Radírfej (1977)

Eraserhead

Radírfej

dailyfilmsan   2020. 08. 22.

Ez az a művész film ami annyira átesett a ló túloldalára hogy majdnem nézhetetlen. Nem történik benne semmi. Nincsen logikai sík, és undorító. Túlértékelt, amire úgy érzem csak az időmet pocsékoltam.

ArpiHajdu és Réci   2017. 05. 24.

Próbára teszi az ember agyát és lelkét

Szóval van ez a David Lynch és az első játékfilmje, a Radírfej... sokat hallottam a filmről, hogy így szürrealista, meg úgy beteg stb. de amikor az ember rászánja magát, és megnéz egy ilyen filmet, akkor kapja meg csak igazán azt a szavakba nem önthe... teljes kritika»

Deku   2017. 12. 23.

Brutál nagyot szól ez a film. Volt már részem jóban de ez a legjobb. Muszáj megnézni. Messze az egyik kedvenc filmem lett, igazán jó izgalmas történet vezetés és nem vettem volna észre semmi olyat ami miatt gyengébben teljesített volna bármelyik pontján is a filmnek.

Sabnock Sanatory   2018. 08. 22.

Brutális, agyzsibbasztó, és kissé beteg ez a film. Morbiditása nekem kissé sok... beleégett egy pár kép az agyamba, és gondolom a rendező ezt szerette volna. Megnéztem, és megállapítottam, hogy többet nem is fogom.

hackerjulcsi   2018. 03. 13.

Ez nagyon beteg volt a számomra. Valahogy folyamatosan egy hidegháborús traumafeldolgozást éreztem benne. Hetekig rémálmaim voltak a filmtől, teljesen belémégtek a képkockái. Ennek ellenére ajánlom mindenkinek, aki szereti a bizarr, érthetetlen, megrázó és drámai filmeket.

necum   2016. 06. 05.

Aki szereti az szürrealista filmeket, annak kötelező, nagyon elvetemült alkotás lett, de aki blockbustereken szocializálódott, az szerintem negyed órát sem fog kibírni belőle.

tamas84   2015. 06. 12.

Fú, hát ez egy nagyon súlyos film, de Lynch zsenije azért már itt is megmutatkozott. Nem hiszem, hogy sokaknak elnyerné a tetszését, de én imádom az ilyen stílusú filmeket. :)

Jack Fisk
Allen Joseph
Laurel Near

A filmbéli "baba" becenevet is kapott Jack Nance által. A színész Spike-nak (magyar: Tüske) kezdte el becézni, amelyet később a stáb többi tagja is el kezdett használni.

David Lynch elmondása szerint a forgatókönyv megírásához Kafka elbeszélése, az Átváltozás, illetve Gogol novellája, Az orr szolgált inspirációul.

A forgatás miatt Jack Nance öt éven keresztül nem változtathatta meg különleges frizuráját.

Mel Brooks, Hollywood egyik nagy komikusa amikor találkozott Lynch-el, az elsőfilmes szerzővel, szó nélkül átölelte, és rákiáltott: „Maga nem normális! Szeretem magát!”

A Radírfej bemutatása után Lynchet „az első amerikai szürrealistaként” ünnepelték.

Egy interjúkötetben Lynch így nyilatkozik a film kapcsán: „A Radírfejjel úgy voltam, hogy inkább éreztem, mintsem kigondoltam. Nagyon csendes folyamat volt az, ahogy a bensőmből a filmvászonra került. Felvettem egy képsort, adtam egyfajta tempót neki, aláraktam a megfelelő hangokat, és aztán eldöntöttem, hogy működik-e vagy sem. Manapság eddig a pontig eljutni milliószor több beszéddel jár. Ha az ember Hollywood-ban nem képes leírni az elképzeléseit, vagy nem tudja jól tálalni őket, netán annyira elvontak, hogy nem is lehet megfelelően tálalni őket, akkor az ötletnek esélye sincs a túlélésre. Az absztrakció lényeges eleme a filmnek, ám nagyon keveseknek adatik meg a lehetőség, hogy mindent kockára tehessenek a filmművészetért. Az alkotás önmagunk kiterjesztése, ezért bármikor, bármit alkossunk is, veszélyes terepre merészkedünk. A művészet kockázattal jár.”

A film forgatása 5-6 évig tartott, ami hihetetlenül hosszú idő egy alig másfél órás film esetében, a valósághoz azonban hozzátartozik, hogy a rendező saját pénzből, szívességekből, és némi iskolai támogatásból hozta össze a filmet, amihez a színészek nagyfokú önfeláldozására is szükség volt.

A film szerepel Steven Jay àltal szerkesztett, 101 horrorfilm film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz című filmkritika gyűjteményben.

A forgatás megkezdése előtti évben született meg David Lynch donga lábú gyermeke.

(Menyét Ibolya)

A film eredetileg egyetemi projektként indult, de végül csak öt évvel később sikerült befejezni. Azért tartott ilyen sokáig a forgatás, mert mikor elfogyott a pénz, leálltak, majd mikor David Lynchnek sikerült újra pénzhez jutnia, összehívta a stábot és újra forgattak pár részt, és így tovább. Jack Nance ezért öt éven át viselte a filmben látható frizuráját.

(Menyét Ibolya)

Akárhogy is nézzük, abban a rendezőnek kell igazat adnom, hogy filmjeinél, kiváltképpen az elsőnél nem is igazán a megértésén, mintsem az átérzésén van a hangsúly. S e tekintetben a Radírfej egy eleddig utánozhatatlan bravúr. több»

Frusztrációit füsttel, fémmel és torz hússal festette fel a mozivásznakra és egy mosoly kíséretében adta át nekünk, nézőknek. több»