁT VAN!" ragadt meg. Pedig a film mottója voltak többek között: "Ne bízz senkiben!" "Tagadni mindent!" "Minden hazugság az igazsághoz vezet!" "Die wahrheit ist irgendwo da draußen." " A bocsántkérés egy eljárás." ...stbSzerző: JRD

Az első évadban Mulder húgának, Samantha T. Mulder (talán Tena, ugyanis így hívták Mulder édesanyját), azonban a 3. évadban már Samatha Ann Mulder lett a neve.Szerző: JRD

A sorozathoz (illetve a filmhez) megalkottak egy alternatív előtörténetet is, mely a földönkívűlieket kolonistáknak mutatta be. Két ősember találkozik is az egyik ilyen kolonistával. De másik űrlény is a Földön landol amolyan féreg alakjában mutatják be a vásznon.Szerző: JRD

Míg a sorozatban Mulder az, aki hisz a természetfeletti jelenségek létezésében, és Scully a szkeptikus, a valóságban ez épp fordítva van.Szerző: hp

(2016. 03. 01.)
Odalent van
Nem is az a legnagyobb baj ezzel a visszatérő-újrakezdő miniszezonnal, hogy olyanok a sztorik, mintha Pataky Attila és Chris Carter együtt szövegszerkesztették volna bele az átpálinkázott, ufófényes éjszakába. Hanem, hogy annyira gagyi a kivitelezés, hogy szinte csak az ujjaim között kikandikálva mertem végignézni ezt a hat részt. KOVÁCS GELLÉRT ÍR... Több

(2016. 02. 11.)
Az idegenek már a spájzban vannak
Visszatért a kultikus sorozat, amelyben ezúttal hemzsegnek a fantáziátlan ötletek, melyeket egy kapkodó és zavaros nyitóepizód formájában tolnak az arcunkba. Több

(2018. 03. 29.)
Noha összességében az évad nálam sem kap 7/10-nél jobb osztályzatot, ne vitassuk el, hogy legalább két top10-es részt kaptunk, köszönhetően a Mandela-effektusos, illetve a mesterséges intelligenciás résznek – legalábbis szerintem. Több

(2018. 02. 28.)
Az évadnyitót nézve nem lettem túl bizakodó a továbbiakat illetően, de mi, akik ismét hinni akarunk, egyelőre semmiképp ne kaszáljuk a szériát. Hamarosan úgyis kiderül, a készítők mennyire veszik komolyan a jelvényüket. Több

(2018. 11. 05.)
Az igazság odaát van, immáron huszonöt éve
Figyelmeztetés! Az alábbi írás hatásvadász elemeket, érzelgős túlkapásokat és csúnya érzelemkitöréseket tartalmaz, valamint nem mentes a bűnös nosztalgiától sem. Olvasása csak saját felelősségre ajánlott! Több