Holtak hajnala (1978)

Dawn of the Dead

Holtak hajnala

Kóborló   2019. 10. 15.
Mikor nincs már több hely a pokolban, akkor majd a holtak köztünk fognak járni

George A. Romero 1968-ban valami olyat készített, ami nyomtatott betűkkel került be a horrorfilmek képzeletbeli nagy könyvébe, ez pedig Az élőhalottak éjszakája című alkotása volt. A mai napig referenciaként tekintenek a filmesek Romero klasszikusára és igaz, hogy az elmúlt közel két évtized alatt egyfajta forradalom ment végbe a zombis tematikájú filmek közt, de még mindig rengeteg olyan dolog maradt, ami visszaköszön most is. Az már csak "apróság", hogy mindezt aprópénzből hozta össze, és a mai napig szerepel a horrorja azon a bizonyos listán, melyen a rendkívül alacsony költségvetés mellett sokszorosát visszatermelő filmek szerepelnek (az már csak hab a tortán, hogy filmjét a kritikusok i... több»

sabnock666   2018. 08. 25.

Na igen, a zombik maszkok pesze nem olyanok , mint manapság,de nagyon egyben van a film. Félelmetes, izgalmas, és kiszámíthatatlan horrort láthatunk ebben az alkotásban. Tom Savini nagyon tetszett, de Adolph Caesar sem vallott szégyent ebben a Romero remekműben. Ajánlott alapfilm ebben a műfajban.

alex   2015. 02. 04.

Eddig a legjobb vicces akciós zombie horror film amit valaha láttam (igaz, hogy még nem láttam sokat). A Holtak hajnala-nak sajátos hangulata van, az öreg számíttógépes játékokra emlékeztet.

D. Wolfe   2016. 04. 16.

A társadalomkritika betalált, ehhez Romero nagyon értett is, minden mást azonban kicsit untam. Sem a színészek játéka, sem a karakterek nem voltak igazán érdekesek, a filmvégi akciózás pedig szerintem nagyon kilógott az összképből. A maszkok mai szemmel nevetségesnek tűnhetnek, de akkor igazán jónak számítottak. Azért megérte megnézni, mert végső soron mégiscsak egy kultfilmről beszélünk.

erahurka   2018. 08. 12.

Zack Snyder feldolgozását többször is láttam már és minden idők legjobb zombifilmjének tartom. Ilyen alapokkal ültem le a műfaj mestereként számon tartott George A. Romero eredetije elé. A film nem öregedett valami szépen, mondjuk ki, a zombik olykor kifejezetten bénák, komikusak, de hát akkoriban ezt lehetett megvalósítani. A történet érdekes, jó kis társadalom kritika. Sajnos olykor kicsit túlságosan is lassan vánszorog előre, érdemes lett volna két óra alá vágni, 1 óra és 50 perc is elegendő lett volna a történet kibontására. Nem a rémisztgetések és az akció miatt érdemes megnézni, hiszen sokkal inkább dráma ez mint horror, de kihagyhatatlan alapmű, ha kicsit is szereti az ember a horror filmeket.

Tom Savini
Scott H. Reiniger

Egy olyan fiatal (szub)zsáner esetében, mint az élőhalottakról szóló filmek, általában könnyű számon tartani a kiemelkedő darabokat. Ezek közül is Romero zombi-antológiájának második részét szokás a műfaj alfájának és omegájának tartani, nem ok nélkül. Ugyanakkor, mint minden kevés időt megélt zsáner esetében, nagyon hamar jönnek olyan ifjú titánok, akik villámgyorsan meghaladják ezeket az egyébként több sebből vérző mérföldköveket, a Holtak hajnala pedig ennek a folyamatnak egy igen komoly áldozata. több»

A filmet 2004-ben Zack Snyder újra elkészítette, ami sok helyen eltér az eredetitől.

(Kóborló )

George A. Romero is megjelenik a filmben egy apróbb szerepben, ő alakítja a Tv-állomás rendezőjét.

(Kóborló )

A filmet négy különböző hosszúságú játékidővel mutatták be. Volt egy 119, egy 127, egy 139 és egy különleges rendezői változata, ami 156 perccel jelent meg.